Recenzje - Kino

Duchy Inisherin - recenzja

2023-01-20 09:20:30

„Duchy Inisherin” to dramat Martina McDonagha (scenariusz i reżyseria), który w Polsce można zobaczyć od 20 stycznia 2023 roku, jednak film zdążył już zdobyć uznanie i pierwsze nagrody. Na koncie ma 3 Złote Globy, a nominacji oscarowych (i końcowych triumfów) też pewnie mu nie zabraknie. Czy faktycznie jest to aż tak udana produkcja? Przeczytajcie recenzję filmu „Duchy Inisherin”!

Duchy InisherinTwórca znakomitego dramatu „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” tym razem zabiera nas na piękną, malowniczą wyspę, położoną na zachód od wybrzeży Irlandii. To tam żyją Padraic (Colin Farrell) i Colm (Brendan Gleeson), wieloletni przyjaciele, których znajomość nagle staje pod znakiem zapytania, gdy ten drugi uznaje z dnia na dzień, że nie chce już nigdy rozmawiać z uznanym przez siebie za głupka kumplem. W takiej sytuacji ich poznajemy i jesteśmy w szoku, bo tak samo jak Padraic, nie wiemy czy powiedział on coś niewłaściwego, zrobił coś nie tak, czy o co chodzi...

Śledzimy starania bohatera, który stara się walczyć o przyjaźń, jednak staje się to ekstremalnie trudne po równie absurdalnym co drastycznym ultimatum jakie dał mu Colm. Czy stary kumpel postradał zmysły? Dlaczego nagle odrzuca Padraica, brnąc w swym postanowieniu aż do momentu, od którego nie będzie odwrotu. Przez cały seans zadajemy sobie pytania o to, co się stało i czy uratowanie ich relacji jest nadal możliwe?  

Widzimy jak nasz protagonista odbija się od Colma, a każde jego starania są okupione coraz większym cierpieniem… tego drugiego. Dlaczego stary druh jest zdolny do samookaleczenia byle tylko Padraic się do niego więcej nie odezwał? To jest pytanie, na które pada zdawkowa odpowiedź, w którą nie uwieży ani główny bohater, ani widzowie. Niestety dalsze motywacje Colma nie są ujawnione, a jeśli ich brakuje, to tym gorzej dla opisanej w scenariuszu postaci.

Dostajemy zatem konflikt, którego nie rozumiemy, a choć pewnie tak miało być, dla nas to nie działa, jest irytujące i zwyczajnie głupie. Historia ta kończy też w takim punkcie, że trudno określić co będzie dalej, jak to ma się dalej toczyć i do czego prowadzić, bo z pewnością nie może być tak jak jest gdy widzimy napisy końcowe.

- Niech nie traci nadziei kto żyw - mówi często młodzieniec imieniem Dominik (Barry Keoghan) - uznany za lokalnego głupka, krzywdzony przez ojca (najbardziej obrzydliwa i nikczemna postać w filmie jest... policjantem) kumpel Padraica, który także jest tu postacią tragiczną. O tym chyba jest ten film - o desperackiej walce o przyjaźń w miejscu i czasie wypełnionym beznadzieją, rutyną i brakiem perspektyw. Bohaterowie widzą wojnę, toczoną na przeciwległym brzegu, żyją szalenie skromnie, a jedynym zajęciem jest picie piwa w lokalnym barze i ogarnianie ubogiego domostwa. Co zatem robić, gdy można jedynie rozmawiać? Co robić jeśli ulubiony rozmówca nagle zakazuje się odzywać?  

Nawet Siobhán (Kerry Condon), siostra głównego bohatera, jedyna zaradna i z szansą na „ucieczkę” z wyspy i pracę w innym miejscu nie odnosi sukcesów w starciu z niewzruszonym Colmem, który jest coraz bardziej zdeterminowany, by zakończyć niechcianą relację. „Duchy Inisherin” to obraz sytuacji, z która nie można sobie poradzić, jednostronnej decyzji, która jednak dotyczy więcej niż jednej osoby, a to nigdy nie jest zdrowe i słuszne.

Przepiękne plenery, wśród których rozgrywa się akcja niesamowicie kontrastują z fatalnym położeniem bohaterów. Wspomniane gwiazdy obsady wcielają się w nich fenomenalnie! Colin Farrell za rolę Padraic już dostał Złotego Globa, a na tym się pewnie nie skończy, jednak Brendan Gleeson też portretuje Colma w taki sposób, że z jednej strony go nie rozumiemy, myślimy że to dziad, który zwyczajnie zwariował, a jednak czujemy, że ten facet ma w głowie coś, czego po prostu ma prawo nie zdradzać. Znakomity jest także Barry Keoghan, dając popis talentu w swoim bardzo wyrazistym stylu.

„Duchy Inisherin” to film, który chyba w każdym wywoła skrajne emocje i każdy odczyta go inaczej. Jedni zdenerwują się na nieracjonalny konflikt i niewiarygodne motywacje Colma. Drudzy będą oczarowani plenerami, aktorstwem i „filmowością” zaprezentowanej historii. Jeszcze inni docenią wielowymiarowość przekazu i ogromną porcję przemyśleń, z jakimi wychodzi się z seansu. Polecamy sprawdzić, do której grypy wy się zaliczycie!

Ocena końcowa: 7/10

Michał Derkacz


fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, 2023, ocena, opinia, Martin McDonagh
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
TLOU 1x2
The Last of Us - recenzja odcinka 2.

Ten odcinek to już pełnoprawny horror!

Jung_E
Jung_E - recenzja

Czy fani filmów o androidach powinni sprawdzić tę produkcję?

Duchy Inisherin
Duchy Inisherin - recenzja

3 Złote Globy już są. Oscary też pewnie będą. Czy jest to jednak tak dobry film?

Polecamy
Klątwa Ju-on: Początek
Klątwa Ju-on: Początek - recenzja serialu

Japoński serial grozy jest już na Netflix. Czy strach się bać?

Platforma - recenzja

Mesjasz na platformie, dzierżący w dłoni "Don Kichote". Czy przyszłościowy obraz zbawiciela obala mit konsumpcjonizmu?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
TLOU 1x2
The Last of Us - recenzja odcinka 2.

Ten odcinek to już pełnoprawny horror!

Jung_E
Jung_E - recenzja

Czy fani filmów o androidach powinni sprawdzić tę produkcję?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!