Recenzje - Kino

Historia małżeńska - recenzja

2019-12-08 22:59:40

- Ktoś, kto obejmie mnie mocno, ktoś, kto zrani boleśnie... - śpiewa Adam Driver w jednej z kulminacyjnych scen „Historii małżeńskiej”. Utwór „Being Alive” to hymn dla każdego rodzącego się uczucia, który przypomina, że miłość to troska, ale też i ból. Dzieło Noah Baumbach to jeden z najlepszych filmów tego roku, który już jest dostępny na Netflixie. Jeśli sam motyw muzyczny z udziałem Drivera to niewystarczający argument do obejrzenia filmu, to koniecznie przeczytajcie recenzję filmu!

Historia małżeńska

„Historia małżeńska”, a raczej historia rozwodowa to rewelacyjny obraz przedstawiający piekło rozstania. Jest to emocjonalna bomba, która tyka coraz głośniej wraz z rozwojem akcji. Momentami pojawia się wrażenie, że film jest przez to przytłaczający, a emocje głównych bohaterów są tak silne, że widz czuje się niekomfortowo. Nie jest to jednak mankament, a dowód na to, że historia jest świetnie opowiedziana i zagrana. Po seansie jeszcze na długo pozostaje uczucie niedopowiedzenia, które jest bazą do refleksji nad istotą związku.

Na korzyść filmu przemawia na pewno jego prostota, uniwersalność i realizm. Według danych statycznych, co trzecie zawarte małżeństwo kończy się rozwodem*. Po seansie powód tego rozwiązania staje się oczywisty. Film fantastycznie nakreśla psychikę dwóch pogrążonych w złości i smutku osób, które nie potrafią się ze sobą porozumieć. Z tego też powodu robią to za nich adwokaci. Rozwód, który początkowo miał być ugodowy zamienia się w bezwzględną walkę, w której nagrodą jest opieka nad synem. W trakcie jego trwania na jaw wychodzą skrywane wcześniej zarzuty, a także w chwili niepohamowanego gniewu najgorsze cechy tych dwojga. Świetnie obrazuje to scena kłótni, która jest najmocniejsza w całym filmie. Kipi w niej od rozwścieczanych emocji, które co chwila podsycane są nową urazą. Mimo wszystko para nie traci do siebie szacunku i jest przykładem, że rozpad związku niekoniecznie oznacza zanik dobrych relacji.

Noah Baumbach, który odpowiada za scenariusz i reżyserię dokonał czegoś niesamowitego i już teraz wymieniany jest wśród grona tegorocznych faworytów do najważniejszych filmowych nagród. Jego bohaterowie nie są jednoznaczni, na przemian wzbudzają współczucie i sympatię oraz irytację i rozdrażnienie. Ich emocje też są bardzo skomplikowane, ponieważ wciąż coś do siebie czują. Jest to nieustannie sygnalizowane na ekranie, a mimo to para nie potrafi zmierzyć się z tym bez sprawiania sobie bólu. Dialogi są świetnie napisane i jest też sporo komediowych scen, które rozładowują napięcie. Film posiada również narracyjną klamrę w postaci sceny otwierającej i finałowej, co sprawia wrażenie filmu kompletnego, a mimo to po skończonym seansie pojawia się wiele pytań i przemyśleń dotyczących fabuły i postępowania głównych bohaterów.

Ogromna ilość scen dialogowych, na których opiera się fabuła filmu jest doskonałym materiałem do stworzenia mistrzowskich kreacji aktorskich. Duet Scarlett Johansson i Adama Drivera jest porywający w każdym elemencie. Ich emocje w płaczu, gniewie czy zwykłym spojrzeniu są tak namacalne, że obserwowanie ich boli od środka. Udowadniają, że siła tkwi w szczegółach, często tych najmniej widocznych. „Historia małżeńska” to wyjątkowo dobry dramat i bardzo prawdziwy obraz społeczeństwa, w którym "naprawianie się" powoli staje się czynnością zbędną. Żadna minuta poświęcona na jego projekcję nie jest czasem straconym.

Ocena końcowa: 9/10

Joanna Bim

* źródło: https://wpolityce.pl/polityka/167913-amerykanski-raport-nie-pozostawia-zludzen-malzenstwa-katolickie-trwalsze-od-innych

fot. materiały prasowe Netflix

Słowa kluczowe: film, opinia, ocena, 2019, Netflix
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
A potem tańczyliśmy
A potem tańczyliśmy - recenzja

To zdecydowanie nie jest typowy film taneczny.

25 lat niewinności
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy - recenzja

Niesamowita historia oparta na faktach jest już na dużym ekranie!

Diabeł wcielony - film 2020
Diabeł wcielony - recenzja

Lepszego filmu na platformie Netflix w tym roku już chyba nie zobaczymy.

Polecamy
Krewetki w cekinach - recenzja przedpremierowa

Przyjaźń, marzenia i bycie sobą w rytmie przebojów disco - oceniamy komedię, którą obejrzało ponad 700 tys. Francuzów.

Oceniamy nowy polski film kryminalny na podstawie powieści Joanny Bator.
Ciemno, prawie noc - recenzja

Oceniamy nowy polski film kryminalny na podstawie powieści Joanny Bator.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
A potem tańczyliśmy
A potem tańczyliśmy - recenzja

To zdecydowanie nie jest typowy film taneczny.

25 lat niewinności
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy - recenzja

Niesamowita historia oparta na faktach jest już na dużym ekranie!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!