Recenzje - Kino

Nowi mutanci - recenzja

2020-08-28 12:46:08

Długo oczekiwana produkcja "Nowi mutanci" weszła do kin 26 sierpnia 2020 roku, po tym jak kilkukrotnie przesuwano jej premierę i zastanawiano się, czy tytuł ten ma trafić na wielkie ekrany, czy też bezpośrednio na VOD. Gwiazdorska obsada filmu: Maisie Williams ("Gra o tron"), Anya Taylor-Joy ("Emma") i Charlie Heaton ("Stranger Things") sprawiała wrażenie ciekawej.  Czy jednak spełniła oczekiwania widzów? Czy film w reżyserii Josha Boone’a warto zobaczyć? Odpowiadamy w recenzji "Nowych mutantów".

Nowi mutanci

O czym jest film "Nowi mutanci"?

Film opowiada o nastoletniej dziewczynie Danielle Moonstar (Blu Hunt), która po tragicznych wydarzeniach mających miejsce w jej rodzinnym miasteczku, trafia do specjalnego szpitala dla mutantów. Chociaż cały budynek wydaje się opustoszały, okazuje się, że oprócz lekarki (Alice Braga), opiekującej się główną bohaterką, znajdują się tam cztery inne osoby. Ich pobyt na odosobnieniu i terapia mają pomóc młodym mutantom kontrolować swoje moce, tak aby nie byli już zagrożeniem dla innych. Co zrobią pacjenci, kiedy w szpitalu zaczną się dziać niewytłumaczalne i straszne rzeczy?

Czy producenci filmu pokażą nam coś nowego?

Bohaterowie, których poznajemy podczas filmu, są skrajnie od siebie różni. Niestety, trudno jest się do nich przywiązać, bo wiemy o nich niewiele, a ich charaktery poznajemy przez proste, często do niczego prowadzące dialogi. Przedstawiona nam w podobny sposób główna bohaterka, pozostaje widzom dość obca podczas rozwijania się historii.

Film opiera się również na typowych schematach przedstawiania grupy nastolatków. Oprócz prostej koncepcji dotyczących bohaterów, producenci nie mogli zapomnieć o jednym z głównych tematów większości filmów dotyczących młodych dorosłych - odkrywanie swojej orientacji seksualnej. Romans dwóch nastoletnich dziewczyn nie był jednak czymś nadzwyczajnym. Chociaż został on przedstawiony w delikatny i dość subtelny sposób, nie budzi w widzu żadnych większych emocji.

Czy "Nowi Mutanci" mają swoje zalety?

Film ma również swoje pozytywy. To przede wszystkim odznaczająca się gra aktorska Maisie Williams, Charliego Heatona oraz Any Taylor-Joy. Słuchając ich dialogów, możemy zauważyć jak wielką rolę przyłożyli do akcentów z jakimi mówili:  rosyjskim, irlandzkim czy też prosto z Kentucky. Nadali dzięki temu szczególny charakter swoim postaciom.

Kolejną zaletą produkcji mogą być efekty specjalne. Przedstawienie niektórych mocy w filmie miało wydźwięk silnie artystyczny, który przyjemnie się oglądało. Efekty specjalne szczególnie pomogły w licznych scenach grozy, które swoją postacią nie przerażały, lecz budziły niepokój. Połączenie tych dwóch elementów nadawało bardziej wyraźnego charakteru filmowi. Chociaż zaczynał się on od bardzo emocjonującego początku, to dalsza część produkcji nie wykorzystała ogromnego potencjału, jak w ciekawy sposób wprowadzić świat mutantów do kinowego uniwersum Marvela.

Czy warto iść do kina?

Pod koniec filmu wiele wątków nie zostaje całkowicie wyjaśnionych. Jednak brak tych informacji nie wzbudza na tyle zainteresowania, żeby z niecierpliwością czekać na zapowiedzi następnej części. Fanom produkcji o nastoletnich superbohaterach bardziej polecamy odświeżyć sobie film "X-men: Pierwsza klasa", niż iść do kina na "Nowych mutantów".

Ocena końcowa: 5/10

Barbara Szałasz

Seans zobaczyłam w OH Kino we Wrocławiu.

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, 2020, opinia, analiza, ocena

Nowi mutanci - zdjęcia z filmu (9)

Nowi mutanci - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Nowi mutanci - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Nowi mutanci - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Nowi mutanci - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Nowi mutanci - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Polecamy
Policja i rasizm
Policja i rasizm - recenzja

Polski tytuł filmu dość perfidnie nawiązuje do aktualnych problemów w USA. Czy jednak jest to udana produkcja?

Głębia strachu
Głębia strachu - recenzja

Kristen Stewart, Jessica Henwick, Vincent Cassel i T.J. Miller w zniszczonej stacji badawczej na dnie Rowu Mariańskiego.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!