Recenzje - Kino

"Madagaskar 3" najwyżej na tróję

2012-08-21 12:49:16

Bez bicia przyznajemy się - jesteśmy fanami "Madagaskaru". Uwielbiamy Króla Juliana i Pingwiny (widzieliśmy chyba wszystkie odcinki kreskówki na Nickelodeon), dlatego niecierpliwie czekaliśmy na trzecią część przygód Alexa, Melmana i reszty ekipy. I równie mocno się zawiedliśmy.

Problemem kreskówkowych sequeli (żeby przypomnieć chociażby tracącego poziom z każdym kolejnym filmem "Shreka" czy "Epokę Lodowcową") jest brak świeżości oraz kopiowanie patentów, na których opierały się pierwsze części. Trzeciemu "Madagaskarowi" też bliżej do lekko zadębiało mielonego sprzed kilku dni niż parujących na talerzu świeżutkich owoców morza. Ale do rzeczy.

Braki w pomysłach na fabułę zostały zalepione dłużyznami w postaci nikomu niepotrzebnych piosenek czy efekciarstwem stworzonym z myślą o trójwymiarze (oglądając film w 2D doskonale widać momenty zapchane wypełniaczami). Fabuła - nawet biorąc ją w duży nawias - jest często powieleniem mało śmiesznych a popularnych ostatnio komedii drogi (jak chociażby "Eurotrip" czy "Wakacje Jasia Fasoli"). Bohaterowie jeżdżą po Europie bez kasy, przeżywają niebezpieczne przygody, jednak wszystko kończy się szczęśliwie - to wszystko przecież było już gdzieś grane.

Postaci pojawiające się po raz pierwszy mogą zirytować. Wkurzający są zarówno bohaterowie negatywni (polująca na głównych bohaterów Chantel DuBois przegięta nawet jak na kreskówkowe warunki) jak i ci pozytywni (lew morski Stefano - zamiast mu kibicować, czekamy aż wreszcie ktoś zrobi z nim porządek). Trudno też oprzeć się wrażeniu, że nawet główne postaci (w szczczególności Marty) przestają budzić sympatię - zamiast rozśmieszać, działają na przysadkę swoim beztroskim brykaniem niczym tygrysek z Kubusia Puchatka.

Oczywiście, trudno na film kierowany (w większości) do dzieci patrzeć przez pryzmat założeń poważnego kina, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że twórcy "Madagaskaru 3" po prostu nie stanęli na wysokości zadania będąc pewnym, że zarobią swoje na znanej i lubianej marce.

Jak zwykle świetną pracę wykonał autor polskich dialogów, Bartosz Wierzbięta. Standardowo już najbardziej śmieszą teksty Juliana ("Wyglądasz jak jakaś modelka... aczkolwiek tłusta i włochata"; "Masz taką szorstką szczecinę - cenię to w kobiecie"), zdarzają się też wywołujące uśmiech na twarzy wtręty raczej nieśmieszne dla dzieci (twardo wypowiedziane przez Vitalija "Bolszewickie brednie"). Pochwalić trzeba też polski dubbing - oczywiście najlepsze są lemury - Jarosław Boberek (Julian) i Wojciech Paszkowski (Maurice) ale na brawa zasługują też nowi - Miłogost Reczek (podkładający głos pod zaciągającego po rosyjsku Vitalija) i Tomasz Borkowski (idealnie wcielił się we wkurzającego Stefano). To jednak daje niewiele plusów.

Trzecia część przygód zwierzaków z nowojorskiego ZOO poziomem nie dorównuje ani pierwszym dwóm pełnometrażówkom ani "Pingwinom z Madagaskaru". Twórcy z DreamWorks powinni mocno zastanowić się, czy warto dalej eksploatować ten temat. Zapewne tak się stanie, w końcu to praktycznie pewny zarobek i to w granicach kilkuset milionów dolarów. Miejmy nadzieję, że czwarta (i, jak zapowiadano już 2 lata temu, ostatnia) odsłona przygód Alexa, Melmana, Glorii i Marty'ego będzie czymś więcej niż trójwymiarową łupanką z popularnymi już bohaterami.

Grzesiek Jaracz

Słowa kluczowe: madagaskar 3 film recenzja król julian alex marty melman dubbing online

Madagaskar 3 (21)

Madagaskar 3  - Zdjęcie nr 1
Madagaskar 3  - Zdjęcie nr 2
Madagaskar 3  - Zdjęcie nr 3
Madagaskar 3  - Zdjęcie nr 4
Madagaskar 3  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Seks to nie grzech
Seks to nie grzech - recenzja

Oceniamy film o pierwszych doświadczeniach z masturbacją z Natalią Dyer w roli głównej.

Dzień na tak - film 2021
Dzień na tak - recenzja

Czy dzieci i rodzice powinni inspirować się tym filmem?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!