Dzieje się - Kino

Grand Prix Dolnego Śląska 2019 dla filmu "Niezwykła propozycja"

2019-05-18 22:24:16

Poznaliśmy laureatów wrocławskiej edycji 16. Millennium Docs Against Gravity! Jury w składzie: Weronika Bilska, Małgorzata Kozubek, Jarosław Perduta oraz Filip Zawada, przyznało nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3000 euro filmowi „Niezwykła propozycja” w reżyserii Jill Magid. Wyróżnienie otrzymał też „In Touch” Pawła Ziemilskiego.

Niezwykła propozycjaW stworzonej przez  Jill Magid  „Niezwykłej propozycji” obserwujemy, jak reżyserka planuje zorganizować wystawę prac Luisa Barragána, jednego z najoryginalniejszych architektów modernistycznych XX wieku. Gdy otrzymuje odmowę dostępu do jego archiwum, postanawia wyjaśnić, dlaczego spuścizna Meksykanina jest dziś w rękach jednej osoby – historyczki architektury Federici Zanco. Film dokumentuje próby przekonania Zanco do zrzeczenia się absolutnej kontroli nad archiwum i zwrócenia go do ojczyzny architekta. Pokazuje też, jak odcięcie dostępu do dzieł Barragána, może paradoksalnie ożywić jego dziedzictwo.  Wrocławskie jury przyznając Grand Prix Dolnego Śląska doceniło film  za poruszanie trudnych kwestii w pełen elegancji sposób, za próbę rozwiązania konfliktu inteligentnym i twórczym dialogiem, za postawienie pytania o granice sztuki i praw autorskich, pokazanie archiwów w fascynujący sposób, a także za ukazanie silnego kobiecego portretu oraz ciekawe połączenie reżyserii i aktorstwa.  Specjalny pokaz „Niezwykłej propozycji” zamknie wrocławską odsłonę festiwalu  w niedzielę o godzinie 20:30.

W tym roku jurorzy postanowili wyróżnić także film  Pawła Ziemilskiego pt.  „In Touch”. Reżyser, poprzez nowatorską metodę wykorzystującą projekcje nagrań rozmów prowadzonych za pośrednictwem Skype’a, próbuje uchwycić, w jaki sposób wolność, otwarcie na świat, mobilność i nowoczesna technika wpływają na przewartościowanie widzenia siebie i swoich bliskich. Jurorzy docenili film  za poszerzenie granic narracji dokumentalnej i formy, która zbliża bohaterów oraz za zwrócenie uwagi na aktualny temat masowej imigracji Polaków.

ip

fot. kadr z filmu "Niezwykła propozycja"/materiały prasowe

Słowa kluczowe: 16. Millennium Docs Against Gravity, Wrocław, film dokumentalny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kino letnie w Elektrowni Powiśle
Rusza kino plenerowe w Elektrowni Powiśle w Warszawie Warszawa

Na seanse zaprasza Millennium Docs Against Gravity.

Richard Madden
Bukmacherzy: Richard Madden nowym Bondem

Sprawdźcie, kto ma największe szanse zostać następcą Daniela Craiga.

Sekretne Åźycie zwierzakÃłw domowych 2
Multikino z "sekretnymi" książeczkami dla najmłodszych widzów

Akcja łączy się z premierą filmu "Sekretne życie zwierzaków domowych 2".

Polecamy
"Bejbis" - amerykańskie galerianki w Polsce
"Bejbis" - amerykańskie galerianki w Polsce

17-letnia Shirley marzy o studiach, w tym celu dorabia jako opiekunka do dziecka.

Vin Diesel walczy z Królową Czarownic od Beksińskiego
Vin Diesel walczy z Królową Czarownic od Beksińskiego

Mroczna twórczość Zdzisława Beksińskiego, jednego z najsłynniejszych polskich malarzy i fotografików, zainspirowała twórców filmu "Łowca czarownic". Gwiazdą filmu jest Vin Diesel.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kino letnie w Elektrowni Powiśle
Rusza kino plenerowe w Elektrowni Powiśle w Warszawie Warszawa

Na seanse zaprasza Millennium Docs Against Gravity.

Richard Madden
Bukmacherzy: Richard Madden nowym Bondem

Sprawdźcie, kto ma największe szanse zostać następcą Daniela Craiga.