Recenzje - Kino

Film balkonowy - recenzja festiwalowa

2021-09-16 11:28:26

Ile można zobaczyć, stojąc lub siedząc w jednym miejscu? Zapewne niewiele, a co jeśli siedzielibyście na tym samym stanowisku przez cztery pory roku? Wyobraźcie sobie, że waszym punktem wyjściowym byłby własny balkon. Ile zdarzeń, osób i niespodziewanych sytuacji można podglądnąć w takim czasie? Ile nowych osób pojawi się na waszej drodze, a jaką część z nich stanowić będą znajome twarze? Pomysł mógłby wydawać się abstrakcyjny i na pewno nie jeden porzuciłby ten temat. Paweł Łoziński postanowił jednak zrealizować taki plan i w ten prosty sposób stworzył "Film balkonowy". Można było go zobaczyć w ramach 18. odsłony Millennium Docs Against Gravity w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.

Zobacz: Recenzja filmu "Salwador. Piekło kobiet", wystawiony także w ramach MDAG! >>

Szukam bohatera do filmu

Spacerujesz z psem, biegniesz odebrać dziecko z przedszkola albo właśnie wracasz z nieudanej randki. Nagle słyszysz: "Dzień dobry, ja tu robię film, taki z balkonu, szukam bohatera mojego filmu. Mogłaby pani stanąć trochę bliżej i powiedzieć coś o sobie?" Nie wiesz, jak się zachować. Skąd dobiega ten głos? Dostrzegasz, że tuż nad twoją głową wisi duży mikrofon, a jakiś pan wszystko nagrywa. Nie jest nachalny, a wręcz zachowuje się bardzo przyjaźnie. Stajesz więc i opowiadasz, co robisz, czym zajmujesz się w życiu i dlaczego jesteś tu, gdzie jesteś. Otwierasz się przed obcym i to na środku ulicy

Bohaterowie to (nie)zwykli ludzie. Nie są wyselekcjonowani podczas wcześniejszego castingu. To przechodnie, którzy pojawili się w tym miejscu przez przypadek lub tylko na chwilę. To sąsiedzi reżysera, których zna od lat, a przynajmniej tak mu się wydawało. Podczas rozmow do kamery zaznajamia się z bardziej intymniejszymi historiami. Podajemy sobie rękę z Panią Zosią, dozorczynią osiedlową, która dba o porządek na najwyższym poziomie. Poznajemy Panią Jadwigę, skorą do rozmowy, gdyż jak sama twierdzi - jest niezłą gadułą. Przed kamerą stają dzieci, młodzież, dorośli i osoby w podeszłym wieku. Każdy z innym bagażem doświadczeń, którym chętniej lub mniej, chcą się podzielić. Fascynujące, krótkie lub długie dialogi albo monologi. Łoziński doskonale wie, kiedy się odezwać, w którym momencie pociągnąć rozmowę dalej a kiedy po prostu odpuścić. Nie ma tu nic udawanego. To prawdziwe emocje, których nie ukryjesz przed kamerą.

Spowiedź

Tak naprawdę każda z osób została bohaterem filmu. Dodała od siebie cegiełkę, która spowodowała, iż fabuła stała się ciekawsza, śmieszniejsza, a czasami refleksyjna. Jedna z postaci szczególnie zwróciła uwagę samego reżysera. Mowa tutaj o Robercie. Mężczyzna wyszedł z więzienia i na nowo próbuje ułożyć sobie życie. Wolność go jednak przytłacza. Stale podkreśla, jak bardzo docenia fakt, że w końcu znalazł się po drugiej stronie murów, ale sama rzeczywistość nie jest dla niego przychylna. Robert odwiedza Łozińskiego, opowiadając mu o swoich postępach. Wyrobił dowód, znalazł pracę, a wciąż błąka się po ulicach. Wielkim zaskoczeniem okazuje się dobra znajomość języka angielskiego. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, kogo mija na ulicy. Robert, podczas odsiadywania wyroku, zdał maturę oraz wyrobił sobie papier na wykonywanie zawodu. Niestety, ale chęci i uczciwa praca nie są wystarczające. Przynajmniej nie w tym kraju.

Co ciekawe, większość bohaterów nie ma żadnego oporu, by opowiadać o swoich prywatnych sprawach. Wiemy, kto, kogo zdradził w związku. Poznajemy rodzinę, w której dwójka dzieci jest od mężczyzny, jedno od kobiety, a wszyscy żyją razem. Dowiadujemy się o ciąży, śmierci i narodzinach. Przed kamerą otwiera się starszy człowiek, mówiący o swoim związku homoseksualnym, który skutecznie ukrywał przez całe życie. Bohaterami są też zwierzęta, bowiem historia suczki reżysera przeplata się z opowiadaniami człowieczych losów. Wszystko naturalnie, bez niepotrzebnego spięcia.

Proza życia 

Paweł Łoziński stworzył dokument, który bawi, pobudza do refleksji, zatrzymuje na chwilę w miejscu, by zaraz znowu ruszyć dalej. To opowieść o ludziach i ich życiu. Przeważa jeden kadr, który nie staje się w ogóle monotonny, bo zmieniają się bohaterowie. To oni nadają tempo historii, wprowadzając widzów do swojego świata. To oni decydują, w jakim stopniu możemy zagłębiać się w ich przeżyciach. Łoziński jest tylko pośrednikiem. I to jest piękny film, w którym owa spowiedź, staje się oczyszczeniem dla wielu.

Warto zobaczyć, w jak prosty sposób, można stworzyć coś tak dobrego. Sam tytuł filmu nie mógłby być inny, a jego prostota i dosadność zachęcają do wdrożenia się w temat. Proza życia - ot, małe/wielkie rzeczy

Klaudia Kowalik 

Słowa kluczowe: Millennium Docs Against Gravity, DCF, recenzja, film, Film balkonowy, Paweł Łoziński
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Polecamy
Furioza - recenzja przedpremierowa

Czy najnowszy film gangsterski spełnia obietnicę dostarczenia mocnych wrażeń?

Angelo - recenzja przedpremierowa

Oceniamy austriacki film o niewolniku w świecie arystokratów.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!