Recenzje - Kino

LAF: Polski Bill Gates i Steve Jobs w jednym

2010-08-13 09:27:17

Gdyby Amerykanie skazali na śmierć cywilną Billa Gatesa, byłoby to równie absurdalne jak to, co zrobiono z Jackiem Karpińskim w Polsce – głosi dokument Lipińskiego.

„Co się stało z polskim Billem Gatesem?” opowiada historię życia Jacka Karpińskiego, zdolnego inżyniera i informatyka, prekursora komputeryzacji w Polsce. W 1960 roku zwyciężył w ogólnoświatowym konkursie młodych talentów techniki organizowanym przez UNESCO, a w nagrodę studiował. na Harvardzie i MIT. Jego najbardziej znane wynalazki to: KAR-65, który był 30-krotnie tańszy niż 2 razy wolniejsze ówczesne komputery Odra; oraz K-202 szybszy niż wprowadzony dziesięć lat później pecet  IBM. Jak wielu innych wynalazców, Karpiński był indywidualistą, a w czasach realnego socjalizmu odmowa zrzeczenia się autorstwa czegokolwiek była źle widziana. W 1973 został zwolniony i wyprowadzony z instytutu  pod karabinami. Zajął się hodowlą kur i świń.

Jego legenda jako polskiego Billa Gatesa narodziła się dość wcześnie. W telewizyjnym materiale archiwalnym z lat 80. możemy usłyszeć: "Zaiste, bogatym niezmiernie jesteśmy krajem, jeżeli możemy sobie pozwolić na takie marnotrawstwo talentów i wiedzy technicznej. Żadnego innego kraju nie stać na zatrudnienie wybitnego konstruktora elektronika przy hodowli kurcząt i prosiąt". Jednocześnie nagonka wokół Karpińskiego sprawiła, że wyemigrował do Szwajcarii. Po 1989 został doradcą Leszka Balcerowicza do spraw informatyki i znów bezskutecznie próbował produkować kolejny wynalazek: pen-readera. Dorabiał projektowaniem stron internetowych, aby finansować rehabilitację.

Dokument wydaje się dobrze zrealizowany, z nieubłaganą logiką punktuje kolejne osiągnięcia zdolnego informatyka i jego późniejszy upadek za sprawą systemu komunistycznego. Materiał jest dobrze udokumentowany archiwalnymi zdjęciami i wypowiedziami współpracowników, znajomych i znawców historii informatyki. Po seansie doprowadzony jak po nitce do kłębka do właściwych wniosków widz potrafi jedynie pokręcić głową i zadumać się nad bezmyślnością towarzyszy.

Refleksja przychodzi później. I ta refleksja kazała mi zrobić research na temat naszego bohatera. Okazuje się, że dokument Lipińskiego jest zgrabną propagandą, pomijającą niewygodne fakty i dosyć gloryfikującą uciśnionego przez los wynalazcę. Cytując Wojtka Orlińskiego: „Karpiński działał w Polsce czy w Szwajcarii, czy w komunizmie czy w kapitalizmie, tam może i konstruował rzeczy ciekawe na etapie prototypu, ale próba uruchomienia produkcji kończyła się zawsze fatalnie. Jakoś ciężko mi uwierzyć, że literalnie za każdym razem było to z winy sabotażu międzynarodowego spisku banków, kooperantów i bezdusznych biurokratów. Ale zwolennicy legendy o „polskim Billu Gatesie” łykają taką wersję bez popijania.”

Karpińskiego nie zapytamy już o to, czy widzi siebie jako wcielenie Gatesa. Zmarł w lutym tego roku. Jego legenda wciąż żyje.

Co się stało z polskim Billem Gatesem, reż. Piotr Lipiński, Polska 2008, czas 24 min.

Recenzja powstała podczas Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu (6-15 sierpnia 2010)

Karolina Kuśmider
(karolina.kusmider@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: Co się stało z polskim Billem Gatesem recenzja film jacek karpiński zwierzyniec letnia akademia film
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
The Eddy - recenzja serialu

Jak brzmi francuski jazz z Joanną Kulig?

CÃłrka boga - film Netflix
Córka boga - recenzja

Małgorzata Szumowska zrobiła film o pasterzu i jego owieczkach. Czy warto zobaczyć?

Snowpiercer - serial Netflix 2020
Snowpiercer - recenzja odcinków 1 i 2

Jest podobnie, tak samo, a może lepiej niż w filmie z 2013 roku?

Polecamy
Dwa filmy, dwie przemoce, dwa przesłania
Dwa filmy, dwie przemoce, dwa przesłania

Jeden tydzień, dwie premiery, mord goniący mord. O "Apocalypto" i "Shooting Dogs".

AFF: Aż po grób - recenzja
AFF: Aż po grób - recenzja

Co sprawiło, że Felix zamieszkał z dala od ludzi, dlaczego wszyscy okoliczni mieszkańcy na jego widok najchętniej zapadliby się pod ziemię?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
The Eddy - recenzja serialu

Jak brzmi francuski jazz z Joanną Kulig?

CÃłrka boga - film Netflix
Córka boga - recenzja

Małgorzata Szumowska zrobiła film o pasterzu i jego owieczkach. Czy warto zobaczyć?