Recenzje - Kino

Królewski spokój

2007-01-31 09:16:05

Kiedy ścigana przez fotoreporterów Diana zginęła w wypadku samochodowym, cała Anglia zamarła. Dziś, w 10 lat po tragedii w paryskim tunelu, trudno zrozumieć przyczyny owej zbiorowej histerii.

Co takiego było w Dianie, że poruszała miliony? Dlaczego jej śmierć - a nie, przykładowo, późniejsza o kilka dni śmierć Matki Teresy - wzbudziła taki wybuch emocji? Jak to możliwe, że miliony Brytyjczyków i setki milionów ludzi na świecie zapłakało właśnie po jej odejściu? Dlaczego stała się "królową ludzkich serc" - by użyć tego sentymentalnego, ale w jakimś stopniu trafnego wyrażenia?

Życie Diany to temat na osobny film - w obrazie Frearsa księżna i jej śmierć stanowią tło innego dramatu. Dramatu, a zarazem gry pomiędzy dwoma najwybitniejszymi postaciami współczesnej Anglii: Elżbietą II i Tonym Blairem. Reżyser w mistrzowski sposób pokazuje przemianę, do jakiej zmusza ich sytuacja. Powściągliwa monarchini zgodnie z królewskim protokołem nie widzi potrzeby, by niezwiązaną już z dworem Dianę traktować jak członkinię królewskiej rodziny. Nie wygłasza żadnego oświadczenia, nie spuszcza flagi do połowy masztu, nie wraca do Londynu. Z kolei otoczony specami od PR-u Blair analizuje brukowce i wygłasza przejmujące przemówienie. On, który swą funkcję sprawuje dopiero od kilku dni! Chłód pałacu rozwściecza brytyjską ulicę, zręczność uśmiechniętego premiera czyni z niego swoistego "ojca narodu" - tak to wygląda na początku. Tradycja zderza się z Nowoczesnością, a uosobieniem dwóch wizji sprawowania władzy są królowa i premier. Ale ludzi dużego formatu poznaje się po jednym: po tym, że potrafią się zmienić.

I taką właśnie wewnętrzną przemianę, trudną i bolesną, oglądamy. Helen Mirren za rolę królowej dostała już Złotego Globa, a w wyścigu po Oscara jest faworytką. Także Blair Michaela Sheena zagrany jest koncertowo. Wiecznie uśmiechnięty młodziak każący sobie mówić po imieniu to premier-modernizator, który najpierw uświadamia sobie, że "trzeba ich uratować przed nimi samymi" (to o rodzinie królewskiej), a potem zaczyna Elżbietę II zwyczajnie, po ludzku, rozumieć. Nie jest zimna, po prostu wykonuje swoje obowiązki. To, że nie okazuje swych uczuć publicznie, nie oznacza, że jest nieczuła.

Gdy królowa w końcu przyjeżdża do Londynu i z godnością stawia czoło rozhisteryzowanemu tłumowi zaczynamy rozumieć, że czasem powściągliwość kosztuje więcej i bardziej jest godna podziwu niż hektolitry infantylnych łez. Zmieniają się bohaterowie brukowców, a monarchia - trwa.

Łukasz Koterba
(lukasz.koterba@dlastudenta.pl)


Słowa kluczowe: Królowa, recenzja, nowość filmowa, nowości filmowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wonka film 2023
Wonka - recenzja wydania Blu-ray

Na płycie są naprawdę słodkie bonusy!

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał - recenzja serialu

Czy mamy z tym serialem problem?

Aquaman i Zaginione KrÃłlestwo
Aquaman i Zaginione Królestwo - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto zobaczyć ten film? Jakie dodatki są na płycie Blu-ray?

Polecamy
Cicha ziemia film
Cicha ziemia - recenzja festiwalowa

Oceniamy dramat Agi Woszczyńskiej z MFF Nowe Horyzonty 2022.

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda
Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda - recenzja

Czy świat magii oczaruje nas po raz kolejny?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Wonka film 2023
Wonka - recenzja wydania Blu-ray

Na płycie są naprawdę słodkie bonusy!

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał - recenzja serialu

Czy mamy z tym serialem problem?