Recenzje - Kino

Czarna pantera - recenzja

2018-02-16 10:28:42

„Czarna pantera” to kolejny film z kinowego uniwersum Marvela. Tym razem mamy okazję bliżej poznać T'Challę, który epizodycznie zaprezentował się nam już w  hicie „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów”. Teraz ten bohater ma zdecydowanie więcej „czasu antenowego”. Czy należycie go wykorzystuje? Przeczytaj recenzję filmu „Czarna pantera”!

Czarna Pantera

Trzeba przyznać, że co jakiś czas Marvel potrafi naprawdę zaskoczyć. Czasem dostajemy kolejny, poprawny klocek do układanki, a czasem film, który nie dość, że odważnie prezentuje nowe  postacie, problemy i światy, to jeszcze robi to w ramach konkretnego gatunku filmowego. „Czarna pantera” na szczęście zalicza się do tej drugiej grupy.

Reżyser Ryan Coogler śmiało miesza tu elementy kina zemsty, z wątkiem wielkiego rewanżu, niczym w „Rocky 3”, z politycznym dramatem, w którym nowo mianowany król musi określić, jakim chce być władcą. Wszystko to przyprawione jest oczywiście masą akcji, jak na film z komiksowymi bohaterami przystało. To także dzieło dość odrębne od reszty filmów z MCU, bo przez 90% czasu akcja rozgrywa się na terenie ukrytego przed światem państwa Wakandy.

Sama Wakanda robi niesamowite wrażenie, bardzo oryginalnie łącząc afrykańską kulturę, modę i architekturę z ultranowoczesną technologią, która o wieki wyprzedza wszystko, co zna reszta ludzkości. Jednocześnie obowiązują tu klasyczne, dawne rytuały i obrzędy. Czy państwo powinno nadal ukrywać przed światem swe osiągnięcia i drogocenne złoża Vibranium, a może raczej lepiej jest dzielić się dla dobra ogółu. Czy lepiej pozostawać w izolacji, czy może pokazać światu prawdziwe oblicze wielkiego mocarstwa?

Na te pytania musi odpowiedzieć sobie T'Challa, a to nie jego jedyne zmartwienie. Po śmierci ojca, bohater musi zmierzyć się z innymi pretendentami do tronu, niczym bokser broniący mistrzowskiego pasa. Dlaczego już drugi raz wpadamy w porównania z boksem? Po pierwsze, to dobra analogia, do której pasują wydarzenia z filmu. Po drugie, Ryan Coogler ma na koncie znakomity film „Creed: Narodziny legendy”, w którym Michael B. Jordan gra główną rolę. Ten sam aktor wciela się w postać Erika Killmongera, głównego antagonisty „Czarnej pantery”.

Złoczyńca ten jest zaprezentowany bardzo dobrze, a z czasem jego motywacje stają się dla nas wiarygodne i całkowicie uzasadnione. Trzeba też przyznać, że wszystkie postacie drugoplanowe obsadzono i zaprezentowano doskonale. Zaskakuje nawet, jak kluczowe role mają niektórzy z nich. To nie tylko bohaterowie, których mamy poznać i zapomnieć. To ciekawe i świetnie zagrane charaktery, których interakcje z T’Challą śledzi się ze szczerym zainteresowaniem. Nie zapominajmy też, że „Czarna pantera” to produkcja w gwiazdorskiej obsadzie. Na ekranie prezentują się m.in. wspomniany Michael B. Jordan, Chadwick Boseman, Forest Whitaker, Lupita Nyong'o, Martin Freeman, Andy Serkis czy Daniel Kaluuya.

„Czarna pantera” to oczywiście film z wieloma scenami akcji, które zrealizowano całkiem solidnie, jednak nie należą one do najlepszych w kinowym uniwersum Marvela. W zasadzie, oprócz efektownej sceny pościgu, nie da się zapamiętać czegoś imponującego. Widzimy tu sporo walk z zastosowaniem broni białej, ale są też gadżety, których głównemu bohaterowi mogliby pozazdrościć Bond i Batman. Rozczarować może też finałowa walka i… prostota fabularna, którą piękne widoki Wakandy przykrywają tylko na początku.

Nie można się natomiast przyczepić do muzyki. Twórcy w bardzo udany sposób łączą tu typowe „afrykańskie” melodie plemiennych przyśpiewek ze współczesną, dynamiczną muzyką, pasującą do klimatu miejsca akcji. Efekty specjalne zrealizowano na zadowalającym poziomie, a seans w IMAX 3D potrafi czasem dosłownie zachwycić.

Superbohater, który jest królem? Tego w MCU jeszcze nie było i bardzo dobrze, że ta intrygująca postać dostała własny film. Nie jest to jeden z najlepszych tytułów z uniwersum, ale udanie prezentuje nam kolejny jego kawałek. Kawałek, który jest ciekawy, pomysłowy i piękny.

Michał Derkacz

Czarna pantera, reż. Ryan Coogler, prod. USA, czas trwania 134 min, dystr. Disney, polska premiera 14 lutego 2018

Film zobaczyłem w Cinema City Wroclavia, w technologii IMAX 3D.

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, Marvel, 2018

Czarna Pantera - zdjęcia z filmu (17)

Czarna Pantera - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Czarna Pantera - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Czarna Pantera - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Czarna Pantera - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Czarna Pantera - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
CÃłrka boga - film Netflix
Córka boga - recenzja

Małgorzata Szumowska zrobiła film o pasterzu i jego owieczkach. Czy warto zobaczyć?

Rodzeństwo Willoughby
Rodzeństwo Willoughby - recenzja

Komedia animowana twórcy "Klopsiki kontratakują" jest już na Netflix. Czy to dobry film?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!