Recenzje - Kino

Nużący przypadek Benjamina Buttona

2009-02-08 13:35:17

 O rzeczach ważnych można mówić ciepło i prosto. Można też puszyć się i nadymać, przybierać pozy natchnionego poety i sprzedawać wszystkim dookoła kicz owinięty dla niepoznaki w pseudofilozoficzne sreberko. Wtedy powstanie „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona".

David Fincher wziął dwudziestostronicowe opowiadanko F. S. Fitzgeralda i rozwlekł je w ponad dwuipółgodzinny melodramat z pretensjami do dzieła z przesłaniem. Czyni to jednak na tyle niezgrabnie, że Paulo Coelho wydaje się przy nim niesamowicie odkrywczym myślicielem. 

Urodziłem się w okolicznościach niezwykłych - zaczyna swą opowieść Button.  Grana przez Pitta postać przychodzi na świat jako osiemdziesięcioletnie niemowlę. Nikt nie daje mu większych szans na przeżycie, łącznie z ojcem, który ujrzawszy pomarszczonego, ślepego potworka, czym prędzej porzuca go na schodach domu starców. Ten jednak sprawia wszystkich psikusa. Przeżywa całe swe osiemdziesięcioletnie życie, tyle że wstecz, z każdym rokiem stając się coraz młodszym.

I dopóki tylko o „dorastanie" Benji'ego tu chodzi, dopóty film ogląda się z zainteresowaniem. Nasz dzielny bohater na swej drodze spotyka cały korowód barwnych postaci (od mężczyzny, którego siedem razy raził piorun, na marynarzu-artyście kończąc),  przeżywa pierwszą „młodzieńczą" miłość, odkrywa alkohol i zaczyna zaglądać do burdeli.

Później Fincher wplata we wszystko wątek miłosny, z ekranu wylewa się fala ckliwości, a nas zalewa krew. Bowiem tak jak Forrest Gump miał swą Jenny Curran, tak i Button ma swoją Daisy (Kate Blanchett). Łaskawy los daje im w końcu się połączyć, niestety na tym okrutnym świecie nic nie może wiecznie trwać.

W to romansidło wpleciono jeszcze kilka refleksji (rola przypadku, potęga miłości, nieuchronność upływającego czasu), wszystko to jednak uczyniono z takim patosem i nabożnością, że automatycznie wylądowały one w szufladce z napisem „banał".

Docenić należy charakteryzację i efekty specjalne. Ale czy warto dla nich spędzić ponad dwie godziny w kinie?

Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: ciekawy przypadek benjamina buttona recenzja opinie film recenzja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Nie no błagam! [0]
  kidoo
  2009-03-23 23:31:49
  Bzdura panie recenzencie!! Mam nadzieję, ze to przeoczenie w pańskim kunszcie. Wspaniała kreacja Cate Blanchett i Brada (choć nieprzepadam za nim zazwyczaj), po drugie film sie nie dłuży nie czułam upływu czasu. Może różnica w percepcji może zła percepcja. Pozdrawiam i życzę udanych seansów.
 • Apeluję o więcej kompetencji! [0]
  Filozof
  2009-02-16 00:41:43
  Z całym szacunkiem dla autora, ale przypadkiem natknąłem się na tą...notatkę i ręce mi opadły. Jedyne do czego zniechęcił mnie ten fragment to czytanie kolejnych "dzieł" wyżej podpisanego autora. Połowa treści sprawia wrażenie skopiowanej z innych amatorskich "recenzji" przygotowywanych przez studentów I roku dziennikarstwa. Apeluję ponownie o odrobinę kompetencji i mała rada od kolegi po fachu - tak subiektywne "recenzje" umieszczać można na naszej-klasie i innych portalach dla ludzi chcących się "spełnić". Obiektywizm,odrobina wiedzy,doświadczenia i ogłady - tylko to może tutaj pomóc, bo jedyne "pseudo... sreberko" jakie widać w tekście powyżej, to to "dziennikarskie". Pozdrawiam życząc dalszych sukcesów na arenie dziennikarskiej całej redakcji
 • daje radę [0]
  Ona
  2009-02-13 12:34:51
  fakt,flim momentami przydługi,kilka wątków absolutnie do wywalenia,ale ... piekna Kate Blanchett jak nabardziej przyciąga wzrok,Pitt jak zwykle nieco plastikowy...wszystko to tworzy typową historię miłosną ,oczywiście z motywem przewodnim :jak on chce ,to ona nie, i na odwrót ...w końcu schodzą się ,po to by znów rozstać...kino dla Pań raczej!
 • nużący przypadek [0]
  zibi
  2009-02-11 21:45:03
  trafna recenzja pseudofilozoficznego sreberka,nużącego,nudnego,bez tempa i dynamiki,owianego ziewaniem a po krótkiej drzemce wciąż ta sama scena:),dramat też powinien mieć swoją akcję i ciekawie napisany scenariusz pozdrawiam Zbyszek
 • abstrahując od kwestii subiektywności... [0]
  Tigra
  2009-02-11 15:30:01
  "z każdym rokiem stawając się coraz młodszym" ?! chyba oprócz autora i korekty worda :) ktoś jeszcze powinien przeczytać tę recenzję przed opublikowaniem
 • recenzja zawsze jest subiektywna [0]
  katie
  2009-02-10 14:48:18
  Nie rozumiem tego oburzenia. Recenzent ma prawo do wyrażenia swojego zdania i niekoniecznie ma zachęcać do obejrzenia danego filmu. Zamiast krytykować, może lepiej iść do kina i skonfrontować wizję recenzenta z tym, co na ekranie i wyrobić sobie własne zdanie.
 • do bani recenzent [0]
  mina
  2009-02-10 08:39:29
  Radze portalowi, zeby sonie zminił recenzenta, bo może i potrafi on ładnie zdania składać, ale kompletnie nie zna się na filmach!!!!! Film może i długi, ale ciekawy i nie nuży!
 • Re: warto! [0]
  Odpowiedź na: warto!
  adam
  2009-02-08 21:50:40
  popieram;) jak narazie nie spotkalem osoby, ktorej film by sie nie podobal. 13 nominacji do oskara mowi chyba wystarczajaco duzo
 • Czy warto? [0]
  Pffff
  2009-02-08 20:58:20
  Po tak beznadziejnej recenzji to pewnie nie-warto nie-zabardzo sie nawet chce....
 • warto! [1]
  Jinx
  2009-02-08 19:10:06
  a mnie się film ogromnie podobał ;) główne postacie barwne i wzruszające, film momentami rozciągnięty ale przeciez nikt nie spodziewał się kina akcji?!?
 • Łojezu! [0]
  pot pis
  2009-02-08 14:16:11
  Może jednak warto jednak podać jakiekolwiek argumenty, bo zarzuty typu: "Można też puszyć się i nadymać, przybierać pozy natchnionego poety i sprzedawać wszystkim dookoła kicz owinięty dla niepoznaki w pseudofilozoficzne sreberko" można przecież doczepić do stu tysięcy innych filmów. Zwłąszcza z holiłudu, Sz.P.Ręcęzęcie.
Zobacz także
Oceniamy nowy polski film kryminalny na podstawie powieści Joanny Bator.
Ciemno, prawie noc - recenzja

Oceniamy nowy polski film kryminalny na podstawie powieści Joanny Bator.

Wszyscy wiedzą
Wszyscy wiedzą - recenzja

Asghar Farhadi wraca z nowym filmem, a w obsadzie mamy duet Bardem - Cruz. Czy to udane dzieło?

Oceniamy najnowszy film historyczny, ktÃłry został wyreÅźyserowany przez Władysława Pasikowskiego.
Kurier - recenzja

Oceniamy najnowszy film historyczny, który został wyreżyserowany przez Władysława Pasikowskiego.

Polecamy
Uproszczone studium przyjaźni męsko-męskiej
Uproszczone studium przyjaźni męsko-męskiej

Całe życie kumplował się tylko z dziewczynami. Zdał sobie z tego sprawę dopiero wtedy, gdy oświadczył się wybrance swojego serca i nie mógł znaleźć dla siebie drużby.

Czarnoskóry mesjasz w świecie bez wiary
Czarnoskóry mesjasz w świecie bez wiary

Jest to dla mnie film, niosący ze sobą przestrogę oraz starający się ukazać siłę religii.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Oceniamy nowy polski film kryminalny na podstawie powieści Joanny Bator.
Ciemno, prawie noc - recenzja

Oceniamy nowy polski film kryminalny na podstawie powieści Joanny Bator.

Wszyscy wiedzą
Wszyscy wiedzą - recenzja

Asghar Farhadi wraca z nowym filmem, a w obsadzie mamy duet Bardem - Cruz. Czy to udane dzieło?