Dzieje się - Kino

Najciekawsi nieśmiertelni bohaterowie kina

2015-07-23 13:22:29

Nieśmiertelny bohater - jeden z najpopularniejszych filmowych motywów. Przedstawiany był na wszelkie możliwe sposoby, a mimo to twórcy ciągle potrafią nas czymś zaskoczyć. Motyw ten przelał się też po wszelkich gatunkach kina, prezentując nam ogromne spektrum nieśmiertelnych postaci. Kogo warto wyróżnić? Zobaczmy...

Damian i Jack

Zacznijmy od najnowszych filmów, które wchodzą obecnie do polskich kin. Damian, bohater "Klucza do wieczności" to umierający multimilioner, który dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny przenosi swoją świadomość do ciała zdrowego, młodego człowieka. Choć operacja przebiega pomyślnie, mężczyznę zaczynają nawiedzać koszmarne wspomnienia związane z tajemniczą przeszłością dawcy.

W wizji twórców nieśmiertelność można osiągnąć zatem poprzez zaawansowaną technicznie medycynę, lecz stosowana w filmie metoda ma swe wyraźne wady. Wieczna młodość bardzo szybko okazuje się bardziej przekleństwem niż darem. Człowiek, który dostał coś o czym reszta ludzkości może tylko marzyć ostatecznie jest niezadowolony. Podobnie jak zdecydowana większość jego nieśmiertelnych kolegów z innych filmów.

Kimś takim jest na przykład Jack, bohater pokazywanego podczas festiwalu Nowe Horyzonty filmu pt. "He never died". Jack jest samotnym facetem w średnim wieku, o szerokich barach i martwym spojrzeniu. Wiemy o nim niewiele - dużo śpi, mało mówi, czasem wychodzi na bingo. Jak dyskretnie sugeruje tytuł filmu, jest też nieśmiertelny. Bohater nie jest tryskającym energią "królem świata". Nieśmiertelność oznacza u niego rutynę, której sam nie potrafi przerwać.

Adaline i Will

Bohaterka filmu "Wiek Adaline" przestała się starzeć na skutek (nie)szczęśliwego wypadku. Choć okoliczności zyskania nieśmiertelności można uznać za wyjątkowy zbieg okoliczności, z którego wielu by się ucieszyło, to Adeline wcale nie jest do śmiechu. Nieśmiertelność oznacza tu bardzo realne problemy. Niewiarygodne dla wszystkich dokumenty tożsamości, ciągłe kłamstwa i niemożność stworzenia szczęśliwego związku to tylko niektóre z nich.

Jeszcze ciekawiej wygląda przypadek dr Willa Castera z filmu "Transcendencja". Bohater ginie, a jego świadomośc przenika do ekperymentalnie tworzonego przez niego superkomputera. W bezcielesnej formie Caster staje się niezniszczalny i wszechobecny, a jego nowe "moce" zupełnie zmieniają jego osobowość. Film to kolejna wypowiedź na temat nieśmiertelności i sztucznej inteligencji. Ciekawe połączenie.

David i Hancock

W "Niezniszczalnym" główny bohater wychodzi bez zadrapania z katastrofy kolejowej, w której zginęli wszyscy pozostali pasażerowie.  Jednak David nie jest superbohaterem. On nawet nigdy nie zastanawiał się nad tym, że nie choruje, nie ma złamań, ani wypadków. Żył normalnie, aż do feralnego dnia, kiedy przeżył katastrofę. Dopiero później zaczęły się jego kłopoty.

O nieśmiertelność nie prosił się także tytułowy "Hancock". On jednak zalicza się do superbohaterów, którzy bardzo muszą popracować nad cześcią "super". Hancock jest tragicznym przykładem lekkoducha, który swe wyjątkowe cechy wykorzystuje niezbyt roztropnie i mimo dobrego serca czyni więcej szkód niż pożytku. Nie można powiedzieć, że bohater ten nie lubi swoich mocy. Ma tylko problem z odpowiednim ich wykorzystaniem i potrzebuje wsparcia od społeczeństwa, które go nie rozumie i się go boi.

Louis i Clara

Wampiry - zabić je można, ale raz podarowana nieśmiertelność bardzo często doskwiera i wyniszcza równie mocno co promienie światła dziennego. Wampirów w kinie było mnustwo, a te najpopularniejsze (Lestat, Drakula, Orlok) uwielbiały swoje mroczne odmienności. Louis, bohater "Wywiadu z wampirem" jest nieszczęśliwy i żyje w ciągłym rozdarciu pomiędzy rządzą krwi a niezdolnością do odbierania życia ludziom.

Problemy adaptacyjne ma też Clara z "Byzantium", która choć bezwzględna, to jednak ciągle musi mieć się na baczności. Trudni się mało szanowanymi profesjami, zmuszona jest do ciągłych przeprowadzek, a jej podopieczna Eleanor ma bardzo podobne problemy co wspomniany Louis.

Connor i R

"Nieśmiertelny" to już kultowy film, a jego bohater - Connor MacLeod z racji swej przypadłości zostaje wplątany w odwieczny bój. Tu także nieśmiertelność przyszła nieoczekiwanie i była powodem ciągłych kłopotów. Został skazany na banicję, a gdy spotkał podobnego mu toważysza okazało się, że mimo nieśmiertelności musi walczyć o przetrwanie.

R natomiast jest nieśmiertelny, ponieważ już dawno... nie żyje. Tak, to zombie, ale R odróżnia się od wizerunku żywych trupów jakie znamy z popkultury. Bohater filmu "Wiecznie żywy", jak na zombie przystało, bierze udział w bezcelowej plontaninie po okolicy, aż do czasu, kiedy poznaje Julie. Okazuje się, że niebijące serce bohatera będzie zdolne do miłości a znajomość z dziewczyną ustanowi most pomiędzy zwaśnionymi stronami.

Mchał Derkacz

Słowa kluczowe: nieśmiertelny bohater, nieśmiertelność w filmie, nieśmiertelność w kinie, motyw nieśmiertelności
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Black Christmas
Powstaje nowa wersja horroru "Black Christmas"

To remake filmu "Czarne święta" z 1974 roku.

Official Secrets
Keira Knightley zdradza tajemnice rządowe w filmie "Official Secrets" [WIDEO]

To prawdziwa historia Katharine Gun, która informowała prasę o nielegalnej operacji szpiegowskiej.

Polecamy
Artur Żmijewski powraca w roli niebezpiecznego gangstera! [WIDEO]
Artur Żmijewski powraca w roli niebezpiecznego gangstera! [WIDEO]

Aktor jest w obsadzie filmu "Pitbull. Niebezpieczne kobiety".

Kristen Stewart najlepiej zarabiającą aktorką
Kristen Stewart najlepiej zarabiającą aktorką

Magazyn "Forbes" opublikował ranking najlepiej opłacanych aktorek. Pierwsze miejsce w zestawieniu przypadło Kristen Stewart, która za rolę w cyklu "Zmierzch" zainkasowała kwotę 34,5 miln dolarów.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Black Christmas
Powstaje nowa wersja horroru "Black Christmas"

To remake filmu "Czarne święta" z 1974 roku.

Official Secrets
Keira Knightley zdradza tajemnice rządowe w filmie "Official Secrets" [WIDEO]

To prawdziwa historia Katharine Gun, która informowała prasę o nielegalnej operacji szpiegowskiej.

Konkurs Ziaja