Dzieje się - Kino

Dawid Nickel: "Ostatni Komers" zapełnia lukę braku filmów o młodzieży [Wywiad]

2021-06-19 09:13:33

Od 18 czerwca 2021 roku w kinach można zobaczyć film "Ostatni Komers", opowiadający o perypetiach uczniów gimnazjum w małym polskim miasteczku. Za scenariusz i reżyserię tego dzieła odpowiedzialny jest Dawid Nickel. 32-letni twórca opowiedział nam o roli swojego filmu w polskiej kinematografii, zagranicznych inspiracjach i aktorach w obsadzie. Przeczytajcie wywiad!

Dawid Nickel

Zobaczcie też: "Ostatni komers" - spotkanie z reżyserem Dawidem Nickelem [FOTO] >>

Dawid Nickel - wywiad z reżyserem filmu "Ostatni Komers"

Michał Derkacz, dlastudenta.pl: Życie polskiej młodzieży to temat, który wielokrotnie pojawiał się w polskim kinie. Proszę zdradzić, jakie elementy będą wyróżniały Twój film?  

Dawid Nickel, reżyser: Nie zgodzę się z tym, że życie polskiej młodzieży wielokrotnie zostało pokazane w polskich filmach. Uważam, że wręcz bardzo mało razy, a na pewno też nie były to produkcje, które traktowały młodzież serio i odnosiły się do ich emocji i codzienności. Właśnie z tego braku takich dzieł w polskiej kulturze, postanowiłem opowiedzieć o nastolatkach, odwołując się do własnych doświadczeń z okresu gimnazjalnego. Wydaje mi się, że świeżość opowiadania, ciekawa forma wizualna jest atutem tego filmu. Myślę też, że „Ostatni Komers” właśnie te lukę braku filmów o młodzieży zapełnia.

Czy w filmie zobaczymy inspiracje zagranicznymi produkcjami o podobnej tematyce? Czy "Ostatni Komers" w stylistyce, narracji, klimacie jest bliżej kina europejskiego czy amerykańskiego?

Nie mam konkretnych tytułów, które mnie zainspirowały. Oczywiście schemat highschool to bardzo znane kino amerykańskie. Sam byłem fanem „Beverly Hills” czy „Gossip Girl”. Chciałem przenieś te archetypy znane z amerykańskiego systemu na polskie podwórko. Natomiast jestem europejczykiem, wiec silą rzeczy film nawiązuje do tradycji kina europejskiego.

W obsadzie są młodzi polscy aktorzy i aktorki, ale grają nastolatków. Czy był jakiś problem z różnicą wieku między aktorami a postaciami, w które mieli się wcielać?

Casting jest bardzo zróżnicowany, to fakt. Największym wyzwaniem był naturszczyk Michał Sitnicki, który trochę narzucił kierunek castingu. Dobrałem do niego aktorów, którzy świetnie odnajdują się w pracy z takim typem aktorów. Natomiast nie było drastycznych rożnych pomiędzy wiekiem aktorów, a bohaterów - to było dla mnie bardzo ważne.

Film został pokazany m.in. w ramach Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Czy czekałeś na konfrontację filmu z festiwalową publicznością oraz innymi tytułami od młodych twórców?

Byłem tym podekscytowany. Cieszę się, że kina ruszyły, że to dopiero początek konfrontowania widzów z moim filmem - czy na festiwalu, czy w kinie. Ja się bardzo cieszę, że kino wróciło. „Ostatni Komers” jest filmem bardzo wizualnym, w którym jest dużo tańca, ruchu, muzyki. Myślę, że warto go zobaczyć właśnie w kinie.

rozmawiał: Michał Derkacz

zdjęcie: Dawid Nickel, fot. Jakub Socha/materiały prasowe

Słowa kluczowe: reżyser, filmy, rozmowa, 2021, polskie filmy młodzieżowe

Ostatni Komers - zdjęcia z filmu (7)

Ostatni Komers - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Ostatni Komers - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Ostatni Komers - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Ostatni Komers - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Ostatni Komers - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Once Upon a Time in Hollywood
Najbardziej wyczekiwane premiery filmowe 2019

Te produkcje zapowiadają się najciekawiej!

Piranie
"Piranie" - nagradzany film o nastoletnich gangsterach wkrótce w kinach [WIDEO]

Film zrealizowany na podstawie powieści Roberto Saviano "Chłopcy z paranzy".

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!