Dzieje się - Kino

Nowe Kino Azji: pierwsze tytuły konkursowej sekcji 12. Pięciu Smaków

2018-09-12 11:00:28

12. edycja festiwalu Pięciu Smaków odbędzie się w Warszawie w dniach 14-21 listopada 2018. Jednak poznajemy już pierwsze tytuły z programu. Zaprezentowano właśnie filmy z sekcji Nowe Kino Azji. Będzie to przegląd najbardziej wyróżniających się i szeroko dyskutowanych nowych produkcji z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, często debiutów reżyserskich.

Umrzesz jutro, reż. Nawapol Thamrongrattanarit

O Grand Prix festiwalu rywalizują twórcy, którzy odważnie komentują otaczającą ich rzeczywistość i współczesne zjawiska społeczne. Zręcznie łączą kino gatunkowe z lokalnymi narracjami ale także tworzą własny niepowtarzalny styl autorski i już dziś wyznaczają nowe kierunki rozwoju kina.

Filmy w sekcji Nowe Kino Azji odznaczają się wyjątkową formą i treścią, poszerzają granice języka filmowego, pozostając głęboko zakorzenione w lokalnym kontekście, komentują także globalne zjawiska społeczne. Laureata konkursu wybierze People's Jury, złożone z fascynatów kina i wielbicieli kultur Azji. Otwarty nabór do jury 12. edycji festiwalu trwa do 12 października.

Pierwszych sześć tytułów sekcji konkursowej

 
Raz, dwa, trzy, kryjesz ty, reż. Nam Ron

"Raz, dwa, trzy, kryjesz ty" (Crossroads: One Two Jaga, Malezja 2018) w reżyserii Nam Rona podbija malezyjski box office od czasu premiery 6 września. Film otwarcia tegorocznego Far East Film Festival w Udine to trzymający w napięciu thriller o imigrantach zarobkowych z Indonezji, którzy tłumnie przybywają do Malezji w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy i często zostają zatrudnieni na czarno. Gdy dwójka policjantów, jeden starszy i doświadczony, drugi nieopierzony i pełen reguły wyuczonych w szkole, natyka się na firmę nielegalnie zatrudniającą Indonezyjczyków, konflikt zaczyna narastać. Reżyser Nam Ron i producent Bront Palarae osobiście zaprezentują swój film warszawskiej publiczności.

Nagrody i festiwale: Udine Far East FF 2018; Shanghai IFF 2018; New York Asian FF 2018
 
Umrzesz jutro, reż. Nawapol Thamrongrattanarit

Podczas jedenastu lat Pięciu Smaków pojawiło się wielu autorów, których nowe filmy znajdują swoje miejsce w programie festiwalu, przez co staje się on kroniką rozwoju ich twórczości. W sekcji Nowe Kino Azji 12. edycji, z najnowszymi filmami, powraca dwóch reżyserów.

Jednym z nich jest Nawapol Thamrongrattanarit, którego debiutancki film "36" (2012) wygrał Grand Prix 7. Pięciu Smaków, a kolejny "Atak serca" również wziął udział w konkursie jubileuszowej 10. edycji. Reżyser powraca z filmem "Umrzesz jutro" (Die Tomorrow, Tajlandia 2018). Tajlandzki twórca od początku kariery zwraca uwagę na konceptualną formę filmową, tym razem inspiruje się notatkami prasowymi o niespodziewanych zgonach, co staje się pretekstem do refleksji na temat nowych mediów, subiektywności upływu czasu i nastawienia ludzi do kwestii śmierci.

Nagrody i festiwale: Berlinale IFF 2018; Hong Kong IFF 2018
 
Z ojca na syna, reż. Hsiao Ya-chuan

Hsiao Ya-chuan powraca na festiwal po siedmiu latach. Jego "Taipei Exchanges" otwierało 5. edycję Pięciu Smaków, a w tym roku będziemy mogli zobaczyć jego najnowszy film, zrealizowany po długiej przerwie - "Z ojca na syna" (Father to Son, Tajwan 2018). Za sprawą historii trzech pokoleń reżyser przedstawia zniuansowany obraz współczesnego społeczeństwa tajwańskiego, kulturowo zawieszonego pomiędzy Chinami a Japonią, lecz wciąż poszukującego swojej własnej tożsamości.

Nagrody i festiwale: Rotterdam IFF 2018; Taipei Film Festival 2018
 
Brzeg rzeki, reż. Isao Yukisada

Doświadczenie pokoleniowe jest także głównym tematem "Brzegu rzeki" (River's Edge, Japonia 2018) w reżyserii Isao Yukisady. Japonia lat 90. powoli budzi się z technologicznej rewolucji i gwałtownego rozwoju ekonomicznego poprzedniej dekady. Młodzi ludzie z liceum zaczynają wątpić we własną przyszłość, otoczenie w którym żyją jest toksyczne, a w zaroślach nad rzeką zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Bohaterowie mierzą się z problemami, które determinują ich życie, jednak wygrana wydaje się mało prawdopodobna.

Nagrody i festiwale: Berlin lFF 2018; Hong Kong IFF 2018; New York Asian FF 2018; Fantasia IFF 2018
 
Song lang, reż. Leon Le

"Song lang" (Wietnam 2018) rozgrywa się za to w latach 80. w Sajgonie, na południu Wietnamu. Sam tytuł to nazwa wietnamskiego instrumentu muzycznego służącego do wystukiwania rytmu podczas przedstawień opery cai luong. Reżyser Leon Le splata w filmie fikcję z rzeczywistością, opowiadając o przemożnym fatum ciążącym nad głównymi bohaterami, którzy, pomimo że pochodzą z dwóch różnych światów, znajdują w sobie nawzajem bratnią duszę.

Reżyser Leon Le osobiście zaprezentuje "Song lang" na festiwal Pięć Smaków, gdzie odbędzie się europejska premiera filmu.
 
Podmiejskie ptaki, reż. Qiu Sheng

Pętle czasowe i pokrętne przeznaczenie powraca jako główny temat debiutu reżysera Qiu Shenga "Podmiejskie ptaki" (Suburban Birds, 2018). Film zrealizowany w koprodukcji chińsko-tajwańskiej wygrał nagrodę dla najlepszego filmu na Xining First Film Festival, najważniejszym festiwalu poświęconym debiutującym twórcom w Chinach. "Podmiejskie ptaki" są oparte na dwóch paralelnych historiach, rozgrywających się w różnych lecz przeplatających się ze sobą przestrzeniach czasowych. Film staje się wnikliwą kroniką dorastania i rozpadu przyjaźni. Mason Lee (syn reżysera Anga Lee), w głównej roli tworzy charyzmatyczny portret młodego człowieka u progu dorosłości.

Nagrody i festiwale: Xining First Film Festival (nagroda dla najlepszego filmu), Locarno IFF
 
Pełen program festiwalu zostanie ogłoszony w drugiej połowie października.

MD/ip

fot. kadr z filmu "Umrzesz jutro"/materiały prasowe

Słowa kluczowe: festiwal, 2018, filmy, azjatyckie, kino
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Lekcje tolerancji
"Lekcje tolerancji" - pierwsza ukraińska komedia LGBT+ w polskich kinach

To opowieść o równości, dyskryminacji, empatii i lęku przed innością.

Ella Purnell, Fallout
Ella Purnell - co wiemy o gwieździe serialu "Fallout"?

Aktorka ma już za sobą kilka znaczących ról!

Polecamy
Little Monsters
Lupita Nyong'o w obrzydliwie krwawym horrorze "Little Monsters" [WIDEO]

Ten zwiastun oglądacie na własną odpowiedzialność.

Strays film 2023
Bezdomne psy ruszają ku zemście w komedii dla dorosłych [WIDEO]

Film "Strays" wejdzie do kin w czerwcu 2023!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Lekcje tolerancji
"Lekcje tolerancji" - pierwsza ukraińska komedia LGBT+ w polskich kinach

To opowieść o równości, dyskryminacji, empatii i lęku przed innością.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!