Recenzje - Kino

Free Guy - recenzja przedpremierowa

2021-08-09 14:26:56

13 sierpnia 2021 roku na ekrany kin trafi film „Free Guy” z Ryanem Reynoldsem i Jodie Comer w rolach głównych. Będziemy mieli okazję przenieść się do świata gier, widzianego zarówno okiem twórców jak i postaci przez nich wykreowanych. Zaciekawieni? Przeczytajcie recenzję i zobaczcie, czy warto wybrać się na niego do kina.

Zobacz też: Ryan Reynolds i inne gwiazdy na światowej premierze "Free Guy" [WIDEO]

Free Guy

O czym jest film?

Free City to miasto, w którym bohaterowie noszący okulary sieją zamęt, a napady z bronią czy eksplozje na ulicach nie dziwią żadnego z jego mieszkańców. Facet (tytułowy Guy) jest pracownikiem banku, a każdy jego dzień wygląda tak samo jak poprzedni. Póki jego ścieżki nie skrzyżują się z tajemniczą bohaterką w okularach, która pasuje do ideału kobiety jego marzeń. To spotkanie wywróci jego życie do góry nogami.

Free City to także gra, która bije rekordy popularności, a wszyscy jej bohaterowie nienoszący okularów to postacie niegrywalne, łącznie z Facetem. Większość użytkowników gra w nią, ponieważ to wciągająca zabijanka, ale Millie przyświeca inny cel. Dziewczyna pozwała twórców gry o wykorzystanie w Free City silnika, który stworzyła wraz z przyjacielem i teraz spędza swój czas na przeszukiwaniu jej świata, w celu znalezienia dowodów. Tak właśnie trafia na Faceta w Błękitnej Koszuli, który może okazać się jedyną szansą Millie na udowodnienie, że przez cały ten czas miała rację.

Sztuczna inteligencja

W wielu filmach sztuczna inteligencja przedstawiana jest jako negatywna i destrukcyjna, mająca na celu zniszczenie ludzkości lub zastąpienie jej technologią. „Free Guy” jest niczym powiew świeżej bryzy wśród produkcji o tej tematyce, ponieważ to właśnie przedstawiciele AI pełnią tutaj rolę tych dobrych! Wraz z Facetem w Błękitnej Koszuli na czele, stawiają czoła Antwanowi – producentowi Free City – który zamierza zniszczyć grę, a wraz z nią dowody potrzebne Millie na wygranie procesu.

Film porusza także tematykę samoistnie rozwijającej się sztucznej inteligencji i etyki w kontaktach z nią. Silnik gry stworzony przez Millie i Keysa, jej przyjaciela, zakłada, że bohaterowie niegrywalni z czasem będą ewoluować. Przykładem takiej AI jest właśnie Facet, który skłania zarówno głównych bohaterów jak i nas do przemyśleń. Jeśli sztuczna inteligencja posiada emocje i własne wirtualne życie, to w jakim stopniu staje się ona czymś żywym?

Przemysł gier

Oprócz przedstawienia pozytywnej strony sztucznej inteligencji, film pokazuje także mroczne oblicze przemysłu gier. Najlepszym tego przykładem jest postać Antwana i jego nastawienie do Free City, które traktuje jako maszynkę do zarabiania pieniędzy, nie zwracając uwagi na oczekiwania użytkowników. Można wręcz stwierdzić, że jego dążenia do zniszczenia gry przebiegają na dwóch poziomach – dosłownym i tym związanym z chęcią zarobku kosztem jakości gry i zadowolenia jej fanów. Prawdziwi miłośnicy gier na pewną docenią ukazanie tego problemu, gdyż jego obecność w prawdziwym świecie potrafi odebrać cały urok z grania.

„Free Guy” nie pozostaje obojętny także na kwestię agresji wśród użytkowników gier. Zostaje to już nakreślone na samym wstępie, kiedy Facet opowiada o okrucieństwach, których dopuszczają się ludzie w okularach. Sprawia to, że od początku nam, widzom, rysuje się ich obraz jako antybohaterów, a okazjonalne urywki pokazujące dzieciaki rozczarowane tym, że ktoś przerwał im zabijanie, są naprawdę przerażające i wcale nie polepszają naszej opinii o graczach Free City. Poddają także w zastanowienie wpływ jaki gry mogą mieć na nas już od wczesnego dzieciństwa i jakie wartości są w nich przedstawiane.

Polecamy też: Te filmy są jak gry wideo! Zobacz najciekawsze przykłady

W imię dobra

Żeby zdobyć kolejne poziomy i dołączyć do misji Millie, Facet będzie musiał trochę pobrudzić sobie ręce. Jednakże, zamiast niszczyć wszystko dookoła i obijać pozostałych bezbronnych bohaterów, staje on w obronie słabszych i postanawia zmierzyć się z siejącymi postrach złoczyńcami. Nie zabraknie więc scen walk oraz pościgów, którym, jak przystało na komedię, będzie towarzyszyła duża doza humoru, aczkolwiek oglądanie filmu w 3D nie wpłynęło bardzo na ich odbiór. 2D byłoby równie dobrym wyborem. Niektóre sceny akcji są też trochę przerysowane, ponieważ nie jest możliwe by ktoś upadł na kręgosłup tyle razy i nie wylądował na oddziale intensywnej terapii (w najlepszym wypadku), ale hej, nie każdy z nas jest postacią z gry!

Jeśli już o tym mowa, bardzo ciekawym dodatkiem towarzyszącym scenom walk był tryb gry. Kiedy bohater zakładał okulary, pokazywał mu się jego inwentarz z dużym wyborem broni i innych ulepszeń, co jest dodatkowym smaczkiem dla miłośników gier. Nie zabrakło przy tym także odwołań do znanych fandomów, ale były to zbyt dobre momenty by zepsuć je teraz spojlerami.

Połączenie morału i humoru

Jak mogliśmy się przekonać w filmie nie brakuje momentów skłaniających do myślenia, także nad naszym własnym zachowaniem, aczkolwiek nie miało to typowo moralizatorskiego tonu. Twórcy przedstawili wszystkie wątki z dużą dozą humoru, więc głośne wybuchy śmiechu w kinie są gwarantowane. To wszystko sprawia, że film ogląda się z przejęciem i zainteresowaniem, a szerokie przedstawienie społeczności gamerskiej na pewno przyciągnie także niejednego miłośnika gier. Zdecydowanie polecamy!

Ocena końcowa: 9/10

Izabela Szymańska

Film zobaczyłam na pokazie prasowym w Cinema City Sadyba w Warszawie w wersji 3D IMAX.

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, 2021
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wonka film 2023
Wonka - recenzja wydania Blu-ray

Na płycie są naprawdę słodkie bonusy!

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał - recenzja serialu

Czy mamy z tym serialem problem?

Aquaman i Zaginione KrÃłlestwo
Aquaman i Zaginione Królestwo - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto zobaczyć ten film? Jakie dodatki są na płycie Blu-ray?

Polecamy
Oceniamy trzecią część kultowej serii o Czkawce i Szczerbatku.
Jak wytresować smoka 3 - recenzja

Oceniamy trzecią część kultowej serii o Czkawce i Szczerbatku.

Wonder Woman 1984
Wonder Woman 1984 - recenzja wydania Blu-ray

Czy dla dodatków warto sięgnąć po ten film na Blu-ray?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Wonka film 2023
Wonka - recenzja wydania Blu-ray

Na płycie są naprawdę słodkie bonusy!

Problem trzech ciał
Problem trzech ciał - recenzja serialu

Czy mamy z tym serialem problem?