Recenzje - Kino

Godzina oczyszczenia - recenzja

2019-10-28 10:49:56

Damien LeVeck rozwija swój własny film krótkometrażowy w pełnoprawny horror, który można zobaczyć w ramach 4. Przeglądu Horrorów FEST MAKABRA. Po seansie jesteśmy pewni, że "Godzina oczyszczenia" z 2019 roku powinna być dopisana do naszego zestawienia najlepszych filmów o egzorcyzmach. To pomysłowe, szalone, odważne i zaskakujące dzieło, spełniające wszystkie warunki solidnego kina grozy.

Godzina oczyszczenia

Historia jest genialna w swojej prostocie, która z czasem staje się wyjątkowo skomplikowana, ale w najlepszym tego słowa znaczeniu. Oto mamy wieloletnich kumpli, którzy zarabiają na transmisjach na żywo z odprawiania egzorcyzmów. Oczywiście widzowie nie wiedzą, że wszystko jest pozorowane, a Wielebny Max to tylko zwykły facet udający doświadczonego w przepędzaniu demonów księdza, a "uzdrawiani" przez niego ludzie to wynajęci aktorzy.

Wszystko to jednak zostaje zdemaskowane przez... prawdziwego demona, który wchodzi w ciało dziewczyny Drew (kumpel Maxa) i stawia naszych bohaterów przed realnym wyzwaniem. Nagle Max i Drew muszą odprawić prawdziwy egzorcyzm na oczach całego świata, ale by to skutecznie wykonać muszą najpierw poznać imię i zamiary demona. Stawką jest życie zarówno opętanej dziewczyny, jak i wszystkich osób z ekipy realizującej internetowe show. Ile będą w stanie poświęcić bohaterowie i czy odważą się wyznać prawdę o swoich oszustwach zarówno widzom jak i sobie wzajemnie?

"Godzina oczyszczenia" to film, który z każdą kolejną minutą staje się jeszcze bardziej nieprzewidywalny. Z początku doświadczeni fani horrorów będą przekonani, że są w stanie przewidzieć dalszy rozwój wydarzeń. Jednak twórcy okazali się być jeszcze bardziej przebiegli niż okupujący działo dziewczyny demon. Kolejne zwroty akcji, a jest ich wiele, zaskakują nas, a im bliżej finału, tym to co dzieje się na ekranie jest bardziej krwawe, bardziej szokujące i bardziej zuchwałe niż sądziliśmy.

Twórcy mają wielką pewność siebie przeradzając stopniowo kameralny horror o egzorcyzmach w epicki festiwal szaleństwa i grozy. Co ciekawe, wszystko to zostało wykonane bardzo dobrze, zarówno jeśli chodzi o aktorstwo, jak i techniczne aspekty, jak zdjęcia, montaż i efekty CGI. Film jest wyjątkowo wciągający, a z czasem zdajemy sobie sprawę, że w tej historii wydarzyć się może dosłownie wszystko. Gdyby nie świetna realizacja, pewność siebie twórców obróciłaby się w przeciw nim - w karykaturę, parodię, nieśmieszny żart.

Na szczęście tak się nie stało, bo LeVeck wiedział doskonale jak rozszerzyć 19-minutowy film w pełnometrażową produkcję. Fajnie też, że w filmie porusza się wątki współczesnych mediów społecznościowych, zarabiania na transmisjach w sieci, patostreamingu i łapkach w górę, które dla niektórych są sprawą życia i śmierci (na przykład dla Maxa i Drew). Lajkujemy ten tytuł!

Ocena końcowa: 8/10

Michał Derkacz

fot. screen youtube.com

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, horror, 2019

Najlepsze filmy o egzorcyzmach (10)

Egzorcysta
Rytuał
Ostatni egzorcyzm
Matka Joanna od Aniołów
Egzorcyzmy Emily Rose
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Olivia Colman and Tobias Menzies
The Crown - recenzja 4. sezonu serialu

Czy warto obejrzeć nową odsłonę opowieści o panowaniu brytyjskiej królowej?

Prezenty z nieba - recenzja

Nowa, świąteczna komedia romantyczna na platformie Netflix. Sprawdź, czy warto ją obejrzeć!

Elegia dla bidokÃłw - film 2020
Elegia dla bidoków - recenzja

Amy Adams i Glenn Close w dramacie rodzinnym, który oparto na faktach. Czy warto zobaczyć?

Polecamy
Oceniamy nową adaptację znanej ksiaÅźki pt. "Księga DÅźungli".
Mowgli: Legenda dżungli - recenzja

Oceniamy nową adaptację znanej ksiażki pt. "Księga Dżungli".

Gokarty - film Netflix
Gokarty - recenzja

Oceniamy nowy film familijny z platformy Netflix.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Olivia Colman and Tobias Menzies
The Crown - recenzja 4. sezonu serialu

Czy warto obejrzeć nową odsłonę opowieści o panowaniu brytyjskiej królowej?

Elegia dla bidokÃłw - film 2020
Elegia dla bidoków - recenzja

Amy Adams i Glenn Close w dramacie rodzinnym, który oparto na faktach. Czy warto zobaczyć?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!