Recenzje - Kino

Dom z papieru, 3. sezon - recenzja serialu

2019-07-23 09:48:25

UWAGA: Recenzja może zdradzać szczegóły fabuły serialu.

Premiera trzeciego sezonu "Domu z papieru" za nami, a wraz z nią pojawiło się mnóstwo kontrowersji - czy producenci postąpili słusznie, zabierając się za kontynuację tak dobrego serialu? Poprzednie dwie części stanowiły zamkniętą całość, która uzyskała bardzo wysokie oceny, plasując się na podium najpopularniejszych produkcji nieanglojęzycznych na Netflixie. Tym razem oczekiwania widzów były o wiele wyższe. Być może to właśnie ta presja sprawiła, że wielki napad zakończył się wielkim rozczarowaniem. 

Kadr z serialu przedstawiający przestępców w Banku podczas planowania kolejnych ruchów

Przereklamowana fabuła

Kiedy w 2017 roku "Domu z papieru" zadebiutował w hiszpańskiej telewizji nikt nie spodziewał się, że serial odbije się tak szerokim echem. Zaledwie pół roku po premierze został umieszczony na Netflixie, gdzie - mimo braku jakichkolwiek kampanii reklamowych - przyciągnął widzów z całego świata. Trzeci sezon już od samego początku był promowany z rozmachem. Rzeźba maski Salvadora Dalego na Rynku Głównym w Krakowie, reklama w przerwie finału Ligi Mistrzów z udziałem Krzysztofa Piątka czy trailer z nawiązaniem do "Stranger Things" faktycznie zwróciły uwagę publiczności, udowadniając po raz kolejny, że Netflix w promocji jest świetny. Szkoda tylko, że w najnowszej odsłonie forma przerasta treść. 

A treść jest dość znajoma, bowiem w trzecim sezonie grupa przestępców łączy siły, by ponownie wskoczyć w czerwony kombinezon i zrobić napad - tym razem na Bank Hiszpanii. Plan Profesora, który w rzeczywistości jest dziełem powracającego w retrospekcjach Berlina, stanowi wypowiedzenie wojny systemowi. Już nie chodzi o pieniądze, lecz o walkę z rządem, do której bohaterowie zostali zmuszeni zaistniałą sytuacją z Rio. Partner Tokio przez swoją nieostrożność został schwytany przez policję i torturowany, a jego ukochana zwróciła się do Profesora o pomoc. W zaledwie 8 odcinkach mamy więc mix przeplatających się scen z rajskich wakacji po napadzie na Mennicę Hiszpańską, przygotowań do skoku, akcji z Banku i jeszcze na dodatek wspomnień Profesora.

Kadr z serialu przedstawiający Bogotę w czasie podkładania ładunku wybuchowego

Błędy scenarzystów

Pomijając doskonale nam znajomą konstrukcję nauki w szkolnych ławkach uzupełniającej bieżące wydarzenia, to całość stanowi przez to jeden wielki bałagan. Co gorsza, mimo natłoku nieklejących się ze sobą scen, liczba wątków jest bardzo ograniczona, wręcz znikoma. Nawet jeśli producenci jakiś zaczynają, to zostaje on nieskończony albo potraktowany bardzo powierzchownie. Zabieg skupienia się tylko na napadzie na Bank może dałoby się jeszcze wybronić, gdyby został on faktycznie dopracowany. Już w poprzednich sezonach mogliśmy przecież zauważyć drobne nieścisłości, a producenci naciągali niektóre kwestie, by ułatwić sobie budowanie fabuły. Było to jednak wybaczalne, bo widzowi podczas oglądania towarzyszyła ekscytacja, a dynamika i zwroty akcji odwracały od tego uwagę. Tymczasem teraz - być może przez duże podobieństwo do napadu na Mennicę - włącza się kolejne odcinki bez większych emocji, a niedociągnięcia i absurdy wyraźnie rzucają się w oczy.

Producenci nie do końca poradzili sobie także z uzupełnieniem luk w obsadzie. Jak dobrze pamiętamy, ekipa straciła w Mennicy kilku członków, dlatego w trzecim sezonie "Domu z papieru" pojawiają się nowi bohaterowie. Wśród nich jest między innymi dowódca akcji - Palermo i Inspektor Alicia Sierra. Jeżeli do tej pory nie mogliście znieść Arturito, to właśnie zyskał on godnych przeciwników w walce o tytuł o najbardziej irytującej postaci.

Kadr z serialu przedstawiający wybuch pojazdu opancerzonego przed Bankiem Hiszpanii

Muzyka w 3. sezonie

Na koniec warto jeszcze poruszyć kwestię muzyki. Wszyscy bowiem doskonale kojarzymy słynne "Bella Ciao" czy "My life is going on" z czołówki. Fani tych utworów z pewnością będą zadowoleni, bowiem w trzecim sezonie nie raz usłyszą je w odświeżonej wersji. W końcu producenci wyjątkowo lubią trzymać się utartych schematów i podążać wydeptanymi już ścieżkami.

Użycie dobrze znanych piosenek wynagradza rozbudowana ścieżka dźwiękowa, która niejednokrotnie buduje napięcie lepiej niż sama akcja. Być może producenci próbowali nią ratować sytuację i przypominać widzowi, że to te momenty, kiedy powinien się stresować fabułą, bo bez muzyki byłoby ciężko je zauważyć.

3. sezon "Domu z papieru" od początku był niepotrzebny i może w dużej mierze przez to jest tak nieudany. Brak dobrego pomysłu na scenariusz i próba ukrycia powtarzania całej akcji pod nową nazwą, kończy się bałaganem, w którym widz nie może się odnaleźć. Co gorsza, wraz z kolejnymi odcinkami przestaje odczuwać jakąkolwiek radość płynącą z oglądania i pozostaje znudzony do ostatnich 20 minut ósmego odcinka. Jeżeli więc chcemy zwrotów akcji oraz emocji, jak przy pierwszym sezonie, lepiej od razu przejść do końcówki.

Zobacz też: "Dom z papieru" - tego o nim nie wiesz >>

Dżesika Dominiak

fot. materiały Netflix

Słowa kluczowe: Serial, Netflix, Opinia, 2019, La casa de papel, Money heist
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Ćmy
Ćmy - recenzja festiwalowa

Zobacz, do czego może doprowadzić chęć dominacji w filmie Piotra Stasika.

Eternals film 2021
Eternals - recenzja spoilerowa

Film o nowych bohaterach MCU od oscarowej reżyserki. Czy to udana produkcja?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!