Recenzje - Kino

Logan: Wolverine - krew na szponach [RECENZJA]

2017-03-04 23:09:59

Wolverine to ikoniczna postać, jeden z najbardziej charakterystycznych komiksowych bohaterów  w historii popkultury. Nie miał on jednak szczęścia do filmowych adaptacji swych przygód. Aż do teraz, aż do marca 2017 roku, kiedy to do kin wszedł rewelacyjny obraz pt. "Logan".

James Mangold, twórca przeciętnego "Wolverine" z 2013 roku, raz jeszcze spróbował swoich sił. Tym razem z kategorią R, brutalnie, krwawo i na poważnie. Efekt? "Logan" to najlepsze, co mogło przytrafić się fanom tej postaci, serii X-Men i komiksowym adaptacjom. To szalenie dojrzała, wyważona i spójna historia, która porwie wszystkich.
 
Mało jest superbohaterskich filmów zrobionych całkiem na serio, a jeszcze mniej tych, które się udały. Jednak powiedzieć o "Loganie", że się udał, to jak nic nie powiedzieć. To kino spełnione, pokazujące bohaterów w taki sposób, że po prostu nie da się patrzeć na nich z obojętnością. A przez większą część tej historii patrzymy na ich zmagania, ból, słabość i bezsilność.

Przemijanie uznanych herosów jest tu przepięknie pokazane. Tytułowy bohater zdążył się już nieco postarzeć, a jego zdolności samoregeneracji już prawie nie działają. To postać, której czas nie oszczędzał. Logan jest zgorzkniały i na niewiele rzeczy ma jeszcze ochotę. Z drugiej strony, staje do pomocy w sprawie, która pozornie nie powinna go interesować.

Tu wkracza dwójka bohaterów - starzec i mała dziewczynka. Ten pierwszy to wymagający ciągłej opieki, stetryczały Profesor X, którego potężny umysł mocno szwankuje. Ta druga to Laura, młoda mutantka, którą trzeba ratować przed złowrogą organizacją, pragnącą wykorzystać jej nadzwyczajne umiejętności. Przykuty do łóżka Charles będzie tu mentorem dla reszty i przeciwwagą dla ich porywczych i buntowniczych charakterów.

Aktorzy, wcielający się w tę trójkę dają niesamowity popis umiejętności. Interpretacja Wolverine'a, jaką serwuje nam Hugh Jackman - powala. Facet w końcu miał sposobność zagrać tę postać tak, jak należy. To absolutnie najlepsza jego kreacja w karierze, życiowa rola, stojąca na iście oscarowym poziomie. Zachwyca też Patrick Stewart, dla którego pożegnanie z rolą wypada równie okazale, co w przypadku Hugh.

Jednak największym odkryciem obsady jest ona - 12-letnia Dafne Keen. Jej Laura (komiksowa X-23) to niecodzienne połączenie nieśmiałego dziecka z agresywną maszyną do zabijania. Rozwój jej relacji z Loganem, sposób w jaki wpływają na siebie, to scenariuszowy i realizacyjny majstersztyk! Nie dla scen akcji, efektów specjalnych czy zwrotów akcji warto zobaczyć ten film, a właśnie dla tej pary.

Tym większe brawa należą się twórcom za wielką odwagę w sekwencji finałowej filmu. "Logan" nie pozostawia złudzeń. To koniec przygód kultowych bohaterów i jednocześnie - początek czegoś innego. Ten film jest przełomowy dla serii o X-Menach, ale nie tylko. Mówienie o nim w kontekście kina rozrywkowego jest zwyczajnie krzywdzące. To sensacyjny dramat, który zasługuje na miano wybitnego, nie tylko w swojej kategorii.



Michał Derkacz


Logan: Wolverine, reż. James Mangold, prod. USA, czas trwania 137 min, dystr.  Imperial – Cinepix, polska premiera 3 marca 2017

Słowa kluczowe: Logan: Wolverine recenzja, logan recenzja, logan analiza, logan ocena, logan film

Logan - zdjęcia z filmu (7)

Logan - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Logan - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Logan - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Logan - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Logan - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
X film 2022
X - recenzja

Rok 1979. Teksas. Ambitne porno. Co może pójść nie tak?

Nie tak miało być
Nie tak miało być - recenzja przedpremierowa

Najnowszy film szwedzkiej reżyserki Amandy Kernell to rodzinny dramat, który poprzez swoją nietypową narrację jest bardzo nieoczywisty.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!