Recenzje - Kino

Kamdesh. Afgańskie piekło - recenzja

2021-08-10 11:17:27

13 sierpnia 2021 roku na polskich platformach VOD zadebiutuje film wojenny „Kamdesh. Afgańskie piekło”. Historię w nim przedstawioną oparto na prawdziwych wydarzeniach i bestsellerowej książce reportera CNN Jake’a Tappera „The Outpost: An Untold Story of American Valor”, a zrealizowano z wielkim rozmachem. Co więcej, w obsadzie są takie gwiazdy jak Orlando Bloom, Scott Eastwood i Caleb Landry Jones. Wszystko wskazuje na to, że to produkcja ciekawa i godna waszej uwagi. Czy faktycznie tak jest? Przeczytajcie recenzję filmu „Kamdesh. Afgańskie piekło”!

Kamdesh. Afgańskie piekło

Film wojenny w reżyserii Roda Luriego przedstawia kulisy oraz przebieg bitwy pod Kamdesh, do której doszło 3 października 2009 roku. Amerykański posterunek, otoczony pasmem górskim ze wszystkich stron, został zaatakowany przez ogromny oddział Talibów. W bitwie poległo 8 amerykańskich żołnierzy, 3 afgańskich oraz policjant. Według informacji sił NATO alianci odparli atak i zdołali zabić 100 agresorów [1]. Wydarzenie to okrzyknięto najbardziej krwawym i heroicznym starciem w historii wojny w Afganistanie.

Twórcy filmu pokazali zarówno, co działo się na kilka dni przed atakiem na posterunek, jak i cały przebieg dramatycznych walk, podczas których nieco ponad 50 żołnierzy amerykańskich musiało odpierać szturm setek wrogów na ich terenie. Zanim wezwana pomoc (bombowce i helikoptery) dotarły na miejsce z odsieczą, minęło prawie 6 godzin.

Co godne pochwały, decyzja twórców filmu o skupieniu się na kulisach bity i realiach funkcjonowania żołnierzy w tak odosobnionym i niebezpiecznym miejscu (w pierwszej połowie seansu) była całkowicie słuszna i wcale nie jest to nudniejsze niż późniejsza strzelanina (w drugiej połowie). Podbudowa akcji na początku, klimatem zaszczucia, odosobnienia i opresji nieco przypomina tak doskonałe tytuły jak „The Hurt Locker. W pułapce wojny” czy „Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej”.

Wiarygodnie przedstawiono trudne negocjacje pokoju ze starszyzną tubylców, a także patrole czy krótkie wymiany ognia, będące dla głównych bohaterów już w zasadzie codziennością. Bardzo dobrze pokazano tą okropną sprzeczność miedzy luźnymi pogaduszkami o męskich sprawach, a nieustannym stresem, związanym ze świadomością, że w każdej chwili można zginąć. Paradoksalnie, to właśnie w tej części aktorstwo robi większe wrażenie niż kiedy wszyscy łapią za broń i walczą o życie swoje i swoich kompanów.

Natomiast samą bitwę pod Kamdesh nakręcono fantastycznie! Z jednej strony dostajemy całe mnóstwo ujęć „z ręki”, które są szalenie realistyczne i emocjonujące, a z drugiej strony zawsze można zorientować się w aktualnym stanie i przebiegu walk. Często w filmach wojennych efektowna akcja i rozmach odbywają się kosztem klarowności przekazu. Tutaj nie ma takiego problemu, co szybko przypomniało nam inną produkcję w tym stylu – kultowy „Helikopter w ogniu”, aczkolwiek „Kamdesh. Afgańskie piekło” rozgrywa się na znacznie mniejszym terenie. Rod Lurie zrobił zaskakująco dobry, ekscytujący film, który bez wątpienia zadowoli wszystkich miłośników kina wojennego, a fakt, że historię oparto na prawdziwych wydarzeniach, podczas napisów końcowych robi jeszcze większe wrażenie.

Ocena końcowa: 8/10

Michał Derkacz

Film będzie można obejrzeć online od 13 sierpnia na platformach: Premiery CANAL+, Canal+, nc+ GO, Player, VoD.pl, Ipla, Cyfrowy Polsat, Orange, Play, UPC, Multimedia Polska, Vectra, Chili, Rakuten, Netia, Inea, Toya.

fot. materiały prasowe

[1] źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Kamdesh

Słowa kluczowe: film, VOD, ocena, opinia, 2021, 2019, filmy o Afganistanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Zombi Child
Zombi Child - recenzja festiwalowa

Haitańskie voodoo i czarna magia w paryskiej szkole z internatem.

Oceniamy nowy film animowany z platformy Netflix.
Nowa generacja - recenzja

Oceniamy nowy film animowany z platformy Netflix.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!