Recenzje - Kino

Gotti - recenzja

2018-09-11 09:24:57

Film „Gotti” prezentuje historię życia Johna Gottiego - bezwzględnego gangstera, późniejszego przywódcy mafijnej rodziny Gambino, dla którego rodzina (ta prawdziwa) była najważniejsza. Człowiek ten był pełen pogardy dla prawa i policji, a jego kryminalne wyczyny szybko sprawiły, że stał się ulubionym przestępcą dziennikarzy. Czy ta barwna postać doczekała się solidnego filmu? Przeczytaj recenzję!

Gotti

„Gotti” opowiada historię rozgrywającą się w kilku liniach czasowych, a klamrą jest tu spotkanie tytułowego gangstera z synem. John jest już wyniszczonym przez raka 60-latkiem, który w rozmowie z Johnem Gottim Juniorem stara się przekazać mu swą słynną pogardę do prawa (chłopak chce iść na ugodę z sądem, by skrócić swój wyrok). Co ważne, cały film jest zrealizowany na podstawie książce Gottiego Juniora pt. „Shadow of My Father”, zatem kilka istotnych wydarzeń zobaczymy z jego perspektywy.

Większość wydarzeń rozgrywa się jednak w czasach świetności Johna Gottiego, w którego brawurowo wcielił się John Travolta. Aktor idealnie pasuje do roli i widać, że miał na nią ciekawy pomysł. Czasem zdarza mu się szarżować, ale nigdy nie popada w teatralne granie czy rodzaj karykatury. Świetnie sprawdza się w dialogach, których jest tu całe mnóstwo, a także w dramatycznych scenach, gdy jego postaci przytrafia się coś przykrego.

Jak już wspominaliśmy, twórcy postawili na dialogi, co niestety odbyło się kosztem tempa i akcji. Dla wielu widzów produkcja ta może okazać się przegadana, jednak wiele z tych rozmów ma spore znaczenie dla rozwoju kolejnych wydarzeń. Strzelanin jest tu mało, ale kilka scen działalności przestępczej zobaczymy na ekranie.

Dobrze pokazano sam świat nielegalnych interesów, dogadywania się między rodzinami mafijnymi i najróżniejsze zależności wewnątrz społeczności gangsterów. W centrum akcji jest oczywiście sam Gotti, ale jego otoczenie też ma tu spore znaczenie. Twórcy nie zapominają o zaznaczeniu tego, jak działalność przestępcza ojca wpływa na resztę rodziny i jaka jest cena za życie w luksusach.

- Nie ufaj nikomu, kto nigdy nie siedział w więzieniu! - mówił John Gotti. Ta życiowa dewiza idealnie oddaje osobowość głównego bohatera. Jeśli interesuje was życiorys jednego z najbardziej znanych gangsterów, to seans może przypaść wam do gustu. Musicie tylko nastawić się na mniejszą ilość akcji, niż zazwyczaj widzimy w tego typu produkcjach.

Michał Derkacz

Gotti, reż. Kevin Connolly, prod. USA, czas trwania 105 min, dystr. Mayfly, polska premiera 7 września 2018


fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, analiza, opinia, 2018

Gotti - zdjęcia z filmu (10)

Gotti - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Gotti - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Gotti - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Gotti - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Gotti - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Oceniamy najnowszy film anime w reÅźyserii Mamoru Hosody.
Mirai - recenzja

Oceniamy najnowszy film anime w reżyserii Mamoru Hosody.

Oceniamy najnowszy film w reÅźyserii Roberta Rodrigueza.
Alita: Battle Angel - recenzja przedpremierowa

Oceniamy najnowszy film w reżyserii Roberta Rodrigueza.

Planeta Singli 3
Planeta Singli 3 - recenzja

A gdyby tak "Wesele" Smarzowskiego było komedią romantyczną?

Polecamy
Do nieba - dramat wśród gwiazd [RECENZJA]
Do nieba - dramat wśród gwiazd [RECENZJA]

Jennifer Connelly i Cillian Murphy w kameralnym dramacie laureatki Złotego Niedźwiedzia. Sprawdź, czy w tej konstelacji gwiazd "Do nieba" warto się wybrać. Przeczytaj recenzję!

Kryptonim U.N.C.L.E. - klasyczne zderzenie światów [RECENZJA]
Kryptonim U.N.C.L.E. - klasyczne zderzenie światów [RECENZJA]

Gdy agenci CIA i KGB muszą współpracować, możemy być pewni, że wyniknie z tego wiele ciekawych sytuacji, a choć motyw ten jest oklepany, Guy Ritchie realizuje go doskonale. "Kryptonim U.N.C.L.E." to taki Bond do kwadratu. Przeczytaj recenzję!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Oceniamy najnowszy film anime w reÅźyserii Mamoru Hosody.
Mirai - recenzja

Oceniamy najnowszy film anime w reżyserii Mamoru Hosody.

Oceniamy najnowszy film w reÅźyserii Roberta Rodrigueza.
Alita: Battle Angel - recenzja przedpremierowa

Oceniamy najnowszy film w reżyserii Roberta Rodrigueza.