Recenzje - Kino

Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie - recenzja

2022-10-10 10:51:48

7 października 2022 roku na platformie Netflix pojawił się film „Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie”, zrealizowany przez Mike'a Barkera na podstawie bestsellerowej powieści, która napisała Jessica Knoll (także scenarzystka ekranizacji). Czy warto zobaczyć tę produkcję? Przeczytajcie recenzję!

Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie

Główną bohaterką filmu jest Ani FaNelli (Mila Kunis) - wygadana mieszkanka Nowego Jorku, która ma wszystko, czego potrzeba do szczęścia: świetną pracę w magazynie o seksie, idealnego kandydata na męża oraz plan na dalsze dostatnie życie, zaraz po nadchodzącym ślubie na pięknej wyspie. Jednak jak można się domyślać, nie byłby to ciekawy temat gdyby nie mroczna przeszłość, nagle dająca o sobie znać ze zdwojoną siłą. Gdy Ani chodziła do prestiżowego liceum Brentley, padła ofiarą strzelaniny, podczas której zginęło wielu uczniów.

No właśnie - czy faktycznie nastolatka (w czasie wydarzeń z 1999 roku) była szczęśliwie ocalałą ofiarą, czy może jednak stała po stronie napastników, sprawców tragedii, jak twierdzi jeden z jej byłych kolegów? Jaka jest prawda, a co Ani wyzna przed kamerami dokumentalisty, który postanowił zbadać sprawę i zrobić o tym film? Jak to wszystko wpłynie na względnie poukładane życie Ani, w środowisku, w którym najważniejszy jest wizerunek, pochodzenie i status społeczny?

Jak można się domyślać, zaistniała sytuacja z koniecznością zmierzenia się z demonami przeszłości zburzy świat Ani i zmieni jej bezpieczny status. Pozornie tak jest, ale aktualne wydarzenia szybko ustępują licznym retrospekcjom, które ostatecznie zajmują niemal połowę seansu. Dowiadujemy się, jakie przykrości i krzywdy spotkały młodą bohaterkę w czasach licealnych i poznajemy jej wersję kulis oraz samego przebiegu strzelaniny.

 Tutaj powstaje jednak nieoczekiwany problem z zaangażowaniem nas w tę historię. Współczesne wątki są rozmydlone i zwłaszcza w środkowej części filmu widzimy bohaterkę, z którą trudno się utożsamiać i zrozumieć. Teoretycznie twórcy pokazują jej traumę i zmagania z demonami przeszłości oraz przybierane nawet w obecności narzeczonego fałszywe pozy i „maski”, ale tak naprawdę jest to mało interesujące.

Błędem zdaje się też ton filmu, który skręca w stronę dramatu o skrzywdzonej kobiecie, której nie rozumie nawet matka, a nasza Ani praktycznie ciągle udaje kogoś kim nie jest, żyjąc dla innych bez rozliczenia się z tym co ją spotkało. Zdecydowanie lepszym pomysłem byłoby zrobienie z tej mdłej opowieści rasowego thrillera, gdzie do ostatnich scen widz nie znałby prawdy o udziale bohaterki w strzelaninie. Tymczasem kolejne retrospekcje odsłaniają kulisy, ale kompletnie nie budują napięcia.

W tych okolicznościach, największym atutem filmu „Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie” staje się aktorstwo. Zarówno Mila Kunis jak też Chiara Aurelia grają Ani bardzo wiarygodnie i potrafią pokazać wiele skrajnych emocji, nie pozostawiając jednak złudzeń, że jest to ta sama postać, co nie zawsze udaje się w filmach z przeskokami w czasie. Jeśli znacie książkę, to może warto sprawdzić jak udała się jej adaptacja. W innym wypadku trochę szkoda czasu na ten seans.

Ocena końcowa: 5/10

Michał Derkacz


fot. materiały Netflix

Słowa kluczowe: film, Netflix, 2022, ocena, opinia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Polecamy
Monument - recenzja

Film Jagody Szelc z pewnością będzie powodem do dyskusji i wywoła wiele emocji. Sprawdźcie, dlaczego?

Oceniamy trzecią część kultowej serii o Czkawce i Szczerbatku.
Jak wytresować smoka 3 - recenzja

Oceniamy trzecią część kultowej serii o Czkawce i Szczerbatku.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!