Dzieje się - Kino

Dla tej roli ogoliła głowę!

2010-03-19 12:39:39

Ostry makijaż, łysa głowa i szaleństwo w oczach. Tak wygląda kochanka Witkacego! Dla tej roli Ewa Błaszczyk bez wahania ogoliła głowę i poddała się skomplikowanej charakteryzacji, która upodobniła ją do ekscentrycznej muzy wielkiego twórcy. Już za tydzień, 26 marca zobaczymy ją w filmie „Mistyfikacja”.

„Przez sekundę mi nie przyszło do głowy - czy mam ścinać włosy czy nie!  Przecież odrosną!” - powiedziała Ewa Błaszczyk. Aktorka wcieliła się w postać Czesławy Oknińskiej, kochanki Witkacego, która jest jedną z czołowych postaci filmu „Mistyfikacja”. Reżyser, Jacek Koprowicz, długo poszukiwał Czesławy, ale przyznaje, że Błaszczyk, była dla niego prawdziwym olśnieniem. „Ewa Błaszczyk jest wielkim skarbem tego filmu. Kiedy ją zobaczyłem, doznałem iluminacji – to jest Czesława” – powiedział Koprowicz. „Na planie cała była w tamtej epoce, w tamtym czasie. Jej doświadczenia przeniosły się na jedyny i niepowtarzalny „sposób bycia”, który sprawił, że wcieliła się w postać metresy niemal organicznie. Zagrała znakomicie.”

Postać Czesławy okazała się niezwykłym aktorskim wyzwaniem. „Czesława była kolorowym ptakiem! Fantastyczna, barwna, krucha, delikatna” – mówi Ewa Błaszczyk. Pytana o swoją niezwykłą metamorfozę, aktorka odpowiada: „Bardzo podobało mi się, że mogę się zmienić. Pierwszy raz w życiu nie miałam włosów. Taką zmianę czuje się w środku. Pomyślałam, że jeśli chce się być uczciwym, także w przekazie emocjonalnym, prawdziwie zagrać szaleństwo, to trzeba zedrzeć skórę, trzeba się doprowadzić do tego stanu. Nie ma innej drogi. Inaczej jest to kłamstwo.”

„Mistyfikacja” to opowieść o pasji i szaleństwie, perwersji i rozkoszy przekraczania granic poznania.  Akcja filmu zaczyna się, kiedy wydalony z uczelni tuż przed obroną pracy magisterskiej Łazowski, wpada na sensacyjny trop, który może zmienić oblicze historii. Z jego dochodzenia wynika, że Witkacy nie popełnił samobójstwa w 1939 roku. Rzeczywistość podsuwa kolejne dowody zadziwiającej mistyfikacji. Kochanka Witkacego przynosi do Desy swoje nieznane portrety, jedna z jego dawnych kobiet przechowuje kartki, które dostała od artysty już po jego rzekomej śmierci. Wszystko wskazuje na to, że wielki mistrz, prowokator i skandalista wciąż żyje. Z lubością pije swoje ukochane piwo, podgląda młode dziewczęta, wydaje kobietom perwersyjne rozkazy i uprawia najpiękniejszą ze sztuk – kłamstwo i wszelkie jego odmiany – na dudka-wystrychizm, kłamizm, neo-naciągizm, fałszyzm, nabieryzm i w pole-wyprowadzizm…

„Mistyfikacja” – w kinach od 26 marca w dystrybucji Syrena Films.

ip

Fot. Glinka Agency/Syrena Films

Słowa kluczowe: ewa błaszczyk mistyfikacja łysa premiera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kino Kobiet w Heliosie
Powraca cykl Kino Kobiet w Heliosie

Połączenie wyjątkowych pokazów, fantastycznej atmosfery i licznych atrakcji tylko dla pań.

Javicia Leslie
Javicia Leslie z główną rolą w serialu "Batwoman"

Aktorka zastępuje Ruby Rose, która odchodzi z serialu The CW.

Polecamy
Jest 21 października 2015! Marty McFly wróci do przyszłości
Jest 21 października 2015! Marty McFly wróci do przyszłości

26 lat temu Marty McFly i szalony profesor Emmett Brown z trylogii "Powrót do przyszłości" przenieśli się do przyszłości, a konkretnie do... 21 października 2015 roku. Ten dzień właśnie nastał!

"Niesamowity świat April" premierowo na festiwalu ANIMATOR
"Niesamowity świat April" premierowo na festiwalu ANIMATOR

Zobacz zwiastun nowej animacji producentów nominowanego do Oscara "Persepolis".

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kino Kobiet w Heliosie
Powraca cykl Kino Kobiet w Heliosie

Połączenie wyjątkowych pokazów, fantastycznej atmosfery i licznych atrakcji tylko dla pań.

Javicia Leslie
Javicia Leslie z główną rolą w serialu "Batwoman"

Aktorka zastępuje Ruby Rose, która odchodzi z serialu The CW.

Konkurs Ziaja