Recenzje - Kino

Hollywood - recenzja serialu

2020-05-11 11:52:24

Ian Brennan i Ryan Murphy - twórcy takich seriali jak "Glee" czy "American Horror Story" tym razem zabrali się za temat tytułowego Hollywood - miejsca, gdzie spełniają się sny i marzenia, ale także senne koszmary. Oto grupa ambitnych aktorów i filmowców po II Wojnie Światowej przyjeżdża do słonecznego Los Angeles, by zrobić karierę i zdobyć sławę. Tymczasem rzeczywistość okazuje się być brutalna, a droga w stronę wyznaczonego celu wyjątkowo kręta i wyboista. Czy uda im się wybić spośród setek innych kandydatów? Czy dla widza ta historia jest interesująca i dobrze zrealizowana? Przeczytajcie recenzję serialu "Hollywood", który zadebiutował na platformie Netflix 1 maja 2020.

Hollywood serial 2020

Serial "Hollywood" przedstawia nam kilka postaci, mieszając prawdziwe osoby (jak Rock Hudson) z fikcyjnymi, wymyślonymi na potrzeby opowiedzenia historii. Opowieść, którą serwują nam twórcy także jest mieszanką prawdziwych wydarzeń oraz fikcji, w czym widzowie bez dogłębnej wiedzy z histori kina z pewnością się nie połapią. To dla bardziej wyczulonych odbiorców może okazać się sporym problemem, jednak odchodząc już od zgodności z faktami, powiedzmy sobie o całościowym wykonaniu serialu. Czy ekranowe wydarzenia są emocjonujące, a poszczególni bohaterowie godni naszego kibicowania?

Otórz... raczej tak. Poziom bowiem pod wieloma względami jest bardzo nierówny. Zacznijmy od bohaterów, pomijając to, czy faktycznie istnieli, czy nie oraz czy wydarzenia z ich życia wydarzyły się na prawdę, czy tylko w tym serialu. Ich pogoń za karierą, pierwsze castingi i role oraz późniejsza wspólna praca nad kontrowersyjnym filmem to wątki bardzo ciekawe i dobrze przedstawione. Rysą jest tu jedynie wyjątkowo mocne skupienie twórców na kwestiach obyczajowych, sprowadzających całą sprawę do łóżka.

"Hollywood" każe nam myśleć, że cała kariera danego aktora czy aktorki była uzależniona od sypiania z właściwymi osobami. Oczywiście nie z własnej inicjatywy nasi bohaterowie bez wyjątku muszą robić karierę przez łóżko, ustawione czasem w gabinecie producenta czy agenta, a czasem w luksusowej posiadłości, podczas skupionego na orgii bankietu. Podczas seansu trudno jest uwierzyć, że 90% pracujących w branży filmowej mężczyzn miało wówczas preferencje homoseksualne, a poszczególni aktorzy byli traktowani jak pozbawione osobowości zabawki seksualne dla starych i obleśnych, ale wpływowych ludzi. Bardzo prawdopodobne jest, że (podobnie jak dziś) moralność niektórych osób pozostawiała wiele do życzenia, ale nie da się uwierzyć, że wszyscy byli tacy sami.

Hollywood serial 2020

Osobną kwestią jest życie uczuciowe (to szczere) naszych bohaterów. Tu jest dość nudno, bo w zasadzie widzimy jedną homoseksualną parę mężczyzn, która zaczyna od romansu a kończy na medialnym ogłoszeniu swej relacji. Oprócz tego jest jeszcze motyw małżeństwa bez miłości oraz związku "białego" reżysera z czarnoskórą aktorką, co też z początku sprawia problemy. A jeśli już przy kolorach skóry jesteśmy, to rasizm jest tu (obok zepsucia wyżej opisanego) głównym tematem całego serialu. Afroamerykański scenarzysta choć znakomity ma problem z uznaniem w napisach końcowych. Utalentowana aktorka ma problem z dostaniem głównej roli, a gdy to się udaje, całe studio filmowe robiące z nią film, nagle staje na skraju upadłości.

Te prywatne wątki naszych postaci nie są zbyt wciągające, aż do piątego odcinka (z siedmiu), kiedy to nasi twórcy mimo wszystko solidnie ruszają z tematem realizacji pierwszego filmu z czarnoskórą aktorką w roli głównej. Oglądanie wszystkiego z czym muszą się mierzyć jest zdecydowanie ciekawsze niż pokątny seks (którego i tak nie widzimy) z pierwszych odcinków. Czy uda się zrealizować film? Czy bohaterowie zdobędą uznanie i poprzez swój film zmienią mentalność ludzi w USA? "Hollywood" odpowiadając na te pytania sprawuje się najlepiej.

Mówiąc o zaletach trzeba jeszcze zaznaczyć, że odwzorowanie epoki udało się znakomicie. Kostiumy, rekwizyty, a nawet sposób mówienia są takie jak trzeba. Natomiast jeśli chodzi o aktorstwo, to tak jak z poszczególnymi bohaterami, jest po prostu nierówno. Ci nudni są zagrani przeciętnie, a ci fajniejsi trochę lepiej. Dla aktora zawsze trudne jest "granie grania", a scen z castingów czy kulis kręcenia filmu mamy w tym serialu bardzo dużo. Przed takimi wyzwaniami stanęli m. in. David Corenswet, Laura Harrier oraz Samara Weaving i poszło im całkiem nieźle. Zachwycają natomiast bardziej doświadczeni aktorzy, którzy w "Hollywood" nie grają aktorów, jak Dylan McDermott (zmieniony nie do poznania) oraz Jim Parsons, który rolą absolutnie paskudnego agenta przyszłych gwiazd sam zasługuje na jakieś nagrody aktorskie.

Ocena końcowa: 6/10

Michał Derkacz

fot. materiały prasowe Netflix

Słowa kluczowe: Netflix, 2020, ocena, opinia, analiza

Najlepsze seriale 2020 (8)

Spinning out
White Lines
The Valhalla Murders
Stewardessa
Od nowa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Klątwa młodości film 2021
Klątwa młodości - recenzja przedpremierowa

Neil Marshall zrobił horror o kobiecie, która staje się ofiarą polowania na czarownice. Czy to dobry film?

Nie uciekniesz od miłości
Nie uciekniesz od miłości - recenzja

Zobaczcie, czy warto obejrzeć nową komedię romantyczną na Netflix.

Wyprawa do dÅźungli film 2021
Wyprawa do dżungli - recenzja

Dwayne Johnson i Emily Blunt w nowym filmie przygodowym Disneya. Jak sobie poradzili?

Polecamy
Spider-Man Uniwersum
Spider-Man Uniwersum - recenzja przedpremierowa

Najlepsza animacja roku czeka, aż ją zobaczysz!

Kadr z filmu
303. Bitwa o Anglię - recenzja

Czy międzynarodowa produkcja poświęcona Dywizjonowi 303 jest filmem udanym? Przeczytaj recenzję!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Klątwa młodości film 2021
Klątwa młodości - recenzja przedpremierowa

Neil Marshall zrobił horror o kobiecie, która staje się ofiarą polowania na czarownice. Czy to dobry film?

Nie uciekniesz od miłości
Nie uciekniesz od miłości - recenzja

Zobaczcie, czy warto obejrzeć nową komedię romantyczną na Netflix.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!