Recenzje - Kino

Kobiety mafii 2 - recenzja

2019-02-25 10:25:19

Film „Kobiety mafii 2”, jak sam tytuł wskazuje, jest kontynuacją „Kobiet mafii” z 2018 roku. Jednak z racji tego, że większość bohaterów jedynki pożegnała się z życiem, fabularnie oba filmy nie mają ze sobą nic wspólnego, może poza wątkami „Siekiery” (Aleksandra Popławska) oraz „Niani” (Agnieszka Dygant), które powracają jeszcze groźniejsze. Jest też oczywiście „Spuchnięta Anka”, ale do niej wrócimy później. Tak czy siak, tym razem Patryk Vega postawił na międzynarodowy rozmach akcji, a poplątana fabuła zabiera nas w egzotyczne rejony świata, gdzie handlarze narkotykami nie są jeszcze świadomi na co stać zdesperowane kobiety z Polski. A czy to wszystko da się oglądać? A może to nawet dobry film? Przeczytajcie recenzję!

Kobiety mafii 2

Jak już wiemy, z pierwszej części nowej serii filmów sensacyjnych Partyka Vegi (powstaną „Kobiety mafii 3”), przy życiu pozostało tylko kilka postaci. Nic zatem dziwnego, że w kontynuacji poznajemy całą grupę nowych bohaterów, a obsada filmu stała się międzynarodowa, głównie za sprawą Aidy (Angie Cepeda), która z kartelu narkotykowego trafia prosto w ręce polskiego gangstera „Mata” (Piotr Adamczyk). I to właśnie z nimi na wojnę idzie „Niania”, przy okazji wikłając się w inne, nielegalne tematy.

O fabule nie ma co więcej pisać, bo powyższy akapit to tylko wierzchołek góry lodowej. Vega serwuje nam tu kilka wątków głównych i chyba z kilkanaście pobocznych, jednak trzeba mu oddać, że niemal wszystkie ostatecznie znajdują swoje rozwiązanie i splatają się w drugiej części filmu. Finał zostawia nam kilka niedopowiedzeń, ale to właśnie będzie prowadzone dalej w „trójce”.

Nie zmienia to jednak fakty, że „Kobiety mafii 2” to film trochę zbyt długi i momentami bywa męczący. Z drugiej strony, to jeden z najbardziej intensywnych obrazów w reżyserii Vegi. Akcja pędzi, wątki, miejsca akcji i bohaterowie zmieniają się bardzo często. Miejscami powoduje to spory chaos, ale nie to powoduje, że na produkcję tę czasem aż trudno patrzeć.

Otóż „Kobiety mafii 2” to film, w którym jest nam prezentowana obrazowa, sadystyczna przemoc, a twórcy nie stronią od pokazywania wszystkiego w kadrze. Mamy tu zatem odcinanie głowy piłą łańcuchową, wiercenie dziur w kolanach, przebijanie ramion gwoździami, piłowanie zębów i rozczłonkowywanie ofiary żywcem. Takie sceny mogą być trudne w odbiorze nawet dla fanów „Piły” czy innych dzieł, słynących z nieskrywanego okrucieństwa.

W filmie są też sceny akcji, choć nie tak imponujące jak we wcześniejszych filmach Vegi. Budżet poszedł raczej na podróżowanie i aktorów, a nie na realizację strzelanin czy pościgów. Trzeba też powiedzieć o warstwie humorystycznej, której jest tu sporo. Niestety jest to ten najgorszy, strasznie prymitywny, żenujący humor filmowy Patryka Vegi. Szkoda też, że właśnie do tego została sprowadzona postać Anki, w którą wciela się Katarzyna Warnke. Aktorsko wszystko jest okej, ale potencjał postaci został tu sprowadzony do poziomu dowcipów z rynsztoku.

Czy warto zobaczyć „Kobiety mafii 2”? Jeśli zaliczacie się do fanów twórczości Vegi, to jasne, że warto, bo to po prostu więcej tego samego co w pierwszych „Kobietach mafii”. Jeśli jednak nastawiacie się na dobre kino akcji z ciekawą historią, to może lepiej będzie zdecydować się na jakiś inny film, na przykład zagraniczny, a tych w repertuarach kin jest pod dostatkiem.

Michał Derkacz

Kobiety mafii 2, reż. Patryk Vega, prod. Polska, czas trwania 138 min, dystr. Kino Świat, polska premiera 22 lutego 2019

Film zobaczyłem w w kinie Cinema City Wroclavia.

fot. Aleksandra Mecwaldowska/materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, 2019

Kobiety mafii 2 - zdjęcia z filmu (15)

Kobiety mafii 2 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Kobiety mafii 2 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Kobiety mafii 2 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Kobiety mafii 2 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Kobiety mafii 2 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5

Kobiety mafii 2 - premiera filmu (28)

Kobiety mafii 2 - premiera filmu  - Zdjęcie nr 1
Kobiety mafii 2 - premiera filmu  - Zdjęcie nr 2
Kobiety mafii 2 - premiera filmu  - Zdjęcie nr 3
Kobiety mafii 2 - premiera filmu  - Zdjęcie nr 4
Kobiety mafii 2 - premiera filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Doktor Strange w multiwersum obłędu
Doktor Strange w multiwersum obłędu - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto zobaczyć ten film? Jakie dodatki są na płytach Blu-ray?

Carter film Netflix
Carter - recenzja

"Hardcore Henry" + "Raid 2" + "John Wick 3".

Łut szczęścia
Łut szczęścia - recenzja

Mieliśmy szczęście zobaczyć jedną z najlepszych animacji 2022 roku!

Polecamy
Bloodshot film 2020
Bloodshot - recenzja

Vin Diesel w efektownej ekranizacji komiksu o superżołnierzu.

Ptaki Nocy
Ptaki Nocy - recenzja

Jak przebiega ta fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Doktor Strange w multiwersum obłędu
Doktor Strange w multiwersum obłędu - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto zobaczyć ten film? Jakie dodatki są na płytach Blu-ray?

Carter film Netflix
Carter - recenzja

"Hardcore Henry" + "Raid 2" + "John Wick 3".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!