Dzieje się - Kino

Marcin Dorociński w filmie "Minghun" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego [FOTO]

2023-03-31 12:48:10

Ruszyły zdjęcia do produkcji „Minghun” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego według scenariusza Grzegorza Łoszewskiego. Główną rolę gra Marcin Dorociński, a w obsadzie jest sporo zagranicznych aktorów i aktorek. Produkcja ta łączy oryginalny koncept, zaskoczenie i pewną dozę humoru. W ironiczny sposób konfrontuje nas ze stratą, własnymi przekonaniami i duchowością. To poruszające i czułe kino, które opowiada o najważniejszych wartościach w życiu człowieka, dając widzowi to, co w naszych czasach najpotrzebniejsze - nadzieję.

Zobaczcie pierwsze zdjęcia z planu filmowego „Minghun” >>

MinghunFabuła filmu

Po stracie córki Jurek (Marcin Dorociński) wraz ze swoim teściem Benem (Daxing Zhang) decyduje się wyprawić chiński rytuał minghun, czyli zaślubiny po śmierci. „Minghun” to opowieść o nadziei, miłości i poszukiwaniu sensu życia oraz tego, co nastaje po nim. Opowiada o najważniejszych emocjach i egzystencjalnych granicach ludzkiego doświadczenia.

Bohaterowie ruszają w metaforyczną i pełną emocjonalnych zawirowań podróż w głąb samych siebie, której celem jest znalezienie dla zmarłej idealnego partnera na wieczność. Zderzenie dwóch, jakże odmiennych kultur, ma pomóc uświadomić zarówno filmowym postaciom, jak i widzowi, że bez względu na pochodzenie, wszyscy przynależymy do jednej człowieczej rodziny, gdzie podstawowe emocje są wspólne.

Komentarz reżysera

- Mam z tym projektem wiele skojarzeń – od „Parasite”, które łączy ciężar egzystencjalny z lekkością podania i przestrzenią na poczucie humoru, przez filmy Kieślowskiego, po niektóre pozycje z filmografii Michaela Manna, które pomimo gatunku często mocno zgłębiały kwestie samotności i nieuchronności, czy wreszcie wybitne filmy o stracie jak „21 gramów” Alejandro Gonzaleza Inarritu czy „Życie ukryte w słowach” Isabel Coixet.

(…) „Minghun” jest historią mierzenia się mężczyzny z traumą. Jest tu w oryginalny sposób podejmowany temat duchowości, religii czy transcendencji, który nie trąci banałem i jest wolny od jednoznacznych konotacji. Jest to także historia o miłości i to nie wprost, ale jednocześnie „Minghun” nie jest pozbawiony romantyzmu. I to takiego o zabarwieniu egzystencjalnym, co bardzo mi się podoba. Jest to również bardzo ciekawa relacja między mężczyznami – Jerzym i jego teściem, Benem, który dodatkowo jest z innego kręgu kulturowego, co daje przestrzeń na ciekawsze rozmowy i, w konsekwencji, sceny -
komentuje Jan P. Matuszyński, reżyser

Twórcy i obsada

„Minghun” tworzy niezwykła, wielokrotnie nagradzana ekipa twórców. Za reżyserię odpowiada Jan P. Matuszyński, laureat licznych nagród filmowych i jeden z najciekawszych europejskich twórców, autor m.in. „Ostatniej rodziny”, serialu „Król”, czy filmu „Żeby nie było śladów” (Konkurs Główny na 78. MFF w Wenecji).

W roli głównej wystąpił Marcin Dorociński, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów z międzynarodowymi sukcesami na koncie, podbijający obecnie Hollywood („Mission Impossible – Dead Reckoning”, „Gambit Królowej”, „Wikingowie: Walhalla”). Partneruje mu Daxing Zhang, hollywoodzki aktor chińskiego pochodzenia, który brał udział m.in. w „Matrixie” i „Aniołkach Charliego”. W filmie występują również wschodzące gwiazdy młodego pokolenia: Natalia Bui oraz Antek Sztaba, a w pozostałych rolach na ekranie zobaczymy m.in. Ewelinę Starejki, Wiktorię Gorodeckają, Fenfen Huang, Kwong Loke,  Yuk Hana i Brid Ni Neachtain.

„Minghun” to międzynarodowy projekt, casting odbywał się częściowo w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji, a bohaterowie porozumiewają się po polsku, angielsku i chińsku.

Autorem scenariusza jest Grzegorz Łoszewski („Komornik”, „Bez wstydu”), a za wyjątkową stronę wizualną filmu odpowiada autor zdjęć Kacper Fertacz („Hardkor Disko”, „Żeby nie było śladów”), nagrodzony za „Króla” przez Polish Society of Cinematographers.

Za scenografię odpowiada Joanna Kaczyńska, za kostiumy – Emilia Czartoryska, za charakteryzację – Pola Guźlińska, za dźwięk – Jarosław Bajdowski, za montaż – Leszek Starzyński, a za kierownictwo produkcji – Weronika Pacewicz i Dariusz Kłodowski. Producentem kreatywnym filmu jest Krzysztof Rak („Bogowie”, „Sztuka kochania”, nominowane do Oscara „Boże Ciało”).

Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Gdański Fundusz Filmowy, a za dystrybucję odpowiada Kino Świat.

Producentem filmu jest studio Wonder Films, które tworzą laureaci najważniejszych polskich i światowych nagród filmowych oraz wielkich przebojów kinowych: Klaudiusz Frydrych („Jack Strong”, „Psy 3. W imię zasad”, „Sęp"), Krzysztof Rak („Boże Ciało”, „Bogowie”, „Sztuka kochania”), oraz Inga Kruk („Twarz”, „W imię”).

MD/ip

fot. Łukasz Bąk/materiały prasowe Kino Świat


Słowa kluczowe: zdjęcia, obsada, twórcy, fabuła, premiera

Minghun - fotosy z filmu (4)

Minghun - fotosy z filmu  - Zdjęcie nr 1
Minghun - fotosy z filmu  - Zdjęcie nr 2
Minghun - fotosy z filmu  - Zdjęcie nr 3
Minghun - fotosy z filmu  - Zdjęcie nr 4
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Biedne istoty
Emma Stone i Willem Dafoe jako "Biedne istoty" w dziwnym filmie Giorgosa Lanthimosa [WIDEO]

Zobaczcie polski zwiastun nowego dzieła uznanego reżysera!

Transformers: Przebudzenie bestii
Na co do kina w weekend [Premiery]

W polskich kinach jest już widowisko o kosmicznych robotach i kilka kameralnych produkcji!

Wiedźmin 3
Zwiastun i zdjęcia z 3. sezonu "Wiedźmina"! Są słynne sceny z książek [WIDEO]

Nowe odcinki pojawią się na Netflix jeszcze w czerwcu!

Polecamy
Richard Madden
Bukmacherzy: Richard Madden nowym Bondem

Sprawdźcie, kto ma największe szanse zostać następcą Daniela Craiga.

Cząstki kobiety film 2021
Kornél Mundruczó w filmie z Vanessą Kirby pokazuje "Cząstki kobiety" [WIDEO]

Premiera w styczniu 2021. Zobaczcie zwiastun dramatu!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Biedne istoty
Emma Stone i Willem Dafoe jako "Biedne istoty" w dziwnym filmie Giorgosa Lanthimosa [WIDEO]

Zobaczcie polski zwiastun nowego dzieła uznanego reżysera!

Transformers: Przebudzenie bestii
Na co do kina w weekend [Premiery]

W polskich kinach jest już widowisko o kosmicznych robotach i kilka kameralnych produkcji!

Popularne
michał lamÅźa
Kim jest Michał Lamża, nowy mąż aktorki Anety Todorczuk?

Zarówno jak swoja żona, mężczyzna związany jest z branżą artystyczną i filmową.

aneta todorczuk
Aneta Todorczuk ponownie wyszła za mąż! Ślub ukryła przed mediami

Wraz ze swoim nowym mężem pracują nad swoją autorską płytą.