Recenzje - Kino

Holy Spider - recenzja festiwalowa

2022-07-28 14:06:43

Podczas MFF Nowe Horyzonty 2022 zobaczyliśmy film „Holy Spider”, w którym Ali Abbasi pokazuje nam dwie strony opartej na prawdziwych wydarzeniach historii o seryjnym mordercy. Mężczyzna posiadający pracę i rodzinę (żona i dzieci) w 2000 roku zabijał w Iranie pracownice seksualne. Prostytutki kusił pieniędzmi i narkotykami (wiele z nich było uzależnionych), po czym zwabiał do swojego domu (gdy nikogo tam nie było) i dusił. Ciała porzucał w okolicy, a policja nie była w stanie albo nie chciała (pada zdanie „odwala za nich brudną robotę”) go wytropić. Sprawą zajęła się solidnie dopiero nowa w mieście dziennikarka śledcza, która postanowiła zrobić to, czego służby nie były w stanie – zwabić mordercę poprzez prowokację i ujawnić jego tożsamość. Właśnie to ta kobieta jest główną bohaterką filmu, a raczej – jedną z dwojga protagonistów, bo niemal połowę czasu ekranowego dostaje tu sam morderca, tytułowy „Pająk”.

Holy Spider

Dziennikarkę gra Zar Amir-Ebrahimi (nagroda dla najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes), a podążając za jej historią Abbasi pokazuje świat, który dla nas może wydawać się niedorzeczny, zacofany, karykaturalny. Tutaj religijny fanatyzm („Pająk” zasłaniał się wiarą i wersami, by być nienawistnym dla grzeszników), który prowadzi do serii zabójstw (zabił 17 kobiet, a w planach miał niemal 200), które nie spotykają się ze społecznym potępieniem, tylko poklaskiem ze strony nieznajomych, ale też bliskich. W realiach, gdzie walczące o przeżycie kobiety uważa się za bezwartościowe, bohaterem zostaje ich morderca, a zapatrzony w niego syn jest namawiany, by szedł w ślady ojca, stał się jego naśladowcą, gdy „Holy Spider” zostanie powieszony.

Na szczęście linia obrony i poparcie opinii publicznej przegrywają w zderzeniu z praworządnością i jest to spora dawka otuchy po seansie, który mógł skończyć się kompromitacją tamtejszego wymiaru sprawiedliwości. Zanim to się stanie, obserwujemy kolejne sceny morderstw i życia codziennego „Pająka” oraz dochodzenie dziennikarki, która będąc kobietą spotyka się z niechęcią i obrzydliwym zachowaniem ze strony mężczyzn (molestuje ją nawet policjant).

Historia jest ciekawa i nie dłuży się, a rysą na niej jest niestety kulminacyjny moment – punkt zwrotny, sekwencja wspomnianej prowokacji, kiedy główna bohaterka w przebraniu prostytutki pozwala się zabrać do domu mordercy i zostaje z nim sam na sam. Co prawda, jej kolega miał ich śledzić i stracił ich z oczy, ale na tym etapie kobieta powinna po prostu brać zawczasu nogi za pas. To, że wyszła cało z opresji zawdzięcza chyba tylko gigantycznej, aż niewiarygodnej dozie szczęścia, a jako widzowie musimy przyjąć to za dobrą monetę i tyle.

Pomijając to, „Holy Spider” jest filmem, który możemy określić jako kryminał społeczny i thriller w jednym. Warstwa typowo śledcza, jest dość typowa i widzieliśmy to wszystko już wcześniej, ale bardzo odświeżające jest oddanie pola po równo oprawcy i osobie, która go szuka. Film ten nie byłby też tak ważny, gdyby nie miejsce akcji i cała ta otoczka kulturowo-religijna, bo właśnie ona decyduje tu o nazwaniu zabójcy bohaterem.

Michał Derkacz

fot. materiały prasowe MFF Nowe Horyzonty 2022

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, Ali Abbasi, MFF Nowe Horyzonty 2022
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wonka film 2023
Wonka - recenzja wydania Blu-ray

Na płycie są naprawdę słodkie bonusy!

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał - recenzja serialu

Czy mamy z tym serialem problem?

Aquaman i Zaginione KrÃłlestwo
Aquaman i Zaginione Królestwo - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto zobaczyć ten film? Jakie dodatki są na płycie Blu-ray?

Polecamy
365 dni
365 dni - recenzja

Polski film erotyczny - czy taka produkcja ma szanse przetrwać? Jaka jest ekranizacja książki Blanki Lipińskiej?

My dwie
My dwie - recenzja przedpremierowa

Czy komediodramat Filippo Meneghettiego to historia miłosna, która w końcu nas czymś zaskoczy?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Wonka film 2023
Wonka - recenzja wydania Blu-ray

Na płycie są naprawdę słodkie bonusy!

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał - recenzja serialu

Czy mamy z tym serialem problem?