Recenzje - Kino

Dolina Bogów - recenzja

2020-08-20 13:15:47

19 sierpnia 2020 roku mieliśmy przyjemność uczestniczenia w premierze filmu "Dolina bogów" z udziałem reżysera Lecha Majewskiego w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Przeczytajcie recenzję oraz zobaczcie fotorelację z wydarzenia w naszej galerii: Premiera filmu "Dolina bogów" w DCF>>

Lech Majewski

O czym jest film "Dolina bogów"?

Film "Dolina Bogów" został podzielony na trzy wątki. Pierwszy z nich dotyczy Wesa Tourosa (John Malkovich), uznanego za najbogatszego człowieka na świecie, właściciela firmy pragnącej wydobywać uran w tytułowej Dolinie Bogów. Chociaż pieniądze dają mu nieograniczone możliwości, nie jest on w stanie przywrócić życia zmarłej żonie i córce. Powoduje to, że mężczyzna prowadzi podwójne życie. Kolejnym wątkiem jest historia Johna Ecasa (Josh Hartnett), który ciężko przeżywając rozwód z żoną zaczyna walczyć z absurdem i blokadą twórczą wyjeżdżając na pustynię. Mężczyzna zaczyna spisywać biografię swojego szefa, Wesa Tourosa, urozmaicając ją w liczne, fantastyczne wątki. Trzecią przeplatającą się w filmie historią  są  legendy Indian Navajo, mówiące o bogach, żyjących w tytułowej lokacji.

Wizja reżysera a wykonanie

Oglądając film, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co następnego się w nim wydarzy. Chociaż został on podzielony na 10 rozdziałów, nie oznacza to, że występujące w nich sceny będą przedstawiać chronologiczny przebieg wydarzeń. Może to być mylące dla widza, chcącego zrozumieć, co łączy bohaterów trzech przeplatających się wątków w filmie.

Jak zaznaczył sam reżyser filmu, miał on pokazywać, jak wielkim paradoksem jest fakt, że wolność nie jest potrzebna do szczęścia, chociażby pod postacią miłości. Ten motyw łączy wszystkie trzy historie, które mimo swojej zawiłości, jasno ukazywały to uczucie w różnej, indywidualnej dla każdego formie.

John Malkovich i Bérénice Marlohe na dużym ekranie

Chociaż w produkcji możemy zobaczyć takie gwiazdy, jak John Malkovich, czy też Bérénice Marlohe, która występowała m.in. w filmie "Skyfall", to ich potencjał nie został w pełni wykorzystany. Można wręcz powiedzieć, że aktorzy znikali pod wpływem zagmatwanych, szybko zmieniających się wątków.

Dolina bogów

Warstwa wizualna

Zdjęcia są dużą zaletą tej produkcji. Podczas seansu możemy podziwiać piękno Doliny Bogów. Dzięki kreatywnym ruchom kamery twórca zwraca dużą uwagę widza na estetykę i ogrom miejsc, w których nagrywano film. Jak wspomina sam reżyser, jak na ironię sceny kręcone w Ameryce były tymi, które miały przedstawiać biedę, za to te nakręcone w Polsce (na Śląsku) pokazywały bogactwo i przepych.

Wpływ efektów specjalnych na film

Niestety twórcy efektów specjalne nie stanęły na wysokości zadania. Długa limuzyna stworzona w na wzór węża, czy też ogromne 50-metrowe, skalne dziecko niszczące miasto to dziwne elementy, które wpłynęły na niekorzyść filmu. W porównaniu do estetycznych zdjęć z Doliny Bogów, czy też zamku Wesa Tourosa, które zostały pokazane na początku filmu, fantastyczne elementy stworzone komputerowo, sprawiały wrażenie tandetnych. Zamiast skupiać się na podążaniu za wątkiem i starać się połączyć różne fakty, wygląd efektów specjalnych powoduje dezorientację.  

Dźwięk, który zwraca uwagę

Już od pierwszej sceny możemy zobaczy, jak wielki nacisk kładą tu twórcy na warstwę audio. Chociaż  podczas tego 2-godzinnego seansu nie usłyszymy wielu dialogów, naszą uwagę na pewno przykują różne dźwięki, które wprowadzają odpowiedni nastrój do scen. Wyraźne odgłosy burzy odbijające się echem na pustynii, czy też przytłumiona muzyka grająca z auta podczas nocnej przejażdżki, to tylko przykłady, tego czego możemy spodziewać się po pordukcji. 

"Dolina bogów" - czy warto zobaczyć?

Chociaż, film ma pewne zalety, to jednak bez znajomości jakiegokolwiek wcześniejszego kontekstu, o czym jest dzieło Lecha Majewskiego, może być bardzo trudno zrozumieć jego sens i cel. Seans trwający ponad 2 godziny potrafi być jednak męczący, a po jego obejrzeniu nie będziemy mieli większych przemyśleń na temat przedstawionych problemów. Ani pewności czy intencje reżysera poprawnie przełożono na język filmu. Należy jednak docenić próbę, stworzenia przez polskiego reżysera filmu fantasy z hollywoodzką obsadą. Miejmy nadzieję, że to niespotykane połączenie stanie się inspiracją dla innych twórców.   

Ocena końcowa: 4/10

Barbara Szałasz

fot. 1: Krzystof Zatycki

fot. 2: Materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, analiza, 2020, premiera, Lech Majewski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Wędrowcy na krawędzi
Wędrowcy na krawędzi - recenzja festiwalowa

Czwórka chińskich agentów z trudną misją na terenie Mandżukuo.

Shadow - film vod
Shadow - recenzja

Piękne, poetyckie kino przeplata się z pomysłową akcją. Nie jest to jednak film bez wad...

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!