Recenzje - Kino

Mała syrenka - recenzja

2023-05-27 11:46:51

Aktorski remake „Małej syrenki” Disneya od chwili ogłoszenia wzbudzał kontrowersje, a produkcji oberwało się jeszcze mocniej, gdy oznajmiono, że tytułową rolę zagra Halle Bailey. Aktorka ani trochę nie przypomina postaci z kultowej animacji z 1989 roku, jednak wizja twórców nowej wersji po premierze okazuje się nie tylko wewnętrznie spójna i wiarygodna, ale też wyjątkowo wierna oryginałowi. „Mała syrenka” z 2023 roku to film, który zachwyca na wielu płaszczyznach i już jest jednym z najprzyjemniejszych zaskoczeń roku!

Mała syrenka Disney 2023

Przesłanie filmu

„Mała syrenka” fabularnie jest po prostu powtórką ze słynnej bajki, a twórcy miejscami niemal kadr w kadr i słowo w słowo przenoszą animowany pierwowzór do  tzw. live action movie. Najwierniejsi fani z pewnością wychwycą kilka zmian choćby w piosenkach, których tekst dostosowano do współczesnych standardów obyczajowych i wrażliwości widzów, ale ogólnie nadal jest to opowieść o nastolatce, która poświęca swoje najcenniejsze cechy, aby zdobyć serce ukochanego.

Jeśli w 1989 roku ktoś źle odbierał taki motyw, to tutaj nic się nie zmieni, ale wydźwięk historii Ariel w ogólnym rozrachunku jest bardzo pozytywny, pokazując jak dwa różne światy łamią stereotypy w imię miłości i wzajemnego zrozumienia, a ojcowska czy matczyna miłość przezwycięża uprzedzenia i stawia na piedestale dobro i szczęście dziecka.

To nadal bajka

„Mała syrenka” z 2023 roku to film zachwycający oprawą audiowizualną już od pierwszych chwil, a kiedy luneta wpada do wody, a kamera podąża za nią, przedstawiając nam malownicze głębiny, widzowie zabrani zostają do nowego, baśniowego świata, który zapiera dech (efekty CGI to światowy top). Obawy, że w aktorskiej wersji wszystko będzie ciemne, szare i realistyczne odchodzą błyskawicznie.

Pod wodą wszystko jest tak jasne, kolorowe i różnorodne jak to tylko możliwe, a oglądając syreny pracujące przy  wrakach zatopionych skatów czy rybki tańczące do piosenki Sebastiana, przestajemy myśleć o udawanym realizmie i patrzymy na ten film dokładnie tak, jak na bajkę sprzed lat. Reżyser Rob Marshall fantastycznie potrafił skomponować wszystkie elementy w taki sposób, aby dzieci w sekundę oddały się tej niezapomnianej przygodzie, a dorośli poczuli się jak ich pociechy, odczuwając realną, dziecięcą radość obcowania z Ariel i jej wiernymi przyjaciółmi.

Aktorstwo i dubbing w wersji oryginalnej

Obsadzenie Halle Bailey w roli głównej to była najlepsza decyzja jaką Sisney mógł podjąć przy realizacji aktorskiej wersji „Małej syrenki”. 23-letnia aktorka jest po prostu fenomenalna, radząc sobie nie tylko z fizycznością ujęć podwodnych, ale też w zadaniach czysto aktorskich. Jej Ariel jest wiarygodna, a takie cechy jak ciekawość, nieustępliwość, wrażliwość, odwaga czy zdolność do poświęceń mieszają się, tworząc spójny obraz bohaterki-idolki dla milionów dziewczynek na całym świecie.

Bailey popisuje się nie tylko urokiem i charyzmą, ale też potrafi doskonale grać bez słów, co oczywiście jest konieczne w roli syrenki, której wiedźma odebrała mowę. Na twarzy aktorki z łatwością odczytujemy wszelkie emocje, podobnie jak ekranowy Książę Eryk. Nic dziwnego, że facet ten (aktor Jonah Hauer-King ma 27 lat i to niestety widać) zakochuje migiem się w ślicznej i seksownej (czasem nawet zbytnio, zwłaszcza w ujęciach podwodnych) dziewczynie. Jeśli już przy jego postaci jesteśmy, to akurat nie jest to najlepszy wybór castingowy. Spora różnica wieku dość przeszkadza, ale też nie mamy przekonania co do umiejętności aktorsko-wokalnych Brytyjczyka.

Natomiast reszta obsady jest bardzo poprawna, a takie gwiazdy jak Melissa McCarthy czy Javier Bardem gwarantują odpowiednią dawkę charyzmy i ekranowej prezencji, której efekty komputerowe na szczęście nie zamaskowały.

Osobny akapit należy się pochwałom dla obsady oryginalnego dubbingu. Daveed Diggs jako Sebastian daje mistrzowski popis, a tylko o krok za nim są Awkwafina jako Blaga oraz Jacob Tremblay jako Florek.  Naprawdę sporo humoru w tym filmie jest właśnie zasługą tych gwiazd i ich kapitalnej pracy głosem, która ozywa animowane postacie zwierzaków w taki sposób, że ani przez moment nie przeszkadza nam, że są to realistycznie oddane stworzenia, a nie ich wierne wzory z bajki.

„Mała syrenka” jest filmem tak udanym, że z pewnością pójdziemy sprawdzić polski dubbing, ponownie bawiąc się na seansie jak dzieci. To po prostu musicie zobaczyć, bo Disney od lat nie zrobił aktorskiej wersji kultowej animacji w aż tak udany sposób!

Ocena końcowa: 9/10

Michał Derkacz

Film zobaczyłem w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, 2023, Disney, remake, ocena, opinia

Mała Syrenka - plakaty z bohaterami (16)

Mała Syrenka - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 1
Mała Syrenka - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 2
Mała Syrenka - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 3
Mała Syrenka - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 4
Mała Syrenka - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Piekielna głębia 3
Piekielna głębia 3 - recenzja

Kolejna odsłona serii o genetycznie zmodyfikowanych rekinach jest już na DVD. Czy warto zobaczyć?

Oceniamy nową adaptację znanej ksiaÅźki pt. "Księga DÅźungli".
Mowgli: Legenda dżungli - recenzja

Oceniamy nową adaptację znanej ksiażki pt. "Księga Dżungli".

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!