Recenzje - Kino

Cóż za piękny dzień - recenzja festiwalowa

2019-11-14 14:29:02

Biorąc pod uwagę jak skromną był osobą, "gwiazda" to niewłaściwe określenie pana Rogersa, zatem nazwijmy go wielką "osobowością telewizyjną". Prowadzący program edukacyjny dla dzieci pt. "Mister Rogers' Neighborhood" był szalenie popularnym i uwielbianym człowiekiem, który przez długie lata występował w amerykańskiej telewizji. Właśnie w postać Freda Rogersa wciela się Tom Hanks w filmie "Cóż za piękny dzień", który oparto na prawdziwej historii.

Cóż za piękny dzień

W filmie poznajemy reportera miesięcznika "Esquire" Lloyda Vogela ( w tej roli Matthew Rhys). To stuprocentowe przeciwieństwo pana Rogersa - człowiek całkowicie wyprany z pozytywnych emocji, introwertyczny, zgorzkniały, ze skłonnościami do wybuchów złości, słynący w swej redakcji z pisania mało pochlebnych teksów o najróżniejszych osobach. Gdy dostaje zadanie napisania o Rogersie, postanawia zdemaskować go jako osobę zupełnie inną niż chodzący ideał i uosobienie dobroci z programu TV. Tymczasem plan zdaje się spalić na panewce, gdy mężczyźni nieoczekiwanie zaprzyjaźniają się...

Film "Cóż za piękny dzień" jest oparty na zderzeniu dwóch kompletnie różniących się od siebie bohaterów na zasadzie kontrastu. Jak doszło do tego, że Lloyd ma takie problemy i czy dzięki przyjaźni z Rogersem zdoła uporządkować swoje życie? Na czym polega hipnotyzujący czar prowadzącego, który zdaje się mówić dzieciom o najtrudniejszych tematach, unikając jednocześnie odpowiedzi na prywatne pytania kierowane do niego? Tego dowiecie się z filmu Marielle Heller, ale już teraz zdradzimy wam, że wydźwięk tej produkcji nie jest jednoznaczny.

Z jednej strony jest to wyjątkowo ciepły obraz "ku pokrzepieniu serc", produkcja, którą śmiało można określić jako terapeutyczna. Przemiana Lloyda jest dobrze pokazana, a i Rogers ma momenty kiedy widz rozumie jego zdziwienie kiedy ten nie potrafi odpowiedzieć na pytanie "Jaki jesteś prywatnie, nie jako pan Rogers z telewizji". Choć trudno uwierzyć, on tą postacią po prostu jest, a udaje tylko zakładając na rękę jedną z ulubionych pacynek.

Jednak z drugiej strony, film sprawia wrażenie skrupulatnie zaplanowanego wyciskacza łez, który robi wszystko, by w kilku konkretnych scenach wymusić na widzach wzruszenie i zagrać na naszych emocjach jak mu się podoba. Twórcy stosują szantaż emocjonalny i byłaby to ogromna wada, gdyby nie znakomite aktorstwo, uwiarygadniające nieco zachowanie obu bohaterów.

To taki uroczy i przyjemny film, składający hołd ludzkiej dobroci i empatycznemu podejściu do świeżo poznanych osób. Pokazuje też, jak nieprzepracowane traumy sprzed lat rzutować mogą na nasze życie i jak często łatwiej jest nam rozmawiać o uczuciach z nieznajomym niż z najbliższymi członkami rodziny.

Michał Derkacz

Film zobaczyłem w ramach American Film Festival 2019 w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Nie znamy jeszcze polskiej daty premiery.

fot. materiały prasowe 10. AFF

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, analiza, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Pięciu braci - film 2020
Pięciu braci - recenzja

Spike Lee zrobił film o powrocie do Wietnamu pod hasztagiem Black Lives Matter.

Ocalić i zginąć
Ocalić i zginąć - recenzja przedpremierowa

Credo strażaków "ratuj albo giń" nabiera nowego znaczenia.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!