Recenzje - Kino

Nie tak miało być - recenzja przedpremierowa

2020-08-01 10:48:53

Gdy w filmie sportretowana jest historia rozbitej rodziny, zazwyczaj to ojciec okazuje się tym, który opuszcza swoje dzieci, aby te żyły tylko z matką. Z kolei filmowe przedstawienia matek często bywają ukazane z perspektywy dwóch ekstremów. Są one albo kochającymi ponad wszystko i czułymi opiekunami dla swoich pociech, albo brakuje im instynktu macierzyńskiego oraz cechuje je pewnego rodzaju obłęd, co skutkuje różnymi okrucieństwami. W przypadku „Nie tak miało być”, filmu młodej szwedzkiej reżyserki Amandy Kernell, jest jeszcze inaczej, a kreacja głównej bohaterki jest dość skomplikowana z psychologicznego punktu widzenia. Przeczytajcie naszą recenzję filmu, który do polskich kin wejdzie już 7 sierpnia 2020.

Nie tak miało być

Na mroźnej północy 

Alice (Ane Dahl Torp) odbiera telefon on swojego 8-letniego syna Vincenta (Troy Lundkvist), który zapłakany i przerażony informuje ją o tym, że już nie chce mieszkać z tatą. Telefon się urywa i nie dowiadujemy się, co było tego powodem. Alice, na co dzień mieszkająca w Sztokholmie, bez zwłoki rusza na północ Szwecji, aby zobaczyć się z dziećmi i wyjaśnić sprawę. Tam dowiadujemy się, że Mattias (Sverrir Gudnason), były mąż Alice, potrafi być agresywny. Nie wiemy jednak, czy zachowuje się tak tylko w stosunku do niej, czy może byłby zdolny wyrządzić krzywdę dzieciom. Mieszkańcy miasteczka nie są jej przychylni i da się wyczuć, że stoją po stronie Mattiasa. Zdesperowana Alice, której uniemożliwia się swobodny kontakt z dziećmi, właściwie porywa je i udaje się na tygodniowe wakacje na Teneryfę.

Rajska (?) wyspa 

Z mroźnej i śnieżnej scenerii szwedzkiej północy przenosimy się na Teneryfę, gdzie nie brakuje słońca, a rajskie krajobrazy sugerują, że od tej pory wszystko będzie dobrze. Jednak zmiana otoczenia na cieplejsze nie pomaga Alice w przełamaniu lodów między nią, a jej córką Eliną (Tintin Poggats Sarri). Dziewczyna ma jej za złe, że ich opuściła i odmawia otwarcia się przed matką. Gdy Alice odkrywa siniaki na plecach Eliny, zaczyna się coraz bardziej martwić o bezpieczeństwo swoich dzieci pod opieką ojca.

Psychologiczna złożoność 

Amanda Kernell nie stawia sprawy jasno. Nie pokazuje jednoznacznie po czyjej stronie leży prawda i tak naprawdę do samego końca nie wiemy komu powinna być powierzona opieka nad dziećmi. Mimo że Alice jest główną bohaterką filmu i mimowolnie to właśnie jej kibicujemy, nie da się ukryć, że działa impulsywnie, nawet lekkomyślnie. Mimo że jej intencje są dobre i trudno wątpić w jej miłość do dzieci, to oskarżenia Mattiasa dotyczące niestabilności psychicznej Alice wciąż szepczą do naszego ucha i nie pozwalają na całkowitą akceptację poczynań głównej bohaterki.

W czasach, gdy tak wiele rodzin doświadcza rozwodów, film ten z portretu konkretnej rodziny przeradza się w szerszą krytykę społeczeństwa. Ukazuje, że w batalii o prawo do opieki nad dziećmi to właśnie one zostają najbardziej poszkodowane, a niestabilność ich sytuacji życiowej i konieczność wyboru między jednym rodzicem a drugim przyczynia się do ich problemów natury emocjonalnej (Elina cierpi na zaburzenia odżywiania, a Vincent doświadcza nagłych wybuchów agresji). „Nie tak miało być” to film niełatwy i nieoczywisty. Wiele kwestii pozostawia niedopowiedzianymi i zmusza widza do samodzielnej oceny postaci. Jednak nie jest to tytuł skupiający się na ustaleniu, kto jest tym dobrym rodzicem, a kto tym złym. To film o psychologicznej złożoności ludzi i relacji międzyludzkich, a także o konfliktach dorosłych, w które tak często wplątane są dzieci - mimowolni świadkowie wszystkich wydarzeń.

Marta Wójtowicz 

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, opinia, ocena, 2020, analiza
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sexify
Sexify - recenzja serialu

Jak polscy producenci ugryźli temat kobiecej seksualności?

The Soul film 2021
The Soul - recenzja

Film z Tajwanu łączy gatunki thrillera, dramatu i science fiction. Czy robi to dobrze?

Wirtuoz. Pojedynek zabÃłjcÃłw
Wirtuoz. Pojedynek zabójców - recenzja

Anthony Hopkins i Anson Mount jako zleceniodawca i płatny morderca. Jak wypada ich współpraca?

Polecamy
The End of the F***Ing World 2
The End of the F***Ing World 2 - recenzja serialu

Poznaj naszą opinię na temat najnowszego sezonu serialu od Netflixa.

The Kissing Booth 2 - recenzja

Czy warto obejrzeć kontynuację hitu na platformie Netflix?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Sexify
Sexify - recenzja serialu

Jak polscy producenci ugryźli temat kobiecej seksualności?

The Soul film 2021
The Soul - recenzja

Film z Tajwanu łączy gatunki thrillera, dramatu i science fiction. Czy robi to dobrze?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!