Recenzje - Kino

Do utraty sił - Billy prawie jak Rocky [RECENZJA]

2015-09-11 14:55:39

Głównego bohatera "Do utraty sił" poznajemy, gdy jest u szczytu swej bokserskiej kariery. Billy Hope właśnie ponownie obronił mistrzostwo świata. Jego ryzykowny, niemal pozbawiony obrony styl przyniósł mu uwielbienie kibiców i pieniądze. Billy ma kochającą żonę i zapatrzoną w niego córkę. Do tego mnóstwo przyjaciół i wiernego menagera. Wszystko układa się znakomicie. Do czasu…

Billy jest dumnym, zadziornym lekkoduchem. Te cechy, w pewnym, kluczowym momencie, stają się mieszanką wybuchową, która doprowadza do całej serii nieszczęść. Mistrz traci mistrzostwo, mąż żonę, a ojciec córkę. Tak zaczyna się emocjonalny rollercoaster, w który wpada główny bohater, porywając przy okazji też widzów.

Nie chcę zdradzać nic więcej z tej opowieści, zatem przejdźmy do tego, co w filmach bokserskich jest najważniejsze. Sceny walk są fantastyczne! Aż kipią energią, sprawiając, że czujemy każdy cios, unik czy blok. Kamera szaleje, ujęcia są zaskakująco pomysłowe, a montaż skleja to wszystko w imponującą całość. Od razu przypomina się seria "Rocky", w której bohaterowie otrzymywali dziesiątki ciosów, a obrona była dla słabeuszy.

Ogromny podziw wzbudza grający Billego - Jake Gyllenhaal. Facet po morderczym treningu do roli wygląda w filmie niesamowicie. Dodając do tego jego ponadprzeciętne umiejętności aktorskie i charyzmę, otrzymujemy zapadającą w pamięć kreację. Wcale nie gorzej spisali się pozostali.

Forest Whitaker to genialny aktor i rolą trenera Billy'ego, ponownie to udowodnił. Pomaga upadłemu mistrzowi w dojściu do siebie, zarówno prywatnie jak i sportowo. Jednocześnie sam jest człowiekiem pełnym zagadaek i trudnej przeszłości, co widać na pierwszy rzut oka. Drugoplanowe występy Rachel McAdams oraz 50 Cent'a to także przykład solidnie wykonanej roboty.

Film naturalnie ma swoje wady. Można mu zarzucić schematyczność, podobieństwo do innych filmów o bokserach, czy niewiarygodne zwroty akcji. To wszystko jest jednak bardzo filmowe, a upadek na dno i końcowe zwycięstwo są przecież solą tego typu historii. Moim zdaniem "Do utraty sił" ma ogromny potencjał, by stać się doskonałą serią, wchodzącą w buty "Rocky’ego", jednocześnie nie podrabiając tej kultowej historii.

Oglądając film Antoine Fuqua nie zmęczymy się do utraty sił, lecz nabierzemy ich całe mnóstwo. To solidny dramat sportowo-obyczajowy i jedna z tych historii, które sprawiają, że z kina wychodzimy naładowani pozytywną energią, mimo łez wylanych pięć minut wcześniej.



Do utraty sił, reż. Antoine Fuqua, prod. USA, czas trwania 123 min, dystr. Forum Film Poland, polska premiera 11 września 2015

Michał Derkacz

Słowa kluczowe: do utraty sił recenzja, do utraty sił film, do utraty sił 2015, do utraty sił ocena

Do utraty sił (9)

Do utraty sił  - Zdjęcie nr 1
Do utraty sił  - Zdjęcie nr 2
Do utraty sił  - Zdjęcie nr 3
Do utraty sił  - Zdjęcie nr 4
Do utraty sił  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Nie oddychaj 2
Nie oddychaj 2 - recenzja

Czy kontynuacja bardzo dobrego thrillera jest równie udana?

Alice in Borderland – sezon 2
Alice in Borderland - recenzja 2. sezonu

Serial o ekstremalnie niebezpiecznych grach powrócił z nowymi odcinkami. Czy warto zobaczyć?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!