Recenzje - Kino

Ja teraz kłamię - recenzja

2019-06-30 00:07:24

Paweł Borowski, twórca "Zera" z 2009 roku, bardzo długo pracował nad filmem "Ja teraz kłamię" i to widać w efekcie końcowym.  Od początku aż do samego końca nie wiadomo co jest prawdą, kto kim manipuluje, kto jest marionetką, a kto sprawcą całego zamieszania. Produkcja ta utrzymana jest w nietypowym klimacie, w pełni wprowadza widza w świat stworzony przez twórców i daje poczucie niepewności. Napisy na plakatach zamiast "Nie wierz we wszystko co widzisz" powinny brzmieć "Nie wierz w nic co widzisz". Jednak czy to udany film? Przeczytaj recenzję!

Ja teraz kłamię

Czego możemy spodziewać się po tej produkcji?

Cały film opiera się na tym, by wprowadzać widza w zakłopotanie i dezorientację każdym elementem. Ma na to wpływ nie tylko akcja, ale też kadry i perspektywa, która co chwila płata nam figle. W pierwszej scenie widzimy obiecane telewizyjne show, gdzie gwiazdy mają wyjawiać tajemnice, a widzowie podejmują decyzje czy celebryci mówią prawdę. Jest to jedyna rzecz jakiej się spodziewaliśmy po przeczytaniu zapowiedzi czy obejrzeniu zwiastuna, i którą dostaliśmy. Potem sytuacja się komplikuje i choć kolejne sceny tłumaczą niektóre zagadnienia, to jednak pozostawiają jeszcze więcej pytań.

Idąc do kina z typowym nastawieniem, że zobaczymy "kolejny polski film" czeka nas duże zaskoczenie, ponieważ jest on zrobiony ze smakiem, pochłania widza i trzyma w niepewności do samego końca, a nawet dłużej. Po wyjściu z sali ma się wrażenie, że niczego nie można być już pewnym.

Dzieło niejednoznaczne

W filmie można zauważyć wiele nawiązań do innych produkcji, nie tylko tych kinowych! Jest on kategoryzowany jako sensacyjny i thriller, ale śmiało można też dodać do tego gatunek psychodeliczny. Pojawia się postać królika ze zmodyfikowanym głosem, który występuje w telewizyjnym programie. Ta ekranizacja zatacza koło, w końcu przeżywamy te same dwa tygodnie z różnych perspektyw.

Przez cały czas dostajemy sprzeczne informacje. Widzimy nowoczesne budynki, telewizory i komórki z przyszłości, samochody są zaś jak wyjęte z przeszłości, a w pewnym momencie pojawia się kadr, z którego można wnioskować, że akcja jednak dzieje się w roku 2008.

Świat tam przedstawiony jest zarówno odbiciem naszej realności, ale także jej zakrzywieniem. Nie widzimy w nim tylko banalnej przestrogi, że telewizja kłamie. Uświadamia on nam także, że nigdy nie możemy być pewni powodu czyjegoś, jakby się nam mogło wydawać, dziwnego zachowania i nie wszystko jest tym czym się wydaje.

Obsada

W filmie dużą rolę odgrywa charakteryzacja i stroje, przez co wielu aktorów ledwo da się rozpoznać. Obsada jest dosyć nietypowa, pojawia się wiele gwiazd takich jak Joanna Kulig, która ostatnio zagrała główną żeńską rolę w filmie "Zimna Wojna" oraz Janusz Chabior i Marian Dziędziel. W głównych rolach można zobaczyć Agatę Buzek i Rafała Maćkowiaka, którzy spotkali się już na planie filmu "Ciemno, prawie noc" oraz młodą Paulinę Walendziak, która wystąpiła w serialu "Belfer".

Główną rolę zagrała Maja Ostaszewska, która niestety kojarzy się ostatnio tylko z filmami Patryka Vegi. Choć jej gra w niektórych scenach pozostawia trochę do życzenia, to wydaje się, że chciałaby nadrobić reputację, a nie oszukując się, zadanie aktorów w tej adaptacji nie było łatwe i wielu z nich pokazało w "Ja teraz kłamię" nowe oblicze.

Czy warto zobaczyć?

Film jest bardzo dokładnie przemyślany, po wyjściu z kina nadal chcemy go analizować i starać się rozgryźć, co właśnie zobaczyliśmy. Dzięki takim produkcjom, można zaryzykować stwierdzenie, że wraca wiara w polską kinomatografię na najwyższym poziomie. Polecamy zobaczyć tę produkcję i samemu przekonać się, kto mówi prawdę, a kto kłamie.

Katarzyna Mikuła

Film zobaczyłam w kinie Cinema City Wroclavia.

fot. Olaf Tryzna.materiały prasowe Kino Świat

Słowa kluczowe: film, ocena, 2019, opinia

Ja teraz kłamię - zdjęcia z filmu (24)

Ja teraz kłamię - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Ja teraz kłamię - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Ja teraz kłamię - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Ja teraz kłamię - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Ja teraz kłamię - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5

Ja teraz kłamię - premiera w Warszawie (18)

Ja teraz kłamię - premiera w Warszawie  - Zdjęcie nr 1
Ja teraz kłamię - premiera w Warszawie  - Zdjęcie nr 2
Ja teraz kłamię - premiera w Warszawie  - Zdjęcie nr 3
Ja teraz kłamię - premiera w Warszawie  - Zdjęcie nr 4
Ja teraz kłamię - premiera w Warszawie  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ratched
Ratched - recenzja serialu

Czy warto poznać losy pielęgniarki z kultowego "Lotu nad kukułczym gniazdem"?

Małe szczęścia - recenzja

Czy jest to kolejna francuska komedia, która rozbawi nas do łez?

A potem tańczyliśmy
A potem tańczyliśmy - recenzja

To zdecydowanie nie jest typowy film taneczny.

Polecamy
fot. materiały prasowe
Też go kocham - recenzja

Przeczytaj recenzję kolejnego filmu na podstawie prozy Nicka Hornby'ego.

Topielisko. Klątwa La Llorony
Topielisko. Klątwa La Llorony - recenzja

Czy Płaczącej kobiety należy się bać?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Ratched
Ratched - recenzja serialu

Czy warto poznać losy pielęgniarki z kultowego "Lotu nad kukułczym gniazdem"?

A potem tańczyliśmy
A potem tańczyliśmy - recenzja

To zdecydowanie nie jest typowy film taneczny.

Konkurs Ziaja
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!