Recenzje - Kino

Na pokuszenie - recenzja filmu

2017-09-04 10:35:47

Recenzja zdradza kluczowe elementy fabuły.

Film "Na pokuszenie" to adaptacja powieści Thomasa Cullinana w reżyserii Sofii Coppoli. Akcja rozgrywa się 3 lata po wybuchu wojny secesyjnej. Ranny żołnierz trafia do żeńskiej szkoły z internatem, po tym jak został uratowany przez jedną z uczennic. Przystojny mężczyzna korzystając z okazji, dość szybko zaczyna manipulować samotnymi kobietami, dla których zamknięty budynek szkoły jest jak odcięte od świata więzienie. Jednak nie wszystko układa się po jego myśli, a seksualne pokusy doprowadzają go z nieba do piekła.

Na pokuszenieFilm jest pięknie sfotografowany i bardzo przyzwoicie zagrany, co nie powinno dziwić, jeśli w obsadzie są m. in.  Colin Farrell, Nicole Kidman, Kirsten Dunst, Elle Fanning i Angourie Rice. Na pochwały zasługują też zupełnie młode aktorki - Oona Laurence oraz Addison Riecke. Tu jednak zalety filmu się kończą, bo całość sprawia wrażenie nieprzemyślanego bełkotu.

Przez 2/3 90-minutowego seansu mamy do czynienia z przeciągniętym i nudnawym wstępem. Intryga buduje się wolno, a prezentację narastającego zainteresowania kobiet żołnierzem spokojnie można było skrócić. Z drugiej strony ta część filmu jest bardziej klimatyczna, niż to co dzieje się po punkcie zwrotnym, kiedy John traci uleczoną ledwo nogę.

Jego reakcja na fakt, iż kobiety odcięły mu kontuzjowaną nogę, naturalnie jest wiarygodna. Dziwne rzeczy zaczynają się później. W jednej ze scen facet chce nadal pozostać w dobrych układach z kobietami i liczy na romans z kilkoma z nich, by w następnej scenie sterroryzować wszystkich bronią i krzykiem. Tu trzeba zaznaczyć, że postać kaprala jest ciekawie niejednoznaczna i do końca tak naprawdę nie wiadomo, czy jest sprytnym gościem w nietypowej sytuacji, czy demonem starającym się skłócić gospodynie wodząc je na pokuszenie.  

To co jest faktem, to kompletnie rozczarowujące zakończenie, czyli scena kolacji i jej następstwa. Niby są tu jakieś emocje, ale są one zbudowane na oczekiwaniach widza. Jesteśmy ciekawi, czy John zje trujące grzyby. Co się stanie jeśli ich nie zje? Co będzie jeśli skłoni do skosztowania nieświadomą podstępu Edwinę? Co jeśli w emocjach któraś z dziewczyn zdradzi zamiary reszty? Czy po śmierci Johna znak na bramie wjazdowej zobaczy wojsko nieprzyjaciela?

Cóż, w tej finałowej scenie zaskakuje nas… brak zaskoczenia. Wszystko idzie po myśli kobiet. Nic nie wymyka się spod kontroli. Nie dzieje się nic, co mogłoby zaserwować nam jakieś szokujące, mocne rozwiązanie akcji. Film jest adaptacją książki, ale fatalnego, źle zaprezentowanego zakończenia po prostu trzeba się czepiać, ponieważ wszystko, co działo się przed nim, nie stanowiło oczekiwanej ciszy przed burzą. O żadnej burzy niestety nie ma mowy. Tu nawet lekko nie popadało.     

Michał Derkacz

Na pokuszenie, reż. Sofia Coppola, prod. USA, czas trwania 91 min, dystr. United International Pictures, polska premiera 1 września 2017


Film zobaczyłem w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.

Słowa kluczowe: ocena, analiza, opinie, zakończenie, kino, obsada

The Beguiled - zdjęcia z filmu (8)

The Beguiled - zdjęcia z filmu - Zdjęcie nr 1
The Beguiled - zdjęcia z filmu - Zdjęcie nr 2
The Beguiled - zdjęcia z filmu - Zdjęcie nr 3
The Beguiled - zdjęcia z filmu - Zdjęcie nr 4
The Beguiled - zdjęcia z filmu - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Recenzja czy spojler??? [0]
  Nacz
  2017-09-04 17:04:28
  "kiedy John traci uleczoną ledwo nogę. " i inne wspomnienia dotyczące elementu zwrotnego. Czy to jest recenzja czy może dłuższy spojler?? Jak mam coś takiego czytać i nie bać się czy w ostatnich trzech zdaniach nie zostanie zdradzone zakończenie filmu??
Zobacz także
Prawda czy wyzwanie - recenzja

Podejmiesz wyzwanie? Najpierw przeczytaj recenzję!

Zobacz recenzję serialu "Kruk. Szepty słychać po zmroku"!
Kruk. Szepty słychać po zmroku - recenzja serialu

Oceniamy nowy, polski serial kryminalny.

Pandy Imax 3d
Pandy 3D - recenzja

Oceniamy dokumentalną historię małych pand z Chin.

Polecamy
Uwierz w fitness (Sztanga i cash - recenzja)
Uwierz w fitness (Sztanga i cash - recenzja)

"Sztanga i cash" to idealny film do darcia łacha dla paczki kumpli w towarzystwie używek.

Złap smoka za ogon
Złap smoka za ogon

Mały Wiking dostaje szansę od losu - może wytresować smoka, a zarazem udowodnić, że nie jest takim nieudacznikiem, na jakiego wygląda.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Prawda czy wyzwanie - recenzja

Podejmiesz wyzwanie? Najpierw przeczytaj recenzję!

Zobacz recenzję serialu "Kruk. Szepty słychać po zmroku"!
Kruk. Szepty słychać po zmroku - recenzja serialu

Oceniamy nowy, polski serial kryminalny.