Recenzje - Kino

Cicha ziemia - recenzja festiwalowa

2022-07-23 11:27:47

W ramach MFF Nowe Horyzonty 2022 mieliśmy okazję zobaczyć film pełnometrażowy "Cicha ziemia" w reżyserii niedoświadczonej jeszcze Agi Woszczyńskiej, która zabiera nas na włoską wyspę, gdzie na wakacje dom wynajmują sobie Anna (Agnieszka Żulewska) i Adam (Dobromir Dymecki). Ich pozorny spokój i lenistwo szybko zostają zburzone śmiertelnym wypadkiem pracującego na czarno imigranta, który naprawiał niedziałający basen. Od tej chwili i tak już średnio układający się związek musi stawić czoła sytuacji kryzysowej, zmowie milczenia i wyrzutom sumienia.

Cicha ziemia film

Bez wątpienia punkt wyjścia jest tu bardzo interesujący. Para bohaterów jest ze swoim dylematem moralnym pozostawiona sama sobie, bo lokalna policja nie ma problemu (a wręcz sama to proponuje) z zamieceniem niewygodnego incydentu pod dywan. Nieszczęśliwy wypadek to jednak tylko zapis w papierach, bo tak naprawdę ani Anna, ani Adam nie ruszyli na pomoc widząc wpadającego do basenu mężczyzny, a jedynie ruszyli palcem, by odblokować telefon i zadzwonić do właściciela domu.

Tu pojawia się właśnie kwestia stawienia czoła własnym wyborom, które, umówmy się, stały w opozycji do zwyczajnych, ludzkich odruchów ratowania człowieka w potrzebie, co wypadku naszego małżeństwa nie wymagałoby nawet szczególnych umiejętności z zakresu świadczenia pierwszej pomocy. Uznani za niewinnych i przebywający nadal na urlopie bohaterowie wpadają w wir unikania poważnej i szczerej rozmowy na rzecz kolejnych spotkań z nowo poznaną parą - instruktorem nurkowania (gra go Jean-Marc Barr, bohater kultowego "Wielkiego błękitu") oraz jego (znacznie młodszą) żoną Claire (Alma Jodorowsky). Życie towarzyskie nie pozwala jednak łatwo i szybko wyrzucić z głowy traumatycznego przeżycia, a wręcz napędzać narastające różnice w poglądach Adama i Anny.

Wszystko to zaczyna się dość ciekawie, ale niestety opowieść rozmywa się i rozwleka błyskawicznie, a sam konflikt i dylemat moralny dają nam do myślenia przez jakieś 20 minut w trakcie seansu, gdyż później nie dzieje się już zbyt wiele. Narastające poczucie winy i zastanawianie, „czy zrobiliśmy wszystko jak trzeba”, trwają niemal do końca seansu, ale upływa on głownie pod znakiem rozmydlonych, mętnych i zwyczajnie męczących scen, które albo niczego nie wnoszą do opowieści (serio, można wyciąć z 30 minut), albo są dobrze zagrane (tu szczególna pochwała dla Żulewskiej i Barra), ale ich realizacja pozostawia wiele do życzenia.

Reżyserka ewidentnie uparła się, by nie ruszać z miejsca kamery i przez cały seans widzimy jedynie statyczne (czasem ładnie skomponowane) kadry, co oczywiście nie dodaje dynamiki, nawet w scenach kłótni. Trudno jest się do tego przyzwyczaić, szczególnie, że czasem jakaś postać wychodzi z kadru, by zostawić nas z pusta przestrzenią i za chwilę wrócić. Dziwny wybór, ryzykowny artystycznie i w tym wypadku kompletnie nietrafiony. Po seansie, który okazał się ostatecznie zauważalnie męczący i na siłę przedłużany, mamy nieodparte wrażenie, że Aga Woszczyńskiej zrobiłaby lepiej zostając przy krótkim czy średnim metrażu. Nie na zawsze, ale w tej historii, taka forma sprawdziłaby się idealnie.

Ocena końcowa: 5/10

Michał Derkacz

fot. materiały prasowe MFF Nowe Horyzonty 2022

Słowa kluczowe: film, MFF Nowe Horyzonty 2022, Aga Woszczyńska, ocena
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
Bez litości 2
Bez litości 2 - recenzja

Oceniamy film akcji z Denzelem Washingtonem. Czy warto zobaczyć?

Guwernantka 2020 film VOD
Guwernantka - recenzja

Mackenzie Davis i Finn Wolfhard w horrorze o wychowywaniu sierot.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!