Dzieje się - Kino

"Gotti" - John Travolta jako legendarny gangster [FOTO]

2018-08-14 12:32:50

7 września 2018 do polskich kin wejdzie film biograficzny o życiu Johna Gottiego - przywódcy mafijnej rodziny Gambino. Główną rolę w filmie "Gotti" gra John Travolta. Poznajcie jego komentarz i wspomnienia z planu, a także życiorys gangstera i oficjalne zdjęcia z filmu >>

GottiOpis filmu

Historia życia Johna Gottiego, przywódcy mafijnej rodziny Gambino - jednej z najpotężniejszych i najbardziej bezlitosnych grup przestępczych w historii Ameryki. Gangster znany z brutalności i pogardy dla prawa, dzięki urokowi osobistemu i elegancji stał się ulubieńcem mediów. W 1986 roku twarz Gottiego pojawiła się na okładce tygodnika Time. Scenariusz filmu został oparty na książce syna gangstera - Johna Gottiego Juniora - „Shadow of My Father”.

Gotti - geneza filmu

-Film pokazuje dwie strony gangsterskiego świata: rodzinę - gdzie widzimy bezbronność i głębię emocji - oraz mroczną sferę działalności - tłumaczy John Travolta, który wciela się w tytułową postać. Rola wymagała od aktora pełnego poznania tego, jakim człowiekiem był Gotti - nie tylko w oparciu o jego czyny, ale przede wszystkim, rzeczy, które były dla niego ważne, jako człowieka. Emocjonalnym rdzeniem filmu jest relacja John’a Gottiego z najstarszym synem, dlatego też twórcy postanowili uczynić z niej główny wątek narracyjny. - Motywem przewodnim jest jego rozmowa z synem. Gotti Junior prosi ojca o pozwolenie, żeby mógł uciec od gangsterskiego świata, ponieważ martwi się o swoją rodzinę. Ja i Kelly Preston jesteśmy ogromnie wdzięczni za to, że mogliśmy poznać rodzinę Johna i spędzić z nimi trochę czasu. John Junior był właściwie cały czas na planie zdjęciowym, aby mieć pewność, że wszystko idzie zgodnie z planem. Miałem także możliwość przymierzyć biżuterię i kilka ubrań, które nosił Gotti Senior - wspomina aktor.

John Gotti - życiorys gangstera

John Gotti to jeden z najsłynniejszych amerykańskich gangsterów. Urodził się 27 października 1940 roku w Nowym Jorku w rodzinie włoskiego pochodzenia. Miał dwanaścioro rodzeństwa. Dorastał w dużej biedzie, przez co szybko wszedł na drogę przestępstwa. W wieku 12 lat należał już do jednego z ulicznych gangów, gdzie poznał Angelo Ruggiero i Wilfreda „Willy’’ego” Johnsona, którzy zostali jego przyjaciółmi, a później wieloletnimi współpracownikami.

W 1958 roku spotkał w barze swoją przyszłą żonę, Victorię. Para pobrała się cztery lata później, a dziewięć miesięcy po ślubie na świat przyszło ich pierwsze dziecko, córka Victoria. Para miała jeszcze trzech synów: Johna Juniora, Franka (który zmarł tragicznie w wieku 13 lat), Petera oraz córkę Angelę. Krótko po ślubie Gotti próbował podjąć normalną pracę. Zatrudnił się m.in. w kopalni oraz jako pomocnik kierowcy ciężarówki, ale nie udało mu się uciec od kryminalnego życia, przez co w 1966 roku trafił dwukrotnie do więzienia.

Pierwsze zlecenia dla rodziny Gambino – określanej jedną z najpotężniejszych i najbardziej bezlitosnych grup mafijnych w Ameryce – podjął już jako nastolatek. Zaczynał od rabowania ciężarówek na lotnisku. Po wielu zatrzymaniach i pobytach w więzieniu, w 1973 roku został przydzielony przez bossa Carlo Gambino do zlikwidowania Jamesa McBratney’a – gangstera odpowiedzialnego za zabójstwo bratanka szefa. Rok później Gotti został zatrzymany pod zarzutem zabójstwa McBratney’a i skazany na trzy lata pozbawienia wolności. Krótko po wyjściu z więzienia uczestniczył w największej kradzieży
gotówki, zwanej Lufthansa Heist.

W marcu 1980 roku na rodzinę Gotti spadła wielka tragedia. Ich najmłodszy syn, Frank został potrącony przez sąsiada i znajomego rodziny Franka Favarę. Zdarzenie zostało uznane za wypadek, ale Favara zaczął otrzymywać groźby oraz został zaatakowany kijem baseballowym przez Victorię, gdy przyszedł prosić o wybaczenie. Cztery miesiące po wypadku został uprowadzony i przypuszczalnie zamordowany. Rodzina Gotti była w tym czasie na wakacjach na Florydzie, ale do dziś podejrzewa się, że to John Senior jest odpowiedzialny za zniknięcie sąsiada.

W 1985 roku Gotti zlecił zabójstwo Paulo Castellano, który był bossem rodziny po śmierci Carlo Gambino. Tym samym utorował sobie drogę do przejęcia władzy i 15 stycznia 1986 roku został wybrany przez 20 caporegime przywódcą rodziny Gambino. Gotti bardzo dobrze czuł się jako przywódca. Bardzo dbał o swój swój publiczny wizerunek. Starał się ograniczyć liczbę publikacji prasowych, które przedstawiały go jako bezwzględnego gangstera. Podobno nawet oferował kawę agentom FBI, którzy go śledzili. Prasa i media go uwielbiały. Zawsze uśmiechnięty i ubrany w najlepsze garnitury, udzielał wywiadów, pojawiał się na okładkach oraz wystawnych bankietach. Drwił sobie z prawa, żyjąc w przekonaniu, że nic mu nie grozi.

W 1987 roku Gotti wygrał proces w którym próbowano skazać go za prowadzenie organizacji mafijnej został oraz unikanie podatków. Media okrzyknęły gangstera „Teflonowym Donem” w nawiązaniu do tego, że żadne zarzuty się go nie trzymają. W Wigilię 1988 roku przysięgę rodzinie Gambino złożył John Gotti Junior, który od razu został awansowany na caporegime.

Pod koniec 1990 roku Gotti oraz dwóch jego zastępców: John Salvatore „Sammy” Gravano i Frank Locascio zostali aresztowani przez FBI pod zarzutem prowadzenia zorganizowanej grupy przestępczej, morderstw, nielegalnego hazardu, łapówkarstwa oraz oszustw podatkowych. Podczas procesu Gravano przyznał się do 19 morderstw i sprzedał całą rodzinę. Ważnym dowodem w sprawie były także rozmowy z licznych podsłuchów. 2 kwietnia 1992 roku Gotti został uznany winnym zarzucanych mu czynów i skazany na dożywocie bez możliwości ubiegania się o zwolnienie warunkowe. Gangster został osadzony w więzieniu w Marion w Illinois, gdzie spędził większość wyroku w izolatce, wypuszczany jedynie na godzinę dziennie. W 2002 roku John Gotti zmarł na raka krtani. Władzę w rodzinie Gambino przejął brat Gottiego Peter oraz John Junior. Syn mafioza został zatrzymany w 1998 roku. Wbrew woli ojca przyznał się do zarzucanych mu czynów i został skazany na 6 lat pozbawienia wolności.

Lubicie takie historie? Zobaczcie najlepsze filmy gangsterskie >>

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, kino, biografia, życiorys, 2018, zdjecia

Gotti - zdjęcia z filmu (10)

Gotti - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Gotti - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Gotti - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Gotti - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Gotti - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Long Story Short Film Festival
Rusza nabór do 3. edycji konkursu Long Story Short Film Festival

Można przesyłać zgłoszenia do 3. Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych.

Wysoka dziewczyna 2
"Wysoka dziewczyna 2", czyli Netflix z kolejną propozycją na Walentynki [WIDEO]

Czy stare kompleksy przeszkodzą w nowej miłości?

The Lord of the Rings: The Rings of Power
Teaser, tytuł i data premiery serialu na podstawie "Władcy Pierścieni" [WIDEO]

Wysokobudżetowa produkcja zadebiutuje na Amazon Prime Video.

Polecamy
Joker - making of
Todd Phillips, Joaquin Phoenix i Bradley Cooper za kulisami filmu "Joker" [WIDEO]

Making of pokazuje jak wyglądała praca na planie tej nagradzanej produkcji. Warto zobaczyć!

Kobiety mafii 2 - premiera
Tłum aktorów i celebrytów na premierze filmu "Kobiety mafii 2" w Warszawie [FOTO]

Pojawiły się gwiazdy obsady oraz wiele znanych postaci polskiego show biznesu.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Long Story Short Film Festival
Rusza nabór do 3. edycji konkursu Long Story Short Film Festival

Można przesyłać zgłoszenia do 3. Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych.

Wysoka dziewczyna 2
"Wysoka dziewczyna 2", czyli Netflix z kolejną propozycją na Walentynki [WIDEO]

Czy stare kompleksy przeszkodzą w nowej miłości?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!