Dzieje się - Kino

Młodzi złodzieje z Hollywood - The Bling Ring

2013-04-19 14:59:00

oGrupa Bling Ring z domu Paris Hilton, Lindsay Lohan, Orlando Bloom'a i Mirandy Kerr, a także  kilku innych amerykańskich gwiazdek, ukradła w sumie około 3 miliony dolarów. Udało się im to dlatego, że u większości z nich klucze do drzwi leżały pod wycieraczką albo w ogóle nie były zamknięte. Ale zacznijmy od początku. Kim są nastolatkowie ze złodziejskiej szajki Hollywood Hills?

Film "Bling Ring" w kinach od 1 czerwca.

Ekipa Bling Ring
Rachel Lee (w filmie zagra ją Katie Chang) to lider grupy. Została wyrzucona ze szkoły średniej w Calabasas, po czym przeniosła się do alternatywnego liceum Indian Hills, gdzie poznała większość grupy, w tym Nick'a Prugo. Lee była wtedy obsesyjnie zafascynowana programami telewizyjnymi z udziałem gwiazdek Hollywood Hills. W 2007 roku została uznana za najlepiej ubraną uczennicę w szkole, a rok po zakończeniu nauki wraz Dianą Tamayo  ukradła kosmetyki ze sklepu Sephora o wartości 85 dolarów, za co została zatrzymana. Jak się później okazało, był to dopiero początek jej przestępczej działalności.

Drugim najważniejszym członkiem Bling Ring, był Nick Prugo (Israel Broussard).  Chłopak przez rówieśników uznawany za nieśmiałego i raczej mało kontaktowego, po wyrzuceniu ze szkoły Calabsas za notoryczną nieobecność na lekcjach, przeniósł się do Indian Hills. Tam poznał swoją przyszłą najlepszą przyjaciółkę, którą sam nazywał siostrą – Rachel Lee. Prugo, w związku z jego zaburzeniami ADHD brał różne leki, w tym silnie uzależniający Zoloft. Wystąpił również w quasi-dokumencie o dzieciach, których rodzice uważają, że są one opętane przez diabła. Nick Prugo nie był opętany, ale uzależniony od narkotyków, na które pieniądze zdobywał okradając swoich rodziców.
W końcu jednak, żeby utrzymać swój „styl życia gwiazd”, Lee i Prugo potrzebowali jeszcze więcej pieniędzy. Nastolatka wpadła na pomysł, aby obrabować dom ich wspólnego znajomego, który wyjechał za granicę. Nick Prugo w późniejszych zeznaniach twierdził, że nie chciał tego robić, ale niepodporządkowanie się mogło doprowadzić do rozpadu przyjaźni z Rachel, a tego nie chciał jeszcze bardziej.
W trakcie kradzieży, pod łóżkiem, znaleźli 8 tysięcy dolarów. Łupem podzielili się po równo, a następnego dnia udali się na zakupy na jedną z najbardziej ekstrawaganckich ulic Hollywood'u – Rodeo Drive. Apetyt wzrósł. Początkowo Nick i Rachel zajęli się przeszukiwaniem drogich, niezamkniętych aut, gdzie znajdowali karty kredytowe i pieniądze. Dopiero później, Lee wymyśliła plan okradania domów gwiazd. Jak zeznał Prugo, powiedziała wtedy: „Kto zostawiłby drzwi niezamknięte? U kogo pieniądze leżałyby na ziemi”. Odpowiedź była prosta – Paris Hilton.

W tym czasie do grupy dołączyła jeszcze Alexis Neiers (Emma Watson) –  nastolatka wyrzucona z domu przez matkę za zażywanie OxyContinu. Dziewczyna zeznała, że wiedziała o przestępczych zapędach swoich przyjaciół, a Nick Prugo jest pod ogromny wpływem Rachel, ale Bling Ring stało się dla niej nowym domem. Nie chciała jednak brać udziału w napadach, mimo to pod wpływem alkoholu znalazła się w domu Orlando Blooma. I pomagała w kradzieży. Kolejną osobą, która dołączyła do grupy była dziewczyna która do szkoły jeździła Lincolnem Navigatorem, Diana Tamayo. Świetna uczennica, otrzymała stypendium naukowe w wysokości 1,5 tys. dolarów dla „Najlepszego przyszłego nauczyciela”, a szkolni koledzy w konkursie piękności uznali, że ma najpiękniejszy uśmiech. Mimo to miała skłonności do bójek i kradzieży. Kolejna dziewczyna, która była w grupie Lee to, jej dobra przyjaciółka z lat wcześniejszych, Courtney Ames. To ona poznała Rachel Lee z Johnnym Ajarem oraz Royem Lopezem jr.. Pierwszy, nazywany Johnnym „Niebezpiecznym”, był uzależnionym od narkotyków złodziejem, który wpuścił Bling Ring na imprezę do klubu The Green Door, mimo że wszyscy mieli fałszywe dowody tożsamości. Już wcześniej siedział w więzieniu, a dla Bling Ring miał sprzedawać rzeczy ukradzione z domów gwiazd. Podobną funkcję pełnił też Roy Lopez, który w walizce Louis Vitton, wyniósł z domu Paris Hilton biżuterię o wartości około 2 milionów dolarów.

Ofiary
Głównym celem Bling Ring były kobiece gwiazdy reality shows. Przede wszystkim dlatego że, jak zeznał Nick Prugo, „kobiety chcą kobiecych rzeczy”. Łupem stały się więc ubrania, biżuteria, buty i torebki gwiazd. Grupa szukała domów, które były ich celem, za pomocą Google Maps oraz strony  celebrityaddressaerial.com. Ponadto sprawdzała grafiki eventów na których miały pojawiać się gwiazdki przez Facebook'a i Twitter'a. Dzięki temu domy zostawały bez opieki
Pierwszą ofiarą była Paris Hilton, uznana przez Bling Ring za dostatecznie głupią ażeby zostawić swój dom niezabezpieczony. I wcale się nie pomylili. Niepotrzebny okazał się klucz znaleziony pod wycieraczką, ponieważ drzwi do domu były otwarte. Cała grupa przetrząsnęła dom Hilton pięć razy, zanim wyniosła z niego wszystko co się tylko dało. Łącznie z woreczkami kokainy. Na końcu Nick Prugo przebrał się w ubrania gwiazdki i na szpilkach zatańczył „taniec zwycięstwa”.
Następnie, okradziono domy Audriny Patrdige, Rachel Bilson, Orlando Blooma i Mirandy Kerr (ponad pół miliona dolarów w ubraniach i rolexie Bloom'a), a także Briana Greena i Megan Fox, skąd Bling Ring zabrali broń - półautomatycznego SIG Sauera, odnalezionego potem w domu Johnnego Ajara.
Ostatnią ofiarą kradzieży, w sierpniu 2009 roku, była Lindsay Lohan. Dla Rachel Lee to właśnie ona była największą modową gwiazdą, a jednocześnie największym wyzwaniem. 23 sierpnia Lee, Prugo i Tamayo ukradli ubrania i biżuterię wartą około 130 tysięcy dolarów. Według Nick'a Prugo, Lee była totalnie zakręcona na punkcie rzeczy w domu Lindsay Lohan. W tamtym czasie włamania do domów gwiazd były już mocno upublicznione, a poszukiwania zakrojone na dużą skalę, dlatego Prugo obawiał się tego skoku. I miał rację, kamery zamontowane w domu Lohan wychwyciły jego twarz.

Winni i kara
Anonimowy informator podpowiedział policji, kto jest winien włamań do domów gwiazd. Kiedy ustalono, że na nagraniach z kamer w domu Lohan jest Nick Prugo, został on niezwłocznie aresztowany. Policja znalazła powiązania pomiędzy resztą członków grupy przez Facebook'a. Prugo w zamian za zeznania prosił o łagodniejszy wyrok.
Rachel Lee i resztę Bling Ring aresztowano dwa tygodnie później. Według policyjnych raportów, Lee na początku spokojnie zadała „hipotetyczne” pytanie, czy jej pomoc w śledztwie może sprawić, że nie zostaną postawione zarzuty przeciwko niej. Była przekonana, że policja nie znajdzie żadnych dowodów jej winy. Kiedy okazało się, że w domu nastolatki odkryto płaszcz należący do Lindsay Lohan oraz nagie zdjęcia Paris Hilton, dziewczyna wpadła w histerię i twierdziła, że jest ciężko chora.
Wszyscy członkowie początkowo nie przyznawali się do winy. Neiers jednak, kiedy dowiedziała się, że Orlando Bloom będzie zeznawał przeciwko niej, zgodziła się zeznawać. Otrzymała 180 dni kary więzienia i dodatkowe trzy lata w zawieszeniu Została zwolniona po 30 dniach. Mniej szczęścia miał Nick Prugo, został skazany na 2 lata więzienia. Johnny Ajar, ze względu na wcześniejsze przewinienia otrzymał 3 lata więzienia. Rachel Lee, przywódczyni Bling Ring została skazana na cztery lata więzienia.
Alexis Neiers, jedna z członkiń gangu, zeznała, że „Rachel Lee miała ogromny wpływ na ludzi dookoła siebie, wiedziała jak manipulować i knuć. Nick zawsze robił to co ona mówiła. To ona zaczęła to wszystko.” A to co na początku było tylko pokręconą przygodą, szybko zamieniło się w zorganizowaną siatkę przestępczą skupioną na środowisku celebrytów.

Opracowała
Dorota Schleiss

 

Słowa kluczowe: bling ring prawdziwa historia sofia coppola emma watson katie chang

The Bling Ring (14)

Bling Ring - polski plakat
The Bling Ring  - Zdjęcie nr 2
The Bling Ring  - Zdjęcie nr 3
The Bling Ring  - Zdjęcie nr 4
The Bling Ring  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Fuga - twÃłrcy w Cannes
Świetne recenzje "Fugi" Agnieszki Smoczyńskiej w Cannes

Kolejny sukces polskiego kina na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes.

Dogman
Film o zemście fryzjera psów oklaskiwany w Cannes

"Dogman" w reżyserii Matteo Garrone stał się faworytem do Złotej Palmy festiwalu w Cannes.

Polecamy
Historia dwóch przyjaciółek w Małych Stłuczkach [ZWIASTUN]
Historia dwóch przyjaciółek w Małych Stłuczkach [ZWIASTUN]

"Małe stłuczki" to historia dwóch przyjaciółek, które zarabiają na życie likwidując mieszkania po zmarłych niedawno osobach. Film w reżyserii Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba wejdzie do kin 5 września 2014 roku. Już dziś prezentujemy jego zwiastun.

Noc z mocnym kinem w Multikinie [ENEMEF]
Noc z mocnym kinem w Multikinie [ENEMEF]

Szybkie samochody, niepokojący klimat, efektowne sceny walki i porywająca fabuła. Tej nocy adrenalina będzie rozsadzać żyły!

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Fuga - twÃłrcy w Cannes
Świetne recenzje "Fugi" Agnieszki Smoczyńskiej w Cannes

Kolejny sukces polskiego kina na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes.