Dzieje się - Kino

Frost vs. Nixon. Jak to było?

2009-02-13 14:00:39

 Latem 1977 roku, emitowana przez amerykańską telewizję seria wywiadów Davida Frosta z Richardem Nixonem zgromadziła przed ekranami rekordową liczbę widzów. Takiego zainteresowania programem publicystycznym nie odnotowano nigdy dotąd w historii amerykańskiej telewizji. Filmowy zapis tych wydarzeń trafia dziś do kin.

Ponad 45 milionów widzów przez cztery dni z rzędu gromadziło się przed ekranami telewizorów w nadziei na poznanie sposobu myślenia człowieka, który po aferze Watergate w niesławie opuszczał urząd prezydenta USA.

Słowna potyczka Nixona i Frosta  rozpalała umysły obywateli ciekawych tego, czy prowadzącemu program uda się przyprzeć byłego prezydenta do muru i uzyskać przyznanie się do winy za nadużycia władzy. Obaj mężczyźni zdawali sobie sprawę jak wiele mają do zyskania lub stracenia - w tej potyczce tylko jeden mógł odejść w glorii chwały. Ich legendarna telewizyjna konfrontacja na zawsze zmieniła oblicze sztuki wywiadu, jak również oblicze polityki, doprowadzając do wyznań, które zaskoczyły ludzi na całym świecie, a być może były zaskoczeniem również dla samego Nixona.

Manewry pozasceniczne

Obecnie laureat Nagrody Akademii reżyser Ron Howard ("Piękny umysł") w filmie "Frost/Nixon" przenosi  na ekran sztukę dramaturga i scenarzysty Petera Morgana ("Ostatni król Szkocji") elektryzującą opowieść odnosząca się do potyczki słownej pomiędzy Richardem Nixonem (Frank Langella), niesławnym prezydentem, który chce wybielić swoje uczynki, a Davidem Frostem (Michael Sheen), nie mającym wcześniej do czynienia z tego kalibru wywiadami prezentera telewizyjnego, który jeszcze pracuje nad tym, żeby wyrobić sobie nazwisko w branży.

To historyczne spotkanie telewizyjne na zawsze zmieni obu uczestników debaty. Odtwarzając nie tylko bezpośrednie wywiady, ale również atmosferę towarzyszącą poprzedzającym je wydarzeniom, pozascenicznym manewrom, negocjacjom pomiędzy głównymi aktorami tej sztuki i ich ‘sztabami', film zagłębia się w zakamarki nieopowiedzianej do tej pory historii o ostatecznym starciu przed sadem opinii publicznej.

Przez trzy lata po przymusowym ustąpieniu z urzędu Nixon nie wypowiadał się publicznie. Ale w 1977, ten twardy i sprytny gracz polityczny zgodził się na serię wywiadów, w których miał ujawnić kulisy swojego urzędowania i odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących okresu, kiedy pozostawał u władzy oraz afery Watergate, która zakończyła jego karierę polityczną.

Nixon zadziwił wszystkich, wybierając Frosta jako prowadzącego wywiad.

Frost na pożarcie

Kierował się prawdopodobnie przekonaniem, że łatwo będzie wyprowadzić takiego niedoświadczonego przeciwnika, jak brytyjski showman w pole, jednocześnie wybielając swoje przewinienia i na nowo zdobywając miejsce w sercach i umysłach Amerykanów.

Podobnego zdania byli sami współpracownicy Frosta,  którzy byli niemal pewni, że nie będzie on w stanie stawić czoła tak doświadczonemu przeciwnikowi jak Nixon.

 Kiedy kamery poszły w ruch, rozpoczęła się trzymająca widzów w napięciu walka na błyskotliwe argumenty.  Czy Nixon uniknie pytań o swoją rolę w jednym z największych skandali politycznych w historii amerykańskiej polityki?  A może Frost wprawi w zdumienie swoich krytyków i odważnie opowie się za pociągnięciem do odpowiedzialności jednego z najzręczniejszych polityków swoich czasów? Spotkanie ujawni drzemiące w każdym z jego głównych aktorów niepokoje i niepewność, wybujałe ego i rezerwy godności w obliczu przegranej. Obaj ostatecznie odłożą na bok przyjętą pozę i w zaskakujący sposób odsłonią prawdę o sobie.

W ekipie Nixona kluczową rolę odgrywa szef sztabu, pułkownik Jack Brennan (Kevin Bacon), zapalony zwolennik Nixona, który w zręczny sposób opracowuje dla byłego prezydenta strategię prowadzenia telewizyjnej debaty.

W obozie przeciwnika również nie brakuje talentów - dwóch błyskotliwych konsultantów pomaga Frostowi w nadrobieniu zaległości na temat wszelkich aspektów związanych z osobą 37 amerykańskiego prezydenta. Oliver Platt ("Kinsey') wcielił się w rolę stratega Frosta, weterana sceny reportażowej Boba Zelnicka, a Sam Rockwell ("Niebezpieczny umysł") zagrał cierpkiego scenarzystę Frosta i zdeklarowanego krytyka Nixona, autora publikacji i wykładowcy uniwersyteckiego Jamesa Restona, Jr. 

Obaj współpracownicy prowadzącego program Frosta są zdeterminowani, żeby zdemaskować prawdziwe oblicze Nixona. To oni są architektami strategii Frosta, on sam bierze na siebie zadanie sprzedaży praw do serii wywiadów, zagwarantowania umowy ze stacją telewizyjną i zagłębienia się  meandry charakteru swojego adwersarza.

MAS/materiały dystrybutora

Słowa kluczowe: frost nixon debata historia film watergate widownia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dawid Nickel
Dawid Nickel: "Ostatni Komers" zapełnia lukę braku filmów o młodzieży [Wywiad]

Postanowiłem opowiedzieć o nastolatkach, odwołując się do własnych doświadczeń z okresu gimnazjalnego - mówi reżyser.

Monster Hunter, Milla Jovovich
Ekranizacja gier "Monster Hunter" debiutuje w Polsce na VOD [WIDEO]

Milla Jovovich i Paul W.S. Anderson od lat dzielą życie na planie i w domu.

Polecamy
Mulan 2020
Bohaterowie "Mulan" na plakatach z filmu [FOTO]

Aktorska wersja bajki Disneya już w marcu w kinach.

Wytańcz to - film 2020
Muzyczna produkcja "Wytańcz to" coraz bliżej. Zobaczcie polski zwiastun filmu [WIDEO]

Film z Sabriną Carpenter i Lizą Koshy do zobaczenia na Netflix już od 7 sierpnia.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Dawid Nickel
Dawid Nickel: "Ostatni Komers" zapełnia lukę braku filmów o młodzieży [Wywiad]

Postanowiłem opowiedzieć o nastolatkach, odwołując się do własnych doświadczeń z okresu gimnazjalnego - mówi reżyser.

Monster Hunter, Milla Jovovich
Ekranizacja gier "Monster Hunter" debiutuje w Polsce na VOD [WIDEO]

Milla Jovovich i Paul W.S. Anderson od lat dzielą życie na planie i w domu.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!