Recenzje - Kino

Escape Room - recenzja

2018-01-22 10:33:14

Uwaga: Recenzja zawiera kluczowe elementy fabuły.

„Escape Room” to horror inspirowany popularną grą towarzyską o tej samej nazwie. Uczestnicy zabawy mają godzinę, by rozwiązać szereg zagadek logicznych, które pozwolą im wydostać się z zamkniętego pokoju. Twórcy filmu jawnie określają go spadkobiercą serii „Piła” i czerpią z tych samych motywów. Czy „Escape Room” także ma szanse stać się początkiem udanej serii i przyciągnąć do kin tłumy widzów? Przeczytaj recenzję!

Escape RoomJuż pierwsza scena  dobitnie daje nam do zrozumienia, że „Escape Room” chce być jak „Piła”. Prolog, w którym ginie osoba uwięziona w dziwnym pomieszczeniu, sygnalizuje nam, że tutaj zabawa będzie na serio, a stawką jest ludzkie życie. Później, gdy przechodzimy do wydarzeń z udziałem głównych bohaterów, mamy już świadomość, że niewinna zabawa z czasem przerodzi się w koszmar i tak właśnie się dzieje. Co ciekawe jednak, pierwsza część filmu jest zdecydowanie bardziej wciągająca, niż druga czy nawet sam finał.

Pierwsze chwile w podzielonym na cztery pokoje tytułowym escape roomie upływają nam na wspólnym (razem z bohaterami) rozgryzaniu poszczególnych łamigłówek i szukaniu sposobu na pomyślne zakończenie „zabawy”. Trzeba przyznać, że projekt lokacji, w której rozgrywa się większość filmu robi niemałe wrażenie. Wszystko zaprojektowano bardzo pomysłowo, a poszczególne etapy gry wymagają współpracy wszystkich postaci.

Paradoksalnie, emocje nieco opadają, gdy gra (czy też sterujący nią nieznajomy) zaczyna oszukiwać, zabijając graczy w sytuacji, w której nie powinno się tego robić. Od tego momentu bohaterowie wiedzą już, że nie na to się pisali, a tłumaczenie, że „wszystko jest częścią zabawy” przestaje obowiązywać.

Kończy się beztroskie pokonywanie zagadek, a zaczyna próba ucieczki z tej śmiertelnej pułapki. Robi się też trochę krwawo, choć do drastycznych pułapek z „Piły” nie jest nawet blisko. Twórcy pozostali zgodni z ideą escape roomu i wszystkie „atrakcje” jakie spotkają bohaterów można pokonać myśląc logicznie, co jednak nie jest mocną stroną niektórych postaci. Do głupot, które robią trzeba się po prostu przyzwyczaić, wierząc, że w sytuacji kryzysowej, nie każdy pozostaje ostoją intelektu.

Finał jest tu pozbawiony błyskotliwego „twistu” fabularnego, ale i tak potrafi zaskoczyć. Nieznany oprawca pozwala pozostać przy życiu jednej z postaci, a do tego twórcy dobitnie sygnalizują nam, że obserwowaliśmy tylko ułamek z tego, co ten nikczemny jegomość  jest w stanie zorganizować.

Kontynuacja już powstaje, co oznacza, że wrócimy jeszcze do „Escape Roomu” i być może będziemy bawić się lepiej. Pierwsza wizyta, jak to często bywa, odbywała się w pokoju dla początkujących. Nie wszystko poszło idealnie, nie każdy odnalazł się w tej konwencji i nie każdy pracował na końcowy sukces drużyny. Teraz zwyczajnie mamy ochotę na więcej, już na poziomie krwisto-zaawansowanym!

Michał Derkacz

Escape Room, reż. Will Wernick, prod. USA, czas trwania 89 min, dystr. Forum Film Poland, polska premiera 19 stycznia 2018

Film zobaczyłem w kinie Cinema City Wroclavia.

Czytaj także: Horror "Escape Room" będzie miał kontynuację >>


fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, analiza, opinia, wrażenia

Escape Room - zdjęcia z filmu (11)

Escape Room - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Escape Room - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Escape Room - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Escape Room - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Escape Room - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Smak zemsty. Peppermint
Smak zemsty. Peppermint - recenzja

Czy warto zadzierać z Jennifer Garner?

Predator 2018
Predator - recenzja

Łowca z kosmosu powraca. Czy w dobrym stylu? Przeczytaj recenzję!

Oceniamy serial emitowany na platformie Showmax.
Rojst - recenzja serialu

Oceniamy serial emitowany na platformie Showmax.

Polecamy
Film, który budzi gniew [Układ zamknięty - recenzja]
Film, który budzi gniew [Układ zamknięty - recenzja]

Dawno w polskim kinie nie było filmu, który by wywołał w widzu takie poczucie bezsilności i strachu.

Pożar na Wall Street (Chciwość - recenzja)
Pożar na Wall Street (Chciwość - recenzja)

Jest to film, który warto zobaczyć, chociażby po to, żeby podelektować się grą aktorską kilku znakomitych postaci z Ironsem na czele.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Smak zemsty. Peppermint
Smak zemsty. Peppermint - recenzja

Czy warto zadzierać z Jennifer Garner?

Predator 2018
Predator - recenzja

Łowca z kosmosu powraca. Czy w dobrym stylu? Przeczytaj recenzję!