Recenzje - Kino

I tak cię kocham - recenzja

2018-01-05 08:34:26

Kumail Nanjiani, pakistański aktor, przy okazji filmu „I tak cię kocham” postanowił udzielić się także podczas pisania scenariusza. Czy jego talent był wystarczający, by ta nowa komedia romantyczna pobiła serca widzów? Przeczytajcie recenzję filmu!

I tak cię kocham„I tak cię kocham” to komedia romantyczna, która jest jak świnka morska - ani świnka, ani morska. Romansu jest tu niewiele, a wątek miłosny połyskuje gdzieś na końcu opowieści. Komizm jest raczej sytuacyjny i w 99% przypadków pojawia się w „sucharach” głównego bohatera, który jest stand-uperem klasy B w jednym z chicagowskich lokali. Zatem jego dowcipy mają być słabe, a i sam Kumail (postać ma na imię tak jak aktor) często dopowiada, że „To dowcip” czy „Żartowałem”.

Skoro nie jest ani komediowo, ani romantycznie, to jak jest? Film w reżyserii Michaela Showaltera to po prostu obyczajowa opowieść, której bliżej jest do szpitalnego dramatu niż podnoszącej na duchu komedii o trzydziestolatkach. Głównym tematem są tu bowiem stereotypy, a idąc dalej mamy tu jeszcze rasowe uprzedzenia i zwyczaje kulturowe, w większości niezmiennie obowiązujące chyba od średniowiecza (aranżowane małżeństwa).

Obserwując relacje bohatera z rodzicami będącej w śpiączce jego niedoszłej/byłej dziewczyny można zauważyć porażającą łatwość z jaką przychodzi nam obecnie szufladkowanie Hindusów jako podejrzanych, niegodnych zaufania, islamskich fanatyków. A ten medal ma naturalnie swoją drugą stronę, bo w tamtejszej kulturze związki z amerykankami są podstawą do wykluczenia danego mężczyzny z rodziny. Bezcenne staje się tu wyznanie Kumaila przed rodzicami, kiedy mówi im, że nie wie w co wierzy i że wyjechał z ojczyzny, by się dowiedzieć, poznać nowe, inne, własne życie.

Z resztą dialogi to zdecydowanie najmocniejszy punkt tej produkcji. Jest ich dużo i w większości są świetnie napisane i zagrane. Aktorsko wyróżnia się zwłaszcza Zoe Kazan, grająca Emily, czyli dziewczynę Kumaila. Z nią też związany jest doskonały, życiowy finał całego filmu. Rozmowa tej pary może wzbudzić zachwyt i myśl, że ta historia nie zakończy się tandetnym happy endem, lecz rozmową prawdziwych ludzi, którzy chcą sobie coś wyjaśnić. Twórcy jednak nie mogli na tym poprzestać i dodali klamrowe zakończenie, które niby jest satysfakcjonujące, ale popada w banał.

„I tak cię kocham” to film do zobaczenia jednym okiem, podczas wieczoru z „drugą połówką”.  Ma swoje momenty i porusza interesujące tematy, ale całkowicie brakuje mu cech szczególnych, czegoś co sprawiłoby, że będzie nie tylko obejrzany, ale i zapamiętany. Niektórych mogą dotknąć też krzywdzące stereotypy i „żenujący żart prowadzącego”, co rusz powracający w najmniej odpowiednich momentach.

Michał Derkacz


I tak cię kocham, reż. Michael Showalter, prod. USA, czas trwania 119 min, dystr. Gutek Film, polska premiera 5 stycznia 2018

Słowa kluczowe: film, kino, ocena, opinia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Miłość i potwory
Miłość i potwory - recenzja

Samobójcza misja ratowania dziewczyny w świecie opanowanym przez zmutowane robale.

The Kissing Booth 2 - recenzja

Czy warto obejrzeć kontynuację hitu na platformie Netflix?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!