Dzieje się - Kino

Na co do kina w weekend?

2015-05-22 10:11:22

W ten weekend na wielkim ekranie nie zabraknie znanych nazwisk i długo oczekiwanych hitów. Zobacz, jakie tytuły zadebiutują w kinach 22 maja.

Ostatni klaps, reż. Gerwazy Reguła, prod. Polska, czas trwania 100 min, dystr., Mushchelka Sp. z o.o.
Komedia o polskiej branży XXX z takimi nazwiskami jak Mariusz Pujszo, Maja Frykowska, Michał Milowicz i Marek Włodarczyk w obsadzie. Dwadzieścia lat temu Sławoj Maria Hałaburda (Mariusz Pujszo) był Mistrzem kina moralnego niepokoju, jednakże los nie obszedł się z jego karierą łaskawie i teraz, przegrany i zapomniany, musi żebrać o zasiłek. Pewnego dnia w mieszkaniu Sławoja zjawia się Marek Obraniak (Marek Włodarczyk), polski producent z francuskim kapitałem. Nie tylko chce nakręcić z nim ambitny projekt o miłości Napoleona i Marii Walewskiej, lecz także zapewnia mu idealną aktorkę do głównej roli kobiecej – kuszącą Manuellę (Maja Frykowska). Marzenia jednak się spełniają! Sęk w tym, że Obraniak to w rzeczywistości odnoszący sukcesy producent tzw. filmów dla dorosłych. Chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – pomóc spełnić aktorskie ambicje swojej gwiazdy, Manuelli, zakochanej w finezyjnym kinie Hałaburdy, a jednocześnie nakręcić rozbuchaną seksualnie wersję jurnych napoleońskich podbojów.



Taxi-Teheran, reż. Jafar Panahi, prod. Iran, czas trwania 82 min, dystr. Solopan
- Miłosny list do kina - tak o „Taxi” mówił Darren Aronofsky podczas tegorocznego Berlinale, gdzie film nagrodzono Złotym Niedźwiedziem. Jafar Panahi nie odebrał nagrody. Przebywa w areszcie domowym. Choć filmu nie zobaczą  jego rodacy, reżyser niezmiennie mówi w ich imieniu. W 2010 roku  Panahiego skazano na sześć lat więzienia i dwudziestoletni zakaz robienia filmów, udzielania wywiadów, pisania scenariuszy. Nie może opuszczać kraju poza dwoma wyjątkami - leczeniem medycznych i hadżdż, pielgrzymką do mekki. Dlatego nie pojawił się na żadnym z festiwali, na które go zaproszono. Nie poddaje się i regularnie kręci filmy. W taki sposób powstały „To nie jest film", który przemycono do Cannes na pendrive’ie w ciastku, kolejny projekt „Zasłonę"  przesłano do Berlina przez Skype. „Taxi", który pokazano w głównym konkursie Berlinale, jest uznawany za najpełniejszą wypowiedź filmowca po wyroku. Tym razem Panahi wciela się w rolę taksówkarza i poprzez postaci kolejnych pasażerów pokazuje absurdy, radości i paradoksy życia we współczesnym Iranie. Z jednej strony krytykuje instytucję cenzury i opresyjny system, z drugiej zachwyca się perską kultury i barwnymi mieszkańcami Teheranu. Z "Taxi" dowiadujemy się o Iranie więcej, niż z mediów w ostatniej dekadzie.



Mad Max: Na drodze gniewu, reż. George Miller, prod. Australia, USA, czas trwania 110 min, dystr. Warner Bros.
Produkcja czwartej części "Mad Maksa" trwała tyle, że można było zwątpić, czy film kiedykolwiek powstanie. Ostatecznie od pierwszego zarysu scenariusza do premiery minęło ponad 17 lat. Bohater filmu jest Max, były policjant, któremu w przeszłości zamordowano rodzinę. Od tego momentu staje się mścicielem, w zniszczonym wojną nuklearną świecie... Maxowi przyjdzie zmierzyć się, między innymi, z szalenie niebezpiecznym gangiem poruszającym się na motorach... Na ekranie plejada pięknych aktorek: Rosie Huntington-Whiteley, Riley Keough, Abbey Lee, Zoë Kravitz i Courtney Eaton



Miasteczko Cut Bank, reż. Matt Shakman, prod. USA, czas trwania 93 min, dystr. Kino Świat
Eks-gwiazdor licealnej drużyny futbolowej – Dwayne McLaren (Liam Hemsworth) i jego piękna dziewczyna – Cassandra (Teresa Palmer) marzą, by wyrwać się z rodzinnego Cut Bank w Montanie. Przepustką do lepszego świata może być zarejestrowane przez Dwayne’a na wideo zabójstwo listonosza i nagroda w wysokości 100 000 dolarów, którą wyznaczyła firma pocztowa za dostarczenie dowodów zbrodni. Jednak prowadzący śledztwo szeryf (John Malkovich) nie wierzy, że Dwayne znalazł się na miejscu przestępstwa przypadkowo, zaś porywczy adresat jednej z zaginionych, wraz z listonoszem, przesyłek nie cofnie się przed niczym, aby ją odzyskać. Intryga się zagęszcza, a senne na pozór miasteczko Cut Bank ujawnia przed mieszkańcami kolejne szokujące tajemnice…



Dureń, reż. Jurij Bykow, prod. Rosja, czas trwania 116 min, dystr. Art-House
Zdobywca czterech nagród na festiwalu w Locarno w 2014 r., nagrodzony także w Soczi za najlepszy scenariusz.  Film o uczciwym człowieku w nierównym starciu z machiną biurokratyczną. Dima Nikitin pracuje w niedużym miasteczku jako hydraulik. Spośród kolegów wyróżnia go uczciwość i prawość. Pewnej nocy, w cieszącym się złą sławą wiekowym hotelu robotniczym pękają rury. Do czasu przybycia ekipy nic nie zapowiada tragedii. Na miejscu Nikitin odkrywa, że budynek grozi zawaleniem i nie przetrwa nocy. Konieczna jest natychmiastowa ewakuacja. Ponieważ w większości zamieszkują go pijacy i włóczędzy, miejscowi oficjele unikają odpowiedzialności za skomplikowaną logistycznie operację. Osamotniony Dima podejmuje walkę o życie ponad 800 mieszkańców budynku.



Dziennik panny służącej, reż. Benoit Jacquot, prod. Belgia, Francja, czas trwania 96 min, dystr. Kino Świat
Początek XX wieku, francuska prowincja. Célestine, śliczna młoda służąca przyjeżdża z Paryża do posiadłości Lanlaire. W nowym domu dziewczyna będzie musiała radzić sobie nie tylko z obowiązkami, ale również awansami pana domu i jego surową, wymagającą żoną. Wkrótce stanie się także obiektem erotycznej fascynacji ogrodnika Josepha.



Złota dama, reż. Simon Curtis, prod. Wielka Brytania, czas trwania 109 min, dystr. Forum Film
„Złota dama” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Marii Altmann, która w kontrowersyjnej i bezprecedensowej sprawie pozwała do sądu rząd Austrii. W głównej roli wystąpiła Helen Mirren, której partnerują Katie Holmes i Ryan Reynolds.



Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, reż. David Fincher, prod. USA, czas trwania 146 min, dystr. Warner Bros.
Na duży ekran wraca po 7 latach filmowy hit Davida Finchera z Bradem Pittem i Cate Blanchett w rolach głównych. „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” toa daptacja klasycznej noweli F. Scotta Fitzgeralda z lat 20. XX wieku o człowieku, którzy przychodzi na świat jako osiemdziesięciolatek i stopniowo młodnieje.



Zebrał: MAS

 

Słowa kluczowe: ostatni klaps, taxi teheran, mad max na drodze gniewu, złota dama, miasteczko cut bank

Ostatni klaps (14)

Ostatni klaps - plakat
Ostatni klaps  - Zdjęcie nr 2
Ostatni klaps  - Zdjęcie nr 3
Ostatni klaps  - Zdjęcie nr 4
Ostatni klaps  - Zdjęcie nr 5

Taxi Teheran (7)

Taxi Teheran  - Zdjęcie nr 1
Taxi Teheran  - Zdjęcie nr 2
Taxi Teheran  - Zdjęcie nr 4
Taxi Teheran  - Zdjęcie nr 5
Taxi Teheran  - Zdjęcie nr 6

Mad Max: Na drodze gniewu (10)

Mad Max: Na drodze gniewu  - Zdjęcie nr 1
Mad Max: Na drodze gniewu  - Zdjęcie nr 2
Mad Max: Na drodze gniewu  - Zdjęcie nr 3
Mad Max: Na drodze gniewu  - Zdjęcie nr 4
Mad Max: Na drodze gniewu  - Zdjęcie nr 5

Miasteczko Cut Bank (20)

Miasteczko Cut Bank - polski plakat
Miasteczko Cut Bank  - Zdjęcie nr 2
Miasteczko Cut Bank  - Zdjęcie nr 3
Miasteczko Cut Bank  - Zdjęcie nr 4
Miasteczko Cut Bank  - Zdjęcie nr 5

Dureń (4)

Dureń  - Zdjęcie nr 1
Dureń  - Zdjęcie nr 2
Dureń  - Zdjęcie nr 3
Dureń  - Zdjęcie nr 4

Dziennik panny służącej (6)

Dziennik panny służącej  - Zdjęcie nr 1
Dziennik panny służącej  - Zdjęcie nr 2
Dziennik panny służącej  - Zdjęcie nr 3
Dziennik panny służącej  - Zdjęcie nr 4
Dziennik panny służącej  - Zdjęcie nr 5

Złota dama (10)

Złota dama - polski plakat
Złota dama  - Zdjęcie nr 2
Złota dama  - Zdjęcie nr 3
Złota dama  - Zdjęcie nr 4
Złota dama  - Zdjęcie nr 5

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona (8)

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona  - Zdjęcie nr 1
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona  - Zdjęcie nr 2
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona  - Zdjęcie nr 3
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona  - Zdjęcie nr 4
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Ostatni Klaps - fajna komedia [0]
    Maniuro
    2015-06-17 12:04:51
    No trzeba przyznać, że ten Ostatni Klaps, choć na pierwszy rzut oka prowokuje, to okazuje się fajną lekką komedią :) Także na weekend dla chcących odprężyć się po całym tygodniu pracy/nauki, godny polecenia do obejrzenia.
  • Cichy bunt twórcy [0]
    Kola
    2015-05-22 15:16:55
    Na pewno na TAXI Panahiego, potem na coś jeszcze, tylko zdecydować się ciężko, przypadkiem trafiłem na protest do podpisania ( w sprawie zakazu kręcenia filmów dla tego twórcy i temat mnie zaciekawił, dlatego najpierw na ten film.
  • taxi i mad max [0]
    carrie
    2015-05-22 12:44:19
    Ja na pewno na Taxi Teheran ide, bo czekam od berlinale :) fajnie, że grają u nas. No i pewnie dla rownowagi jeszcze Mad Maxa zobacze :)
Zobacz także
Noe: wybrany przez Boga
Filmy w TV na Wielkanoc 2024 [Program telewizyjny]

Co warto zobaczyć w święta wielkanocne?

The Spider Within: A Spider-Verse Story
Miles Morales i pajęczy horror w krótkiej animacji ze Spider-Verse [Cały film]

Do sieci trafiła kilkuminutowa animacja "The Spider Within: A Spider-Verse Story".

Kinds of Kindness
Emma Stone i inne gwiazdy w nowym filmie twórcy "Biedych istot" [WIDEO]

Mamy już zwiastun filmu "Kinds of Kindness"!

Polecamy
Kajko i Kokosz - serial Netflix
"Kajko i Kokosz" - mamy pierwszy teaser i datę premiery serialu [WIDEO]

Nadchodzi serial animowany stworzony na podstawie kultowego komiksu autorstwa Janusza Christy.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Noe: wybrany przez Boga
Filmy w TV na Wielkanoc 2024 [Program telewizyjny]

Co warto zobaczyć w święta wielkanocne?

The Spider Within: A Spider-Verse Story
Miles Morales i pajęczy horror w krótkiej animacji ze Spider-Verse [Cały film]

Do sieci trafiła kilkuminutowa animacja "The Spider Within: A Spider-Verse Story".