Dzieje się - Kino

Klasyczna wieczorynka - kino dla dzieci sprzed lat

2020-07-27 14:13:17

Kiedyś to było... - zdanie tak często słyszane z ust starszego pokolenia. PRL, był jaki był, ale człowiek się ze wszytskiego cieszył, brał co dawali i namaszczał świetością. Jednym z takich dóbr była wieczorynka. Gdy wybijała godzina 19:00 najmłodsi widzowie znikali. Rozpływali się przed ekranami zagryzając kanapki brudnymi rękami, których nie zdążyli umyć po zejściu z trzepaka. Przed nimi cała plejada gwiazd -  od Bolka i Lolka, przez Reksia, Misia Uszatka.  Nie potrzebne było tempo i perfekcyjna animacja. Wiele działo się w głowie. Jakie kiedyś były bajki dla dzieci?

Ile to trwa? 

Gdyby dzieciaki lat 80-tych dowiedziały się ile teraz spędzamy czasu w jednej pozycji oglądając co popadnie mogłyby się zdziwić. Kiedyś nie było mowy o animacjach dla dzieci trwających półtorej godziny.  Choć Disney wypuścił już swoje klasyki, do Polski miały one dotrzeć ze znacznym opóźnieniem. Bajka była przerwą, a nie sposobem na zabicie nudy.

Nieme kino

Czy ktoś pamięta najczęstsze powiedzonko Reksia? A Bolka i Lolka? Nie sprawdzajcie. W pierwszych odcinkach nie mówili. Po co słowa? Wystarczy muzyka i mnóstwo onomatopei.  Dzieci świetnie radziły sobie z odgadywaniem intencji  i śmiały się w głos słysząc „bęc” „fruuu” „klaps”. Pierwsi "Jacek i Agatka" mówili głosem Zofii Raciborskiej, a  „Misiowi Uszatekowi” głosu użyczył Mieczysław Czechowicz. Pamiętamy zdziwienie, gdy reprodukcje znanych bajek są wzbogacane o głos, a raczej okradane z milczenia. Przecież te ułatwienia i ulepszenia, zamykają wrażliwość i ograniczają prace wyobraźni.

Muzyka w bajkach

Warto wspomieć, że muzyka nie stanowiła jedynie klimatycznego dodatku. Potrafiła budować całe światy, była bohaterem, o którym ciężko zapomnieć. Gdy słyszymy pierwsze dźwięki znanych bajkowych czołówek od razu chce nam się krzyczeć „Reksio”! „Krecik”! „Wilk i zając”! Nie ma się co dziwić, ten muzyczny sukces zawdzięczamy kompozytorom takim jak Zenon Kowalowski czy Piotr Hertel.

Rosyjsko-czeski Pixar

W przeciwieństwie do mody na wszystko, co amerykańskie, jeszcze kilka lat temu polskie dzieciaki mogły wychylić nos w poszukiwaniu bajek jedynie do najbliższych sąsiadów. Oczywiście wiązało się to z panującym komunizmem i sprawami politycznymi. Mimo to, szkoda, że dzisiaj odcięliśmy się od wschodnich wpływów, również na polu animacji. Współczesny „Wilk i zając” to nagrodzony Oscarem „Zwierzogród”, a Krecik swoim „ahjo” macha już tylko na pożegnanie.

Lalki, plastelina i rysunek 

Niespójny, poklatkowy ruch rysunków, lalki, plastelina. Właśnie tak wyglądał świat animacji. Zaczynając od pacynkowego  „Jacka i Agatki”, przez pluszowego Coralgola, plastelinowy „Plastusiowy pamiętnik” czy rysunkowy „Zaczarowany ołówek”. Bajki były obszarem twórczym dla wielu artystów. Swoje pięć groszy mogli tu wrzucić aktorzy – lalkarze, lektorzy, pisarze i poeci. Często właśnie dzięki twórczości skierowanej do dzieci mogli cieszyć się popularnością i uznaniem. Mamy tu na myśli takich twórców jak Kornel Matuszyński, którego „Koziołek Matołek” znazał miejsca w wielu sercach i głowie.

Wszytsko z głową

Nie chcielibyśmy psioczyć na współczesne bajki i technologie. Doceniamy komputerową dokładność, świat wytwórni Disney Pixar i nie uważamy, że nie ma w nich wartości. Mali widzowie wraz z rodzicami muszą bardzo uważać, by nie trafić na grząski grunt. Ty dzieci są wystawianie na kino zatytułowane „uważaj, żeby się nie przewrócić”. Bajki z jednej strony oprawiane w tysiąc słodkich kolorów, z drugiej przepełnione agresją. Popadamy w paranoję ubierając Kubusia Puchatka w spodnie, nie dając twórcom swobody, a z drugiej strony budując przerażające komputerowe światy.

Maja Kowalska

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: bajki, dzieci, porównanie, kino, animacja, wieczorynka,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jedno Åźycie
"Jedno życie" filmem otwarcia przeglądu Kino Na Granicy w Cieszynie

Będzie to pierwszy seans tej produkcji w Polsce.

Challengers film 2023
Rusza przedsprzedaż biletów na "Challengers" i "Niepokalaną"

Obie produkcje będzie można zobaczyć w kinach sieci Multikino już 26 kwietnia.

Transformers One
"Transformers One" - zwiastun filmu animowanego z gwiazdami w obsadzie głosowej [WIDEO]

Chris Hemsworth, Brian Tyree Henry i Scarlett Johansson w animowanej komedii akcji!

Polecamy
Behind You
Demon z lustra w horrorze "Behind You" [WIDEO]

W tym domu lepiej nie oglądać się za siebie.

Co w duszy gra
"Co w duszy gra" - animacja z miłości do jazzu wchodzi do polskich kin [WIDEO]

Nowa produkcja Disney/Pixar do zobaczenia od 5 marca!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Jedno Åźycie
"Jedno życie" filmem otwarcia przeglądu Kino Na Granicy w Cieszynie

Będzie to pierwszy seans tej produkcji w Polsce.

Challengers film 2023
Rusza przedsprzedaż biletów na "Challengers" i "Niepokalaną"

Obie produkcje będzie można zobaczyć w kinach sieci Multikino już 26 kwietnia.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!