Recenzje - Kino

Morze Północne w ogniu - recenzja

2022-04-22 10:30:14

Film "Morze Północne w ogniu" jest reklamowany jako najnowsza produkcja specjalistów od kina katastroficznego - twórców przebojów kinowych "Fala" i "The Quake. Trzęsienie ziemi". Trzeba przyznać, że ich najnowsze dzieło jeszcze mocniej potwierdza ten status ekspertów. John Andreas Andersen zrealizował bardzo emocjonujący dramat katastroficzny, w którym epickie zdjęcia nie przysłaniają najważniejszego elementu – bohaterów, za których chcemy trzymać kciuki od początku do końca.  

Morze Północne w ogniuKatastrofa na platformie wiertniczej

"Morze Północne w ogniu" to historia, trzymająca w napięciu i nie jest to tylko chwytliwy slogan reklamowy, lecz fakt. Już na początku główna bohaterka (swoją drogą niezwykle urodziwa i sympatyczna) zostaje wysłana z misją na platformę wiertniczą, gdzie przy pomocy podwodnego wężo-robota (jest jego operatorką) musi sprawdzić, czy na zatopionej platformie wiertniczej ktoś przeżył (w tzw. kieszeni powietrznej). Wyciek gazu doprowadza do wybuchu, a to dopiero przedsmak prawdziwej katastrofy, na gigantyczną skalę.

Niedługo po tym zajściu zaczynają walić się wszystkie platformy, jedna po drugiej, a nasza protagonistka zamiast spokojnie kurować się w domu, wyrusza na szalenie ryzykowną akcję, by ratować swojego faceta, który nie zdążył ewakuować się na czas. Sofia i jej współpracownik Arthur podejmują samodzielną decyzję o ratowaniu Stiana, bez konkretnego dowodu, że ukochany Sofii jeszcze żyje.

Podpalić Morze Północne!

W tym czasie ekipa zarządzająca kryzysem, wraz z politykami, podejmuje trudną decyzję o podpaleniu ogromnej plamy ropy na morzu, by zatrzymać katastrofę klimatyczną na niewiarygodną skalę (mówi się, o skali 350 razy przekraczającej katastrofę z "Deepwater Horizon"), po której szkody usuwane byłyby przez nawet 100 lat. Podpalenie ropy nie tylko tworzy nam tytułowe Morze Północne w ogniu, ale też sprowadza jeszcze większe zagrożenie na grupę głównych bohaterów, którzy muszą uciec ze śmiertelnej pułapki, gdy jest zbyt późno i niebezpiecznie na wzywanie śmigłowca.

Twórcy zadbali o to, by sprawnie połączyć wydarzenia o skali globalnej z prywatną historią walki bohaterki o życie ukochanego, na którego w dodatku czeka syn, co jeszcze potęguje nam typowy efekt „podbijania bębenka”. Oba wątki są doskonale poprowadzone, a łączą się tak naturalnie, że na żadnym etapie nie mamy poczucia sztuczności i wepchnięcia czegoś w tę opowieść na siłę.

Silna kobieta w sytuacji kryzysowej

Nasza Sofia daje tu imponujący popis zaradności, odwagi i wiary, stając na pozycji dominującej miedzy dwoma męskimi towarzyszami niedoli. Silna postać kobieca została jednak wcześniej odpowiednio zbudowana i przedstawiona, więc unikamy możliwych zarzutów o naiwne pisanie scenariusza pod tezę, a wyłącznie śledzimy z zaangażowaniem bohaterkę, wykonującą męski zawód z wielkim profesjonalizmem i poświęceniem.

Oczywiście nie możemy zapominać o pochwałach dla strony wizualnej filmu. "Morze Północne w ogniu" ma kilka epicko wyglądających scen katastroficznych, które świetnie wpasowano w całość opowieści, a nie wepchnięto na siłę, tylko dla samego efekciarstwa. Zdecydowanie warto wybrać się do kina, by podziwiać efekty specjalne na dużym ekranie. W chwili, gdy "Moonfall" okazał się sporym rozczarowaniem, to właśnie norweska produkcja walczy o miano najlepszego filmu katastroficznego 2022 roku.

Ocena końcowa: 8/10

Michał Derkacz

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film katastroficzny, 2022, ocena, opinia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Omen: Początek
Omen: Początek - recenzja

Oceniamy prequel słynnego horroru! Czy jest strasznie?

Polecamy
Oceniamy serial emitowany na platformie Showmax.
Rojst - recenzja serialu

Oceniamy serial emitowany na platformie Showmax.

Gdy sen nie nadchodzi
Gdy sen nie nadchodzi - recenzja

Na tym filmie nie zaśniecie!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!