Recenzje - Kino

Mulan - recenzja

2020-09-14 11:16:52

Nowej wersja filmu "Mulan" stała sensacją, odkąd pojawiły się pierwsze pogłoski o powstawaniu produkcji z aktorami. Bajka, która podbiła miliony dziecięcych serc, ponownie wraca na ekrany kin. Twórcy podjęli jednak kilka decyzji, odróżniających tę wersję od pierwowzoru. Czy pomimo wprowadzonych zmian "Mulan" nadal będzie się cieszyła tak ogromnym powodzeniem?

Mulan - film 2020

Fabuła filmu "Mulan"

Kiedy najeźdźcy zaczynają atakować Chiny, cesarz wydaje dekret mówiący o tym, aby jeden mężczyzna z każdej rodziny dołączył do cesarskiego wojska. Tytułowa bohaterka, żeby uchronić swojego ojca - weterana, który na poprzedniej wojnie został ranny - podszywa się pod płeć przeciwną i wstępuje w szeregi armii. Dzięki treningom Mulan odkrywa swoje powołanie, stając się gotową zginąć na polu bitwy w obronie cesarza wojowniczką.

Zobacz też: kulisy kręcenia scen akcji w "Mulan" >>

Jaki przekaz niesie ze sobą nowa wersja "Mulan"?

Produkcja miała okazję w bardzo ciekawy sposób pokazać takie wątki, jak kobieca solidarność, czy wiara w samego siebie, jednak nie do końca podołała temu zadaniu. Chociaż rzeczywiście poruszała przedstawione wątki, to nie były one na tyle rozwinięte, aby poczuć się zainspirowanym działaniami bohaterów. Pomimo że Mulan przez całe życie walczy z tradycją dyskryminującą siłę i odwagę kobiet, to wszystkie jej osiągnięcia nabierają mniejszego znaczenia, ponieważ od pierwszych scen bohaterka przedstawiana jest jako dziewczyna z nadludzkimi umiejętnościami. Sprawia to, że zamiast reprezentować w pewien sposób wszystkie kobiety, staje się wyjątkiem od reguły, który więcej może się nie powtórzyć.

Niebezpieczne sceny, bez kaskaderów na planie

Film posiada jednak swoje pozytywy. Duże uznanie należy się aktorowi wcielającemu się w rolę komandora (Donnie Yen),  który bez zastąpienia przez kaskaderów podczas jednej ze scen treningu własnoręcznie posługiwał się mieczem. Jak tłumaczy reżyserka, ze względu na szybkość ruchów aktora, scena musiała zostać nagrana w zwolnionym tempie, aby mogła dokładnie przyjrzeć się jego precyzyjnym ruchom. Donnie Yen ma za sobą lata treningów i nie była to jego pierwsza taka rola, w której musiał pokazać swoje nadzwyczajne umiejętności.

Z kolej aktorka odgrywająca główną rolę (Liu Yifei) nie odznaczyła się niczym specjalnym podczas filmu. Chociaż jej gra aktorska była poprawna i przekonująca widza o posiadanej przez bohaterkę nadzwyczajnej energii qi (chi), to jednak na tle całej produkcji Mulan nie wzbudzała większych emocji.

Piękne kolory, scenerie... i kontrowersje

Efekty specjalnie nie raz występujące w filmie często przeszkadzały w odbiorze całej historii i w wiarę w nadzwyczajne wydarzenia. Pomimo że w świecie głównej bohaterki występowała magia to przedstawienie jej na ekranie, nie było czymś, czego spodziewaliśmy się po tak głośno zapowiadanej Disneyowskiej produkcji. 

Zaletą "Mulan" może być uzupełniająca się kolorystyka kostiumów i zdjęć, która sprawiała, że pod względem wizualnym produkcja stanowi bardzo atrakcyjną jedność. Scenografia pod tym kątem, również wydawała się bez zarzutu. Chociaż film posiada wiele przepięknych ujęć, to kontrowersyjna sprawa miejsc, gdzie były kręcone, skłania niektórych ludzi, aby bojkotować produkcję. Część zdjęć odbywała się bowiem na terenach, na których znajdują się obozy reedukacyjne dla Ujgurów (mniejszości muzułmańskiej), do których istnienia nie przyznaje się rząd Chin. 

Czy było warto?

Oglądając "Mulan" musimy pamiętać, że jest to film przeznaczony dla młodszej widowni. Chociaż film nosi ten sam tytuł, co jego animowana wersja, swoją fabułą odchodzi od historii, którą poznaliśmy w bajce. Oczywiście, oglądając go będziemy widzieć między nimi podobieństwa, jednak wersję z aktorami powinniśmy traktować, jako zupełnie osobne dzieło o pokrewnej tematyce. Chociaż miał on nawiązywać do legendy w bardziej realistyczny sposób niż wersja animowana, to twórcom nie do końca udało się osiągnąć ten cel.

Pomimo że produkcja ma swoje zalety, nie są one wystarczające, aby po obejrzeniu seansu odczuć, że zrobił on ogromne wrażenie na widzu. Tego typu film to powód, przez który powinniśmy zadać sobie pytanie, czy warto tworzyć inne wersje rysunkowych klasyków, tak uwielbianych przez miliony ludzi?

Ocena końcowa: 5/10

Barbara Szałasz

fot. materiały prasowe Disney

Film obejrzałam w kinie Cinema City Wroclavia.

Słowa kluczowe: 2020, film, premiera, kino, remake, Disney

Mulan - zdjęcia z filmu (2020) (13)

Mulan - zdjęcia z filmu (2020)  - Zdjęcie nr 1
Mulan - zdjęcia z filmu (2020)  - Zdjęcie nr 2
Mulan - zdjęcia z filmu (2020)  - Zdjęcie nr 3
Mulan - zdjęcia z filmu (2020)  - Zdjęcie nr 4
Mulan - zdjęcia z filmu (2020)  - Zdjęcie nr 5

Mulan 2020 - plakaty z bohaterami (8)

Mulan 2020 - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 1
Mulan 2020 - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 2
Mulan 2020 - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 3
Mulan 2020 - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 4
Mulan 2020 - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Po omacku - film 2021 Netflix
Po omacku - recenzja

Oślepiona skrzypaczka zaczyna życie od nowa, ale czy jest bezpieczna?

W strefie wojny -
W strefie wojny - recenzja

Futurystyczne pole bitwy i Anthony Mackie jako ekscentryczny oficer. Czy warto zobaczyć ten film?

Lupin
Lupin - recenzja serialu

O tym jak dowieść sprawiedliwości w nowej produkcji na Netflix.

Polecamy
Wysoka dziewczyna
Wysoka dziewczyna - recenzja

"Wysoka dziewczyna" to najnowsza komedia romantyczna Netflixa. Sprawdźcie, czy warto zobaczyć ten film!

Zakon Świętej Agaty
Zakon Świętej Agaty - recenzja

Czy warto wybrać się do kina na nowy horror twórcy kilku "Pił"?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Po omacku - film 2021 Netflix
Po omacku - recenzja

Oślepiona skrzypaczka zaczyna życie od nowa, ale czy jest bezpieczna?

W strefie wojny -
W strefie wojny - recenzja

Futurystyczne pole bitwy i Anthony Mackie jako ekscentryczny oficer. Czy warto zobaczyć ten film?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!