Recenzje - Kino

Dżungla oswojona

2006-05-29 00:00:00

 Wytwórnia Walta Disney'a już dawno skończyła z przesłodzonymi, sentymentalnymi bajkami w stylu „Kopciuszka" czy „Małej Syrenki", rozpoczynając tym samym rywalizację z wytwórnią DreamWorks, której produkcje („Shrek", „Madagaskar", „Rybki z ferajny") zgromadziły w kinowych salach miliony ludzi. Nawiązująca scenariuszem do „Madaskaru" „Dżungla" to starannie zrobiona, momentami nawet zabawna, animacja.

   Lew Sebastian jest niekwestionowanym królem nowojorskiego ZOO. Potrafi groźnie zaryczeć, jest gwiazdą drużyny curlingu, zaś syna - Franka - raczy opowieściami o swoich niebezpiecznych przygodach w afrykańskim buszu. Pewnego dnia, po kłótni z ojcem, młody lew wskakuje do zielonego kontenera, płynącego statkiem na Czarny Ląd. Na poszukiwania Franka wyrusza Sebastian, wraz z przyjaciółmi z ZOO - anakondą Ksyśkiem, wiewiórką Benkiem, żyrafą Bożeną i misiem koalą Bazylem.

   Jest w tym filmie trochę nudy - szczególnie na początku, ale „Dżungla" to przecież film dla dzieci i jako taki operuje baśniowymi schematami. Główny wątek jest przewidywalny od pierwszych minut filmu do nieodzownego happy endu, zaś postaci Sebastiana i Franka - nieciekawe i mało zabawne. Scena pojednania ojca i syna przypomina końcowe kiczowate sceny bollywoodzkich produkcji. Smaczku filmowi dodają jedynie bohaterowie drugoplanowi - nadpobudliwa wiewiórka Benek, zakochana bez wzajemności w ślicznotce Bożenie - nieco wyniosłej żyrafie. Na dokładkę - koala Bazyl, bezskutecznie walczący ze stereotypem pluszowego misia, przedkładający widzom swoje filozoficzne przemyślenia o świecie ( „Jak to jest, gdy kolana zginają Ci się w drugą stronę?" - pyta Bazyl gęsi).

   Zastanawiam się, jak wyglądałaby „Dżungla", gdyby polskie dialogi napisał Bartosz Wierzbięta, niekwestionowana gwiazda wśród tłumaczy filmów dubbingowanych, a nie Jakub Wecsile. Być może nie mielibyśmy wtedy tak nudnych lwów, a za to - dużo więcej aluzji adresowanych do dorosłego widza. Dialogi są bowiem średnie - chwilami naprawdę zabawne, chwilami kiepskie, doskonały jest natomiast dubbing - głosów postaciom użyczyli m.in. Agnieszka Dygant, Tomasz Kot, Jacek Braciak i Piotr Pręgowski.

   Do klasyki gatunki „Dżungli" wprawdzie daleko, lecz przecież nie każda animacja goszcząca na ekranach kin może konkurować z kultowym już „Shrekiem". Nie sposób jednak nie porównywać „Dżungli" z „Madagaskarem", chociażby ze względu na podobieństwo scenariusza, a na tym tle produkcja Disney'a wypada blado. Kinomani więc niech nie liczą na ucztę - raczej na pożywny, choć odgrzany, obiad.

Małgorzata Kaczmar
(malgorzata.kaczmar@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Bloodshot film 2020
Bloodshot - recenzja

Vin Diesel w efektownej ekranizacji komiksu o superżołnierzu.

Nędznicy - recenzja

Brutalny obraz tolerancyjnego świata we współczesnej Francji.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!