Recenzje - Kino

Ms. Marvel - recenzja serialu

2022-07-14 11:20:30

13 lipca 2022 roku zobaczyliśmy ostatni (szósty) odcinek serialu „Ms. Marvel”, w którym do MCU wchodzi pierwsza muzułmańska superbohaterka. Główna bohaterka, Kamala Khan, jest nastoletnią fanką Kapitan Marvel, ale nigdy nie przypuszczała, że jej kontakt z popularnymi herosami nie ograniczy się jedynie do przebieranek na potrzeby lokalnego konwentu AvengerCon. Jednak pewnego dnia, odkopana w kartonie po przeprowadzce bransoleta, wywołuje skrywane w Kamali moce nadprzyrodzone.

Ms. Marvel

Od tego czasu obserwujemy jak nasza bohaterka musi (niczym Peter Parker) najpierw opanować nowe zdolności, pogodzić nową sytuację z życiem rodzinnym i szkołą, by na koniec skopać tyłki złoczyńcom i uratować miasto, naturalnie z pomocą grupki przyjaciół. Pomysłowe to z pewnością nie jest, a pierwszy odcinek to fabularnie niemal kalka historii z bajki „To nie wypanda” sprzed kilku miesięcy.

Jednocześnie te ogromne ilości klisz i schematów są przełamywane fantastyczną wizją artystyczną (animacje wplecione w realny świat), ale zabieg ten niestety nie utrzymuje się przez wszystkie epizody i po pilotowym odcinku jest już tego coraz mniej. Szkoda, bo brawurowa reżyseria i ten unikatowy pomysł mogły spowodować, że zapamiętamy „Ms. Marvel” z czegoś więcej niż tylko faktu, o którym wiedzieliśmy przed premierą – poznamy superbohaterkę z Pakistanu.

Twórcy bardzo wiele czasu poświęcają na pokazanie wszystkich aspektów kulturowych i tradycji rodzinnych wśród bliskich Kamali, a to wszystko jest ciekawe i szalenie nowoczesne, a nie tak stereotypowe, jak wielu widzów może przypuszczać. Problem polega na tym, że to jest serial o superbohaterce, a scen akcji nie ma tu wiele i oprócz finału w szkole z ostatniego odcinka, zupełnie brakuje pomysłowych rozwiązań i ekscytujących choreografii walk. Moce Kamali faktycznie są ciekawe i często fajnie pokazane, ale można mieć zarzuty do jakości efektów specjalnych.

Jeśli chodzi o aktorstwo, to Iman Vellani w głównej roli jest bardzo nierówna, jeśli chodzi o wiarygodne okazywanie emocji. Wyraźnie lepiej radzi sobie w „śmieszkowaniu” niż momentach, kiedy trzeba zrobić smutną minę albo popłakać. W oczy rzuca się też fakt, że nie jest to urodzona gimnastyczna a wszystkie ujęcia, w których Kamala ma popisać się sprawnością fizyczną są sztuczne i nie wypadają przekonująco.

Wśród postaci drugoplanowych prym wiedzie bardzo sympatyczny przyjaciel protagonistki – Bruno, a grający go Matt Lintz pokazuje się z tak dobrej strony, że nie dziwimy się już, że aktor ten do końca walczył z Tomem Hollandem o rolę Spider-Mana w MCU. Wyraźnie słabiej od niego odbieramy mamę Kamali, która jest co drugą scenę szalenie irytująca, a co drugą staje się idealną opiekunką w rodzaju mamy-przyjaciółki.

Szkoda nawet wspominać o reszcie, a o wszystkim co dotyczy złoczyńców zapominamy dosłownie minutę po seansie. Scena po napisach w dość dziwny sposób zapowiada uczestnictwo Ms. Marvel w filmie „The Marvels” (premiera 28 lipca 2023), gdzie Kamala spotka swoją wielką idolkę.

Ocena końcowa: 6/10

Michał Derkacz


fot. materiały Marvel

Słowa kluczowe: Marvel, 2022, ocena, opinia, MCU
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Polecamy
Broker film 2022
Baby Broker - recenzja festiwalowa

Czy jest to przebój na miarę "Parasite"?

Ja jestem Groot
Ja jestem Groot - recenzja serialu

Oceniamy najkrótszy serial w historii.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!