Recenzje - Kino

Lady Bird - recenzja

2018-03-02 10:04:51

„Lady Bird” w reżyserii debiutującej w tej roli Grety Gerwig jest jednym z największych fenomenów ostatnich lat, jeśli chodzi o oceny na popularnym, zagranicznym serwisie rottentomatoes.com. Obraz przez bardzo długi czas miał 100% pozytywnych recenzji, a obecnie (stan na dzień 2.03.2018) średnia trzyma poziom 99%. Teraz, gdy nominowany do Oscarów 2018 „Lady Bird” wchodzi do polskich kin, możemy sami przekonać się, czy te wszystkie zachwyty są uzasadnione? Przeczytaj recenzję!

Lady Bird„Lady Bird” jest reżyserowany przez aktorkę, która pierwszy raz samodzielnie staje za kamerą. Choć czasem to widać, to jednak główną siłą i jednocześnie największą wadą filmu jest jego… zwyczajność. Tak, mamy tu kompletnie niczym nie wyróżniającą się, kolejną historyjkę dorastającej dziewczyny, która u progu pełnoletności zmaga się z klasycznymi problemami. Mamy bunt wobec szkoły katolickiej, do której uczęszcza. Mamy niezrozumienie ze strony matki. Mamy pierwsze romanse. Mamy problem z dostaniem się na wymarzoną uczelnię. Jest tu doprawdy wszystko, o czym myślicie gdy ktoś rzuca hasło „dorastająca dziewczyna w liceum”.

„Lady Bird” to esencja przeciętności i nie pomaga w tym nawet, bardzo chcąca się wyróżniać, główna bohaterka. Tytułowe imię i nazwisko nadała sobie sama, co lubi zaznaczać, bo niby dlaczego mamy stosować nazwę wymyśloną dla nas przez rodziców? Natomiast jej postępowanie ekscentryczne nie jest ani trochę i w sumie trudno kibicować postaci, której nic wyjątkowego, smutnego ani wesołego się nie przytrafia. Film praktycznie nie posiada punktów zwrotnych, a jedynie pokazuje nam kolejne perypetie z życia dziewczyny oraz kilkorga jej znajomych i rodziny.

To, co może robić wrażenie to aktorstwo Saoirse Ronan oraz Laurie Metcalf, choć i te kreacje absolutnie nie są na oscarowym poziomie, tak jak i cały ten film. Trudno wytłumaczyć fenomen „Lady Bird”. Możliwe, że dzięki tej szarości amerykańska widownia jest  w stanie utożsamić się z główną bohaterką. Możliwe, że krytykom podoba się „luźny klimat” i polot w realizacji. Trudno powiedzieć, gdy przez cały seans ma się wrażenie, że jest to produkcja, lepiej pasująca do niedzielnego obiadu z seansem telewizyjnym w tle, niż na oscarową galę.  

Michał Derkacz


Lady Bird, reż. Greta Gerwig, prod. USA, czas trwania 93 min, dystr. United International Pictures, polska premiera 2 marca 2018

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, analiza, Greta Gerwig

Lady Bird - zdjęcia z filmu (6)

Lady Bird
Lady Bird
Lady Bird
Lady Bird
Lady Bird
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Mrok - horror 2018
Mrok - recenzja

Nieumarła nastolatka i niewidomy chłopak tworzą krwawy duet.

Kadr z filmu
7 uczuć - recenzja

Jak Michał Koterski sprawdził się w roli Adasia Miauczyńskiego? Przeczytaj recenzję filmu!

Źle się dzieje w El Royale
Źle się dzieje w El Royale - recenzja

Grupka gwiazd, klimatyczny hotel i wiele tajemnic. Czy wyszedł z tego dobry film?

Polecamy
"Nieruchomy poruszyciel" - szkoda czasu?
"Nieruchomy poruszyciel" - szkoda czasu?

W nawiązaniu do recenzji Pawła Felisa z 14 listopada 2008 filmu Łukasza Barczyka „Nieruchomy poruszycie”, pragnę podjąć polemikę z oceną autora, a także podzielić się wrażeniami dotyczącymi samego obrazu.

Kot jest nagi (Kot w butach 3D - recenzja)
Kot jest nagi (Kot w butach 3D - recenzja)

Spin-off Shreka może i potrafi zrobić wielkie, proszące oczy, ale nie przekonuje jak swój zielony mistrz.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Mrok - horror 2018
Mrok - recenzja

Nieumarła nastolatka i niewidomy chłopak tworzą krwawy duet.

Kadr z filmu
7 uczuć - recenzja

Jak Michał Koterski sprawdził się w roli Adasia Miauczyńskiego? Przeczytaj recenzję filmu!