Recenzje - Kino

Diuna - recenzja wydania Blu-ray

2022-01-17 13:15:54

Jak informowaliśmy wcześnie, film "Diuna" jest już dostępny w Polsce w wydaniach Blu-Ray i DVD! Widowiskowe dzieło Denisa Villeneuve'a w domowym zaciszu sprawdza się doskonale, a przy kolejnym seansie zyskuje nawet bardziej! Od czasu naszej recenzji minęło sporo czasu, a zobaczenie "Diuny" w domu sprawiło, że widzimy jeszcze więcej zalet nowej ekranizacji. Na płycie Blu-ray znalazło się sporo materiałów dodatkowych, kóre trwają łącznie prawie godzinę. Sprawdźcie, co jest w dodatkach i czy warto kupić "Diunę" w wydaniu Blu-ray!

Diuna dvd blu-ray

"Diuna" na Blu-ray - materiały dodatkowe

Choć nazwy poszczególnych klipów są angielskie, to wszelkie wypowiedzi są tłumaczone polskimi napisami.

The Royal Houses – 8 minut

Materiał z udziałem reżysera, producentów i gwiazd obsady omawia aspekty polityczne w filmie. Tłumaczona jest historia rodu Atrydów, na który zostaje zastawiona pułapka przez Imperatora i bezwzględnych Harkonnenów. W materiale przedstawieni są najważniejsi bohaterowie obu stron konfliktu, a materiał wzbogacają ciekawe ujęcia zza kamery, by widz poznał kulisy pracy na planie.

The Spice of Melange – 2 minuty

Pomysłowy, instruktażowy filmik o przyprawie, która jest najcenniejszym surowcem we wszechświecie.

The Sardaukar Battle – 4 minuty

Materiał o Duncanie Idaho oraz Jasonie Momoa, który gra tę postać w nowej adaptacji. Pokazane są tu głównie kulisy realizacji walk na miecze z drugiej części filmu.

Building the Ancient Future – 6,5 minuty

Widzimy jak przebiegało projektowanie świata filmowego z poszanowaniem powieści Franka Herberta. Scenograf omawia aspekty swojej roli na planie filmu, a do tego widzimy też jak wyglądała preprodukcja i praca nad efektami specjalnymi. Denis Villeneuve komentuje dobór lokacji do zdjęć i dzieli się rożnymi ciekawostkami.

My Desert, My Dune – 5 minut

Materiał skupia się na realizacji zdjęć na pustyni, a artyści koncepcyjni wspominają o rzeczach, które musiały być zaprojektowane tak, by pokazać ich realizm i użyteczność w świecie „Diuny”. Operator i scenograf mówią o świetle i kolorach, a także pracy w takich miejscówkach jak Budapeszt (robił za filmowe miasto) czy rezerwat Wadi Rum (pustynne plenery).

 Constructing the Ornitopters – 5,5 minuty

Jak przenieść na ekran coś takiego jak samolot ze skrzydłami ptaka, by nie wyglądało groteskowo? Na to pytanie twórcy poszukali odpowiedzi i doszli do wniosku, że najlepiej jest połączyć konstrukcję helikoptera ze skrzydłami owada, a konkretnie ważki. Konstrukcja pojazdu miała być jak najbardziej realistyczna, więc zbudowano 11-tonowy model, w którym aktorzy mogli poczuć się tak, jakby faktycznie możliwe było odpalenie i start maszyny.

Designing the Sandworm – 5,5 minuty

Materiał o Czerwiu pustyni – legendarnej, niemal boskiej istocie – sięgającym do 500 metrów długości potworze, który zamieszkuje planetę Arrakis. Twórcy przybliżają nam swoją koncepcję na wygląd, sposób poruszania się oraz dźwięki wydawane przez gigantycznego robaka. Tłumaczą też, jak starali się pogodzić wizję artystyczną z realizmem, który był istotny dla reżysera.

Beware the Baron – 5 minut

Bohaterem tego materiału jest Baron Vladimir Harkonnen, którego gra Stellan Skarsgard. Czarny charakter „Diuny” jest na ekranie łącznie tylko kilka minut, jednak musiała być to postać inteligentna i przerażająca jednocześnie. Miał być groźny, ale nie karykaturalny. Osiągnięto to poprzez grę aktorską oraz kostium (połączenie protetyki z charakteryzacją i efektami CGI), którego zakładanie na aktora zajmowało aż 7 godzin! W materiale widzimy ten niesamowity proces.

Wardrobe from Another World – 3 minuty

Tutaj twórcy kostiumów omawiają różne aspekty swojej pracy, kładąc nacisk na to, że stroje miały oddawać odrębność poszczególnych rodów i ugrupowań, ale przy tym zachowywać użyteczność i wiarygodność w świecie „Diuny”.

A New Soundscape – 11 minut

Tzw. pejzaż dźwiękowy jest tu omawiany dwojako. Po pierwsze, twórcy odpowiedzialni za dźwięk opowiadają o tym, w jaki sposób pracowali nad realizacją efektów dźwiękowych dla rzeczy z filmu, które nie istnieją w prawdziwym życiu. Jak zrobić dźwięk czerwia? Jak zrobić dźwięk ornikoptera? Te odgłosy trzeba było wymyślić od zera.

Po drugie, w materiale spotykamy autora muzyki do filmu. Kompozytor Hans Zimmer, który prywatnie jest fanem powieści „Diuna”, wspomina m. in. kwestię realizacji muzyki do produkcji science fiction, w której instrumenty i muzyka nie powinna być taka, jaką znamy teraz. Dodatkowo, trzeba było opracować główny motyw muzyczny do filmu, który nadaje się do wielokrotnego modyfikowania w różnych scenach. Poznajemy także artystki odpowiedzialne za niesamowity wokal. Są to Lisa Gerrard oraz Susan Waters.

Choć na płycie nie ma obszernego komentarza reżyserskiego, to bez wątpienia dostępne dodatki wyczerpują wszystkie kwestie, jakie mogą interesować fanów najnowszej ekranizacji książki Franka Herbera. Polecamy!

Polecamy przeczytać też: "Diuna 2" powstanie. Studio Legendary ogłasza kontynuację >>

Michał Derkacz

fot. materiały prasowe Warner Bros.

Słowa kluczowe: zawartość, materiały dodatkowe, dodatki, film 2021, premiera

Diuna (2021) - zdjęcia z filmu (18)

Diuna (2021) - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Diuna (2021) - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Diuna (2021) - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Diuna (2021) - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Diuna (2021) - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5

Diuna - plakaty z bohaterami (15)

Diuna - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 1
Diuna - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 2
Diuna - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 3
Diuna - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 4
Diuna - plakaty z bohaterami  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Polecamy
Belfast film 2021
Belfast - recenzja wydania Blu-ray

Czy warto kupić płytę z filmem Kennetha Branagha?

Pierwsze takie wakacje
Pierwsze takie wakacje - recenzja

Turecki dramat, którego nie możesz przegapić!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!