Dzieje się - Kino

II Festiwal Jana Himilsbacha - komu Monidło 2009?

2009-08-31 09:29:40
 5 września w Mińsku Mazowieckim po raz drugi odbędzie się wielkie święto polskiego filmu – II Festiwal Jana Himilsbacha. Wzorem ubiegłorocznej edycji festiwalu podczas galowego koncertu zostanie wręczone Monidło 2009 – nagroda dla najlepszego niezawodowego aktora.

Kapituła festiwalu, w skład której weszli przedstawiciele organizatorów festiwalu, wybitni ludzie filmu i sztuki oraz Pani Barbara Himilsbach, wdowa po Janie Himilsbachu, wyłoniła sześciu aktorów nominowanych do nagrody. O tym komu przypadnie Monidło 2009 zadecydują widzowie w plebiscycie SMS, który trwa od 7 sierpnia do 3 września.

Wystarczy wysłać SMS na numer 7120 (koszt 1,22 zł z VAT) i wybrać jednego z nominowanych aktorów:
 
 
 
1. Zbigniew Buczkowski – SMS o treści 1
2. Paweł Kukiz – SMS o treści 2
3. Agnieszka Włodarczyk – SMS o treści 3
4. Joanna Bartel – SMS o treści 4
5. Krzysztof Hanke – SMS o treści 5
6. Michał Milowicz – SMS o treści 6

Podczas festiwalowej gali zwycięzcy tegorocznego plebiscytu na najlepszego niezawodowego aktora, nagrodę Monidło 2009 wręczy Pani Barbara Himilsbach i ubiegłoroczny laureat Monidła – Henryk Gołębiewski. Imprezę na scenie w parku okalającym Miński Dom Kultury uświetnią koncerty zespołów: Blue Cafe, Kavaa, Big Band Mińsk Mazowiecki, Orkiestra Dni Naszych, Miejska Orkiestra Kameralna, Miejska Orkiestra Dęta  oraz formacja taneczna Luz. Koncert „Artyści Himilsbachowi” i galę festiwalową, poprowadzi Miłka Skalska, dziennikarka TVP Warszawa i aktor Piotr Siwkiewicz.

Już na trzy dni przed koncertem, od środy 2 września oddamy się wspomnieniom o życiu Jana Himilsbacha, aktora, pisarza i scenarzysty. Przypomnimy najlepsze filmowe i ekranowe role tego niedoścignionego mistrza epizodu i legendy polskiego kina. W amfiteatrze MDK w Mińsku Mazowieckim, w plenerowym kinie o godzinie 20.00 odbędzie się przegląd filmów: „Monidło” i  „Wniebowzięci” (2.09) , „Jak to się robi” (3.09), „Rejs” (4.09) . Natomiast w dniu Festiwalu na terenie MDK nie zabraknie imprez towarzyszących: w amfiteatrze od godz. 14.00 występ młodzieżowych zespołów muzycznych, ponadto czynne będą liczne wystawy plastyczne, m.in. naszych redakcyjnych koleżanek: Urszuli Michalskiej (malarstwo) i Sylwii Malik (decoupage) oraz kącik literacki Małgorzaty Karoliny Piekarskiej.

Życiorys Jana Himilsbacha jest pełen sprzecznych faktów, których on sam nie tylko nie starał się prostować, ale wręcz bawił się sianiem zamętu w swej biografii. Według metryki urodził się 31 listopada 1931 roku. Data nierealna, bo przecież listopad ma tylko 30 dni. Ale jedno jest pewne – jego rodzinnym miastem jest Mińsk Mazowiecki. Dlatego właśnie tu odbywa się Festiwal Jana Himilsbacha.

JJ/ip
Słowa kluczowe: II Festiwal Jana Himilsbacha, Monidło 2009, konkurs, Mińsk Maowiecki, Jan Himilsbach, koncert galowy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Krzew jałowca
19. MFF Nowe Horyzonty - Trzecie Oko: współczesne czarownice

Trzecie Oko jest cyklem od kilku lat konsekwentnie pokazującym kino kobiet i kobiety w kinie.

Oszukany dokument - mockumenty, które warto poznać

Gatunek filmowy ciekawiący kłamstwem.

Polecamy
Polski grafik podbija USA! Zobacz jego najnowsze dzieło
Polski grafik podbija USA! Zobacz jego najnowsze dzieło

Andrzej Pągowski powalczy o nagrodę główną w tegorocznej edycji Montreal World Film Festival.

Każde pokolenie ma swój film o seksie. Dla nas jest "Bang Gang" [FOTO 18+]
Każde pokolenie ma swój film o seksie. Dla nas jest "Bang Gang" [FOTO 18+]

Grupa przyjaciół podczas jednej z wakacyjnych imprez wymyśla odważną zabawę. Nie grasz, nie liczysz się... Zobacz pikantne zdjęcia z filmu "Bang Gang"!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Krzew jałowca
19. MFF Nowe Horyzonty - Trzecie Oko: współczesne czarownice

Trzecie Oko jest cyklem od kilku lat konsekwentnie pokazującym kino kobiet i kobiety w kinie.

Konkurs Ziaja