Recenzje - Kino

Gra o tron - recenzja 7. sezonu

2017-08-29 09:41:51

Recenzja zdradza kluczowe elementy fabuły.

David Benioff i D.B. Weiss, twórcy Gry o tron, największego przeboju HBO, w 7. sezonie przyśpieszyli z akcją. Koniec tytułowej rozgrywki zbliża się wielkimi krokami i widać to na każdym kroku. Do końca serialu zostało tylko kilka odcinków. Na szachownicy mamy już tylko kilka figur, a ostateczny ruch niemal widać na horyzoncie. Akcja jest gęsta i emocjonująca, ale czy nie odbija się to na jakości 7. sezonu? Przeczytaj recenzję!

Gra o tron 7W trakcie tego sezonu mogliśmy obserwować jeszcze szybciej wykruszających się graczy. Kolejni, ważni bohaterowie żegnali się życiem, lub trafiali do mrocznych lochów i już nigdy ich nie zobaczymy. Ostatecznie, w momencie zakończenia 7. sezonu w walce o tron liczy się tylko w zasadzie tylko Cersei Lannister, Daenerys Targaryen i Jon Snow (, którego prawdziwa tożsamość, formalnie stawia go na pierwszym miejscu w kolejce). Mało prawdopodobne, by o troch chciał walczyć ktoś z trójki Sansa, Tyrion, Bran.

Niewątpliwie zaletą sezonu, który właśnie się zakończył jest ilość i jakość scen akcji. Dostaliśmy dwie szalenie efektowne bitwy z udziałem smoków, jedną walkę na morzu i świetnie zmontowaną akcję z zajęciem zamków (w 3. odcinku). Zdarzały się oczywiście wątki lepsze i gorsze. Niemal wszystko, co działo się w Winterfell było nudne i mętne. Dopiero w ostatnim odcinku bohaterowie przestali chodzić z kąta w kąt a zaczęli podejmować jakieś istotne działania. Także przynudzająca na fotelu Cersei była dość irytująca. Ciekawie było natomiast na Smoczej Skale. Upragnione spotkanie Daenerys i Jona (i wszelkie jego następstwa) raczej spełniło oczekiwania widzów. Ogólnie, w tym sezonie było kilka wielkich spotkań po latach, które za każdym razem wypadały satysfakcjonująco i naturalnie.

Jeśli chodzi o wady 7. sezonu, to nie da się nie zauważyć, że wyjątkowe tempo akcji negatywnie wpływa na wiarygodność, klimat i ogólny odbiór zdarzeń. Absurdalne tempo przemieszczania się niektórych postaci, otwarcie nazywane przez krytyków teleportacjami, raziło bardzo, szczególnie, gdy przypominamy sobie powolne tempo akcji z pierwszych pięciu sezonów, do którego już przywykliśmy. Odległości i to co spotyka bohaterów po drodze zawsze miało znaczenie. Nagle to się zmieniło i fakt ten trzeba zaliczyć do minusów. Wrony działające jak sms i odrzutowe smoki, czyli absurdy z 6. odcinka są apogeum tego problemu.

Nie da się jednak nie zauważyć iście filmowego rozmachu całej produkcji. Kostiumy, scenografie, dbałość o detale utrzymują się na stałym, wysokim poziomie. Znów imponuje znakomite aktorstwo, a wszyscy bohaterowie mają swoje motywacje, zadania i cele, a każdy, nawet drugoplanowy członek obsady dostaje „swoje 5 minut”. Po upadku muru, z zapartym tchem czekamy na 8. sezon. Tam ciekawa będzie zarówno ostateczna walka z armią nieumarłych, jak i wszelkie, szybko zmieniające się zależność między postaciami. Jak to wszystko się zakończy? Odpowiedź poznamy najszybciej za rok.

Michał Derkacz



fot. materiały prasowe  

Słowa kluczowe: ocena, analiza, opinia, zakończenie, fabuła
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Samui Song
Samui Song - recenzja festiwalowa

Mroczny thriller w tajlandzkiej scenerii. Czy warto zobaczyć?

Beautiful Boy
Mój piękny syn - recenzja

Timothée Chalamet i Steve Carell w poruszającym filmie o sile ojcowskiej miłości.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!