Recenzje - Kino

Ktoś jest w twoim domu - recenzja

2021-10-11 12:34:28

„Ktoś jest w twoim domu” to nowy horror w ofercie platformy Netflix, który można oglądać od 6 października 2021 roku. Seria morderstw, zamaskowany zabójca z nożem i skrywane tajemnice, które wychodzą na jaw. Te motywy są klasyczne dla gatunku slashera, ale wykorzystać je można dobrze albo źle. Jak jest tym razem? Przeczytajcie recenzję filmu!

Ktoś jest w twoim domu

Film zaczyna się od morderstwa jednego z uczniów amerykańskiego liceum, co wywołuje przerażenie wśród mieszkańców miasteczka, ale niezbyt emocjonuje grupkę głównych bohaterów, którzy na drugi dzień po tym zdarzeniu śmieszkują sobie, typując niektórych kolegów czy rodziców na ewentualnych psychopatycznych przestępców. Dobre nastroje kończą się wraz z kolejnymi ofiarami, wśród których jest jedna z osób z ich paczki. Kto będzie następny? Dlaczego ktoś ich zabija? I najważniejsze – jakie tajemnice ujawni morderca zanim znów zabije?

Główny zamysł, który ma odróżnić ten horror od dziesiątek podobnych, polega na tym właśnie, że morderca zna wielkie sekrety kolejnych osób, zabijanych później wielkim nożem. Co więcej, przed każdą zbrodnią, sprawca wysyła wszystkim (!) smsy ujawniające tajemnice ofiary, a dokonując zbrodni ma na sobie maskę, imitującą jej twarz. Skąd wie o tym wszystkim? Skąd ma te wszystkie numery telefonów? Skąd ma tak zaawansowaną drukarkę 3D? Na te pytania nie dostajemy odpowiedzi, choć radykalnie zawężałyby grono podejrzanych.

Twórcy filmu mają gdzieś logikę i logistykę, skupiając się na realizacji klimatycznych scen kolejnych morderstw. Te faktycznie nieźle przedstawione, choć wspomniany klimat grozy umyka jeśli zaczynamy się zastanawiać, jak to wszystko jest możliwe. Scena otwierająca film, scena w kościele, scena z główną bohaterką czy (chyba najbardziej absurdalna) scena na imprezie są tyle pomysłowe, co idiotycznie nieprawdopodobne. Zamiast efektu „łał” dostajemy efekt „WTF”.

Trudno także uwierzyć w emocje poszczególnych bohaterów, zarówno przez wyraźny fakt, że aktorzy i aktorki są znacznie starsi od postaci jakie grają, jak i to, że w obliczu śmiertelnego zagrożenia nadal w głowach mają tylko przygodny seks, zabawę i nieudolne próby śledztwa na własną rękę. Twórcy realizmu nie dodają również w sprawie rozwiązania całej zagadki. Gdy morderca zdejmuje maskę możemy być zaskoczeni, kto się pod nią kryje, ale motywacje tej postaci są nawet przyzwoicie zarysowane.

Słabiej już wypada akcja z narzędziem zbrodni, które główna bohaterka obmacała na wszystkie strony, ale nikt nie zająknął się w temacie oskarżenia jej o wszystkie morderstwa. Naciągany jest też happy end, w którym udział biorą dwie osoby przebite wcześniej na wylot ostrym narzędziem. Jak na slasher, to spodziewaliśmy większej ilości trupów. Netflix nie ma szczęścia do horrorów, ale i na tej platformie znajdziecie znacznie lepsze propozycje z tego gatunku. By daleko nie szukać, przeczytajcie recenzję filmu „Nikt nie ujdzie z życiem”.

Ocena końcowa: 4/10

Michał Derkacz


fot. screen youtube.com/Netflix

Słowa kluczowe: film, horror, 2021, Netflix, ocena, opinia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hbo Max
Diuna - recenzja

Czy nowa ekranizacja powieści Franka Herberta to udane dzieło?

Nocne kły film Netflix
Nocne kły - recenzja

Praca szofera u szalonych wampirzyc nie jest najłatwiejsza...

pleas
Pleasure - recenzja przedpremierowa

Po tym filmie oglądanie pornografii nie będzie już takie samo.

Polecamy
Klątwa Ju-on: Początek
Klątwa Ju-on: Początek - recenzja serialu

Japoński serial grozy jest już na Netflix. Czy strach się bać?

fot. materiały prasowe
Igielnik - recenzja

Czy to kolejny młodzieżowy film w "indie" stylistyce, nawiązującej do twórczości Wesa Andersona? Przeczytaj recenzję!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Hbo Max
Diuna - recenzja

Czy nowa ekranizacja powieści Franka Herberta to udane dzieło?

Nocne kły film Netflix
Nocne kły - recenzja

Praca szofera u szalonych wampirzyc nie jest najłatwiejsza...

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!