Dzieje się - Kino

Nowy film Pawła Pawlikowskiego w Cannes! Czy ''Zimna wojna'' zdobędzie Złotą Palmę?

2018-04-12 13:03:37

Polski twórca Paweł Pawlikowski zasłynął w światowym przemyśle filmowym dzięki produkcji „Ida”, która zdobyła Oscara w 2015 roku. Teraz reżyser sięga po kolejną nagrodę, Złotą Palmę. O główny laur na prestiżowym festiwalu w Cannes powalczy jego najnowszy film – „Zimna wojna”. Czy Pawlikowski powtórzy sukces Andrzeja Wajdy i Romana Polańskiego? Przekonamy się jeszcze w tym roku.

Zimna wojna

Fabułą „Zimnej wojny” opiera się na specyficznym klimacie lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Polska i Europa leczą rany po tragicznych wydarzeniach minionej dekady, powoli odbudowując życie społeczne i kulturalne. Tańce do ludowej przygrywki i jazzowe wieczorki w barach stają się tłem dla niezwykłej historii miłosnej dwojga ludzi. Jest to miłość równie trudna, co namiętna. W rolach kochanków wystąpią znani i doświadczeni aktorzy – Agata Kulesza i Borys Szyc. Czarno-biała konwencja filmu przeniesie nas kilkadziesiąt lat wstecz. Jak się okazuje, przeszłość nadal stanowi niewyczerpaną inspirację dla filmowych twórców.

Paweł Pawlikowski początkowo reżyserował filmy dokumentalne – do jego najważniejszych dzieł z tego okresu należy np. dokument „Z Moskwy do Pietuszek” z Wieniediktem Jerofiejewem. Motyw Rosji pojawił się także w jego pierwszym pełnometrażowym filmie fabularnym, którym była opowieść o rosyjskiej imigrantce – „Ostatnie wyjście”. W dorobku Pawlikowskiego znalazły się jeszcze m.in. takie produkcje jak „Lato miłości” czy „Kobieta z piątej dzielnicy”. Dopiero jednak film „Ida”, nagrodzony Oscarem, przyniósł mu sławę na skalę światową. Jeżeli mielibyśmy wskazać kandydata do tegorocznej Złotej Palmy, niewątpliwie byłby nim właśnie Pawlikowski.

Scenariusz „Zimnej wojny” powstał przy współpracy z Piotrem Borkowskim oraz nieżyjącym już Januszem Głowackim. Zdjęcia, nad którymi czuwał Łukasz Żal, kręcono w Polsce, we Francji i w Chorwacji, od stycznia do sierpnia 2017. Scenografię przygotowali wspólnie Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Efekt końcowy pracy ekipy filmowej będziemy mogli zobaczyć jeszcze w 2018 roku.

MP/ip

fot.: materiały prasowe

Słowa kluczowe: premiera, Cannes, Złota Palma, 2018

Zimna wojna - zdjęcia z filmu (16)

Zimna wojna - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Zimna wojna - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Zimna wojna - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Zimna wojna - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Zimna wojna - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Captain Marvel
Zobacz oficjalny zwiastun filmu "Captain Marvel" [WIDEO]

Poznaj nową bohaterkę filmowego uniwersum Marvela.

Riverdale
"Riverdale": pierwszy sezon światowego fenomenu już na DVD

Prawie 9 godzin serialu oraz niepublikowane wcześniej materiały dodatkowe już na DVD.

Autsajder - plakat
"Autsajder" - młodość i ideały kontra Służba Bezpieczeństwa

To inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film o studencie malarstwa, którego życie zmienia się kiedy przez przypadek wpada w tryby totalitarnej machiny.

Polecamy
Zmiana tytułu "O bogach i ludziach"
Zmiana tytułu "O bogach i ludziach"

Film znany do tej pory jako "O bogach i ludziach", zdobywca Grand Prix na tegorocznym festiwalu w "Cannes", wejdzie do polskich kin 28 stycznia 2011 pod tytułem "Ludzie Boga".

"Magic Mike 2" filmem drogi
"Magic Mike 2" filmem drogi

Channing Tatum zdradził kilka szczegółów na temat drugiej odsłony "Magic Mike'a". Film będzie opowiadał o podróży.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Captain Marvel
Zobacz oficjalny zwiastun filmu "Captain Marvel" [WIDEO]

Poznaj nową bohaterkę filmowego uniwersum Marvela.

Riverdale
"Riverdale": pierwszy sezon światowego fenomenu już na DVD

Prawie 9 godzin serialu oraz niepublikowane wcześniej materiały dodatkowe już na DVD.